Windows Phone mógł być jednym z trzech najpopularniejszych systemów dla smartfonów na świecie. Niestety, projekt dzisiaj jest już martwy. Dlaczego tak się stało i co poszło nie tak – tłumaczy sam były inżynier Nokii.
Windows Phone – kafelkowy Windows na telefonach
Windows Phone był rodowym pomysłem Microsoftu. Smartfon z systemem operacyjnym, którego głównym wyróżnikiem stały się kafelki przedstawiające część informacji był nawet często widywany na polskich ulicach. Kafelki były ciekawym rozwiązaniem – odmiennym od tego, co widzieliśmy na smartfonach z iOS lub Androidem na pokładzie.
Trzeba przyznać jasno, że smartfony Microsoftu pod względem sprzętowym były całkiem dobre. Zwłaszcza, gdy gigant z Redmond przejął Nokię i to pod jej szyldem zaczęto produkować telefony z Windows Phone.
System ten niestety był rozwijany w dziwnym trybie. W pewnym momencie pojawił się Windows Mobile, później planowano przerzucić Windowsa 10 na telefony, zaś o Windows Phone w ogóle zapomniano. Niestety, już kilka lat temu wiedziano, że Windows Phone nie ma przyszłości. I tak też ponad rok temu Microsoft oficjalnie wyłączył powiadomienia dostarczane na kafelkach w tym systemie. Co więcej, firma zaczęła polecać smartfony z Androidem i iOS na pokładzie.
Microsoft wyłącza powiadomienia na smartfonach z tymi wersjami Windows Phone
Nokia potajemnie pracowała nad „planem B”
Porażka Windows Phone do dzisiaj jest owiana pewną dozą tajemniczości. Trochę światła w tym temacie rzucił na Reddit-cie były inżynier oprogramowania Nokii, który miał przyjemność pracować w Burlington, Massachusetts. Nie podał on swoich danych osobowych, ale w ramach potwierdzenia zamieścił zdjęcia wewnętrznych prototypów urządzeń.
Z jego słów wynika, że Nokia nie była zbytnio przekonana do systemu operacyjnego Microsoftu. Już w 2013 roku (przed przejęciem przez MS), Nokia „po cichu” pracowała na smartfonach z Androidem, testując swoje smartfony na tym systemie. Projekt ten nosił nazwę Ara.
Informacje przekazane przez byłego inżyniera Nokii są o tyle wartościowe, że rzucają światło na nieznane losy firmy i tego, co działo się pod wodzą Microsoftu. Umowy handlowe zabraniały wydania sprzętu z Androidem, ale nie przeszkodziło to pracownikom potajemnie pracować nad rozwijaniem urządzeń pod tym kątem – miał to być plan B. Tak też miała narodzić się Nokia X.
Inżynier dodaje, że Nokia nie mogła nawet w sposób oficjalny poszukiwać nikogo na stanowisko związane z rozwojem smartfonów w kierunku Androida, dlatego zatrudniano specjalistów od Javy i części z tych osób przypisywano zadania wewnętrzne. Jak można się łatwo domyśleć – chodziło o projekty dotyczące Androida.
Co było przyczyna porażki Windows Phone?
Według słów autora postu na Reddicie, na porażkę Windows Phone złożyło się kilka różnych czynników. Pierwszym z nich ma być to, że Microsoft kompletnie nie doceniał Google i siły przebicia tego giganta. Gdy Google zaczęło odcinać swoje usługi dla Windows Phone – Microsoft nie reagował.
Drugim istotnym powodem miało być to, że Windows 8 otrzymał kafelki. Ludzie nie przyjęli pozytywnie tej zmiany, co miało przełożyć się na przypisywanie problemów i błędów także Windows Phone, który z kolei również bazował na kafelkach.
Innym problemem było to, że gdy rozwijano Windows Phone, Android i iOS miał już swoje grono użytkowników. Wierność wybranym systemom miała odegrać ważną rolę w początkowych próbach przebicia się systemu Microsoftu.
Co więcej, jednym z głównych mankamentów oprogramowania Microsoftu był brak odpowiednich aplikacji firm trzecich. Sklep giganta z Redmond był najuboższy, co z czasem się wcale nie poprawiło. Zmiany nie były też na tyle istotne, aby pociągnęły i zainspirowały za sobą pozostałych producentów aplikacji. Całość nie przyciągnęła więc szerokiego grona użytkowników.
Podsumowując – na przegraną Microsoftu wpłynęły zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. A szkoda, bo Windows Phone miał przecież spory potencjał, który można powiedzieć, że ostatecznie „został zmarnowany”.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.