Huawei zdecydowało się na złożenie wniosku o rejestrację znaku towarowego dla własnego systemu operacyjnego i usług z nim powiązanych. To mocna odpowiedź i zarazem konsekwencja zakazu wydanego przez USA, które zabroniły amerykańskim firmom współpracy z Huawei.
Huawei nie ma zbyt wiele czasu, aby przygotować się do odcięcia od usług Google oraz innych amerykańskich firm, które na mocy zakazu wydanego przez rząd USA nie mogą współpracować z chińskim twórcą bez specjalnego zezwolenia.
Decyzja Donalda Trumpa może mieć ogromne znaczenie nie tylko dla branży mobilnej, ponieważ długofalowe konsekwencje konfliktu na linii Stany Zjednoczone – Chiny nie są jeszcze do końca znane i mogą odbić się rykoszetem także na europejskich klientach i ich portfelach.
Huawei podejmuje konkretne kroki
W tej sytuacji Huawei musi jak najszybciej usamodzielnić swoje smartfony i zapewnić im odpowiednie wsparcie – chodzi przede wszystkim o nowe telefony, gdyż starsze oraz obecnie sprzedawane modele będą otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa, o czym przekonuje sam producent.
Decyzja USA została odroczona do 19 sierpnia, ale to wciąż zbyt krótko, aby skutecznie przekonać klientów do drastycznych zmian. Większość stawki rozwija się o system operacyjny, który Huawei tworzy w mocno przyspieszonym tempie.
Według nowych informacji producent złożył wnioski o rejestrację znaku towarowego HongMeng, który przewijał się w mediach branżowych jako nazwa dla systemu operacyjnego od Huawei. Ostateczna etykietka może być jeszcze inna, ponieważ w obiegu równie często funkcjonuje nazwa Ark OS.
Huawei nie potwierdziło tych doniesień, ale zgodnie z informacjami źródłowymi złożyło odpowiednie dokumenty w takich państwach jak Kanada, Meksyk, Hiszpania, Korea Południowa, Australia, Nowa Zelandia, Peru, Turcja oraz Filipiny. HongMeng został sklasyfikowany szeregiem podkategorii, spośród których jedna brzmi „system operacyjny”.
Tajemnicze miano „system operacyjny” ma nie odnosić się wyłącznie do smartfonów, ale także do laptopów, tabletów oraz innych inteligentnych gadżetów, które także stanowią siłę sprzedaży Huawei.
Zarejestrowanie znaku towarowego i prace nad systemem są faktem, jednak wciąż nie wiemy, czy rozłam Huawei z resztą świata dojdzie finalnie do skutku. Wiele będzie zależeć od przebiegu rywalizacji handlowej i kaprysu przedstawicieli państw.
Polecam nasz tekst:
Przetestowałem zamiennik Sklepu Play na smartfonie Huawei. Aptoide jest niezłe, ale ma swoje wady
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.