Samsung postanowił zaszaleć i przygotował nowy sensor dla smartfonów, którego rozdzielczość to rekordowe 64 MP. W tym szaleństwie jest metoda, gdyż Samsung zaprojektował matrycę tak, by w pełnej rozdzielczości zdjęcia robione były w dzień, zaś w nocy cztery piksele łączą się w jeden i dostajemy fotkę 16 MP.
Gdy wydawało się, że czasy podbijania rozdzielczości w mobilnych aparatach odeszły bezpowrotnie, producenci postanowili przypomnieć sobie o dawnych praktykach. Kilka miesięcy temu Sony wprowadziło do swojej oferty sensor o rozdzielczości aż 48 MP, co później powtórzył Samsung i paru innych, mniejszych producentów matryc.
Branża z olbrzymim zapałem zaczęło tworzyć smartfony z szumnie promowanym aparatem 48 MP. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko flagowców, ale także smartfonów ze średniej półki – takich, jak choćby Redmi Note 7. Skoro jest zainteresowanie, to nie ma powodów, by jeszcze bardziej pompować rozdzielczości z mobilnych aparatach. Mówi się o nawet 100-megapikselowych jednostkach, ale do tego dojdziemy małymi krokami.
Kolejny krok właśnie wykonał Samsung.
Samsung stworzył sensor 64 MP
Samsung ISOCELL Bright GW1 to najnowszy sensor dla urządzeń mobilnych w portfolio koreańskiego giganta. Jego natywna rozdzielczość to rekordowe w świecie smartfonów 64 megapiksele. Samsung nie podał wielkości matrycy, ale wiemy, że pojedynczy piksel ma 0,8μm.
Smartfon wyposażony w sensor ISOCELL Bright GW1. Samsung twierdzi, że pełna rozdzielczość będzie wykorzystywana w dobrych warunkach oświetleniowych dla jak najlepszej szczegółowości. Gdy światła będzie brakować, to dzięki technologii Tetracell i specjalnemu algorytmowi Pixel Re-Mosaic (który wyciąga z otoczenia więcej światła oraz redukuje niedoskonałości) cztery sąsiadujące piksele będą współpracować, co ma zapewnić jasną fotkę z mniejszą ilością szumów o rozdzielczości 16 MP.
Sensor przygotowany przez Koreańczyków oferuje też wsparcie dla HDR do 100 dB, gdy przeciętna jednostka konkurencji wspiera średnio 60 dB, a ludzkie oko 120 dB. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość rejestracji filmów Full HD przy 480 kl./s oraz funkcja podwójnego wzmocnienie konwersji (DCG), aby efektywniej wykorzystywać światło, generując obrazy o wyższej jakości.
Bonus – ISOCELL Bright GM2
Przy okazji Samsung zaprezentował także sensor ISOCELL Bright GM2 o rozdzielczości 48 MP. Jest to odświeżona wersja ISOCELL Bright GM1 – kojarzycie go ze wspomnianego już Redmi Note 7. Największą różnicą jest to, że Bright GM2 pozwala na wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości, czego nie potrafił poprzednik.
Samsung rozpocznie masową produkcję tych sensorów w połowie tego roku, więc do pierwszych smartfonów mogą trafić późnym latem lub jesienią
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.