Firma Dignity w swojej ofercie posiada kilka telefonów komórkowych. Jednym z najprostszych i jednocześnie najtańszych jest model dedykowany osobom starszym lub niedowidzącym. Wyposażony w duże przyciski i prosty wyświetlacz, kryje w sobie kilka ciekawych niespodzianek – między innymi podwójne gniazdo kart SIM, radio działające bez konieczności podłączania słuchawek i przycisk SOS, z pomocą którego szybko możemy powiadomić bliskich o tym, że przydarzył się nam wypadek. Czym jeszcze zaskoczy nas telefon dla seniora od Dignity?
Wideo recenzja Dignity Dual SIM
Zawartość pudełka
Kupując telefon Dignity, w pudełku znajdziecie standardowy zestaw akcesoriów, na który składa się zasilacz sieciowy, akumulator, prosty zestaw słuchawkowy i skrócona instrukcja obsługi.
Budowa
Obudowa telefonu wykonana została z tworzywa sztucznego – zapewniło to zmniejszenie wagi urządzenia do zaledwie 84 gramów (wliczając w to baterię). Choć mamy tu do czynienia z modelem typowo budżetowym (cena: 119,99 zł na stronie Dignity), spasowanie poszczególnych elementów jest zadowalające, dzięki czemu nieczęsto usłyszymy skrzypienie pracujących powierzchni. Sprzęt należy do segmentu telefonów jednobryłowych (102 x 48 x 13 mm). Na froncie znajdziemy nieduży, 1,5-calowy wyświetlacz i klawiaturę złożoną z piętnastu dużych, czytelnie podpisanych przycisków. Boki okala listwa stylizowana na chromowaną, która ładnie komponuje się z czarną kolorystyką obudowy.
Na boczne listwy wyciągnięto kilka istotnych elementów. W górnej części znalazło się miejsce dla niedużej diody, która pełni funkcję latarki. Na boki trafiły listwa głośności i włącznik radia FM (lewa strona) oraz przycisk latarki i blokady klawiatury (prawa strona). Całość uzupełnia ulokowane w dolnej części trio: gniazdo ładowarki, micro-USB i audio 3,5 mm. Tył urządzenia kryje komorę akumulatora, dwa gniazda SIM i port microSD (wszystko schowane pod zdejmowaną, plastikową osłoną), głośnik mono i pojedynczy, pomarańczowy przycisk SOS.
Telefon leży w dłoni wygodnie. Nawet przy słabszym uchwycie szansa na wyślizgnięcie się sprzętu z ręki jest nieduża, a to za sprawą lekko wystających bocznych przycisków.
Ekran
W dobie nowoczesnych smartfonów ekran o przekątnej równej 1,5″ może wydawać się mało funkcjonalny. Nic bardziej mylnego. Pomarańczowy wyświetlacz TFT LCD oferuje rozdzielczość 128 x 64 pikseli i ze swojej roli wywiązuje się zadowalająco. Duża czcionka domyślnie ustawiona w telefonie jest czytelna i nawet osoby mające problem z wadą wzroku powinny być z modelu Dignity zadowolone.
Sprzęt pochwalić należy także za dobrą czytelność w pełnym słońcu – ekran nie generuje męczących refleksów i pozostaje w pełni funkcjonalny bez względu na warunki oświetleniowe.
Akumulator
Telefon sygnowany logo Dignity zbudowany został na bazie chińskiej konstrukcji W3, pod wieloma względami czerpiącej z dorobku koncernu Nokia. Ślad tej inspiracji widać również w przypadku litowo-jonowego akumulatora BL-5C, o pojemności 1 000 mAh. Tak, nazewnictwo nie jest przypadkowe – ogniwo jest w zasadzie bliźniaczym modelem dla akumulatora znanego choćby z modelu Nokia 101.
Według opisu dostępnego na stronie Dignity, telefon wytrzyma do 7 dni w trybie czuwania i do 5 godzin rozmów. W moim wypadku, po 5 dniach testów, w czasie których używałem dwóch kart SIM, przeprowadziłem około 35 minut rozmów, napisałem garść SMS-ów i słuchałem muzyki przez ponad godzinę, wskaźnik akumulatora zatrzymał się na trzeciej kresce (z pięciu możliwych).
Głośnik, mikrofon i jakość rozmów
Pod względem jakości rozmów, telefon nie odbiega od standardów w tym segmencie. Swobodna rozmowa jest możliwa także w przypadku, gdy poziom otaczającego nas hałasu jest znaczny. Pochwalić także należy główny głośnik – nie oferuje może czystości dźwięku znanej z muzycznych smartfonów, ale jest donośny (osiąga blisko 65 dB), co docenią osoby słabo słyszące.
Dołączony zestaw słuchawkowy sprawdzi się w rozmowach, ale już niekoniecznie przy słuchaniu muzyki (tak, Dignity ma wbudowany odtwarzacz MP3). W tym ostatnim celu warto podpiąć ulubione słuchawki – telefon kompatybilny jest z wtykiem audio 3,5 mm.
Klawiatura
Telefon oferuje dużą klawiaturę alfanumeryczną (12 przycisków), wzbogaconą o 2-funkcyjny manipulator (odpowiadający za nawigację) i dwa towarzyszące mu funkcyjne przyciski (potwierdzenie/odebranie i anulowanie/odrzucenie). Klawisze pokryte zostały gumowaną powłoką i cechują się stosunkowo krótkim skokiem.
Przyciski są dobrze i czytelnie oznaczone dużymi symbolami, a sama klawiatura jest wygodna w obsłudze – zdecydowanie wygodniejsza, niż model zastosowany w przytoczonej już wyżej Nokii 101.
Komunikacja
Zacznijmy od tego, że telefon obsługuje standard GSM 900/1800, jest pozbawiony fabrycznej blokady SIM i umożliwia skorzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie (dostępny jest też tryb Single, w którym korzystamy tylko z jednej karty SIM). O zaletach trybu Dual SIM chyba nie muszę was przekonywać – wygoda płynąca z opcji bezproblemowego posługiwania się więcej, niż jednym numerem telefonu jest naprawdę duża.
Tryb Dual SIM możemy spersonalizować, wybierając która karta ma status Master (nadrzędna), a która Slave (podrzędna). Telefon oczywiście sprawdza oba numery w tym samym czasie, więc nie musimy się bać, że przegapimy przychodzącą rozmowę czy SMS-a.
Wartym osobnego omówienia jest przycisk SOS. Ulokowany z tyłu telefonu, stworzony został specjalnie z myślą o osobach starszych. Po jego naciśnięciu, urządzenie przejdzie w tryb SOS – usłyszymy głośny, świdrujący dźwięk, telefon wyśle alarmowe SMS-y pod wcześniej przypisane numery, a następnie pod jeden automatycznie zadzwoni. Tryb SOS można oczywiście spersonalizować – istnieje możliwość napisania treści alarmowego SMS-a, a także zdefiniowania puli numerów, które zostaną o wypadku powiadomione. W praktyce całość sprawdza się bardzo dobrze i stanowi godny odnotowania punkt na liście możliwości telefonu.
Funkcjonalność
Na liście wyposażenia znajdziemy latarkę (o niedużej mocy), gniazdo kart microSD, radio FM (uwaga: działa bez konieczności podpięcia słuchawek i jest uaktywniane przyciskiem ulokowanym z boku telefonu) oraz odtwarzacz MP3 o podstawowej funkcjonalności.
Telefon pracuje w oparciu o prosty system operacyjny, w którym nie znajdziemy zbyt wielu opcji – interfejs ograniczony został do minimum, ale to w zupełności wystarczy, bo i dostępnych dodatków nie ma tu wielu. Sprzęt pracuje stabilnie i nie zawiesza się – w czasie siedmiu dni testowania nie musiałem go wyłączać ani razu.
Radio działa bez konieczności podpięcia słuchawek!
Pamiętając o tym, że sprzęt Dignity jest modelem konkretnie ukierunkowanym i o tego tanim, nie spodziewałem się tu ujrzeć wielu dodatkowych narzędzi. I faktycznie – poza wspomnianym wcześniej radiem i odtwarzaczem MP3, znajdziemy tu jeszcze budzik, manager plików i prosty kalkulator.
Podsumowanie, ocena i opinia
Telefon Dignity to naprawdę ciekawy sprzęt. W niedrogim urządzeniu „upchnięto” tryb Dual SIM, prostą empetrójkę, radio FM i bardzo przydatny tryb SOS. Do tego mamy dużą, czytelną klawiaturę i wygodną w obsłudze obudowę. Czego chcieć więcej?
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- WYŚWIETLACZ4
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
- APARAT2
- JAKOŚĆ ROZMÓW7
- WYDAJNOŚĆ6
- FUNKCJONALNOŚĆ8
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Telefon zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobra cena“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.