Android 10 został oficjalnie zaprezentowany, dlatego pora przyjrzeć się największym zmianom dokonanym w systemie przez programistów od Google. W dziesiątej generacji Androida postawiono na lepszą interakcję smartfona z użytkownikiem, rozpowszechnianie ciemnego motywu oraz kilka innych usprawnień. Poznajmy je wszystkie.
Wczoraj korporacja z Mountain View ujawniła w pełni najnowszą generację swojego mobilnego systemu, kończąc etap słodkości w nazewnictwie wersji Androida – dziesiąta edycja oprogramowania nazywa się po prostu Android 10, co uważam za pozytywny ruch w kierunku minimalizmu i profesjonalizmu.
Zmiany wprowadzone w zielonym robocie z dziesiątką na końcu nie są diametralne, ale pomimo tego warto wiedzieć, z jakim systemem przyjdzie nam pracować przez najbliższy rok.
Google wymienia tę zmianę jako pierwszą, co wyróżnia ją i pozostawia zgodną ze strategią mającą na celu szeroką pomoc niepełnosprawnym. Firma przykłada dużą wagę do programów wspierających osoby z niepełnosprawnościami, dlatego w Androidzie 10 pojawiła się funkcja dodająca napisy do podcastów, filmów oraz nagrań – nawet tych, które sami stworzyliśmy.
Napisy (także w języku polskim) mają być tworzone automatycznie i bez dostępu do sieci.
Funkcja inteligentnego odpowiadania nie jest zupełną nowością w Androidzie 10, gdyż była dostępna już dla użytkowników dziewiątej edycji. Google postanowiło rozszerzyć zakres jej działania, przewidując nasze ruchy i dodając skróty do potrzebnych aplikacji, np. otrzymując od znajomego propozycję pójścia do restauracji, Android poleci nam znaleźć ją w Mapach Google.
Dostępna do pobrania ze Sklepu Play aplikacja pozwoli na szerszą kontrolę jakości dźwięku odtwarzanego na słuchawkach przewodowych – w grę wchodzą zarówno modele na USB typu C, jak również standardowe słuchawki z jackiem 3,5 mm. Wzmacniacz wyciszy szumy, dostroi barwę, a także wzmocni dźwięk. Już teraz możecie pobrać i wypróbować program, jego nazwa w Sklepie Play to „Wzmacniacz dźwięku”.
Jedna z najlepiej odbieranych funkcji doczekała się ulepszenia w postaci przyspieszenia działania oraz bardziej intuicyjnych ruchów. Przejście do ekranu głównego odbywa się za pomocą przeciągnięcia palcem od dołu do góry, przycisk wstecz symbolizuje pociągnięcie od lewej krawędzi, a przejścia z aplikacji do aplikacji dokonamy, wykonując podobny ruch do pierwszego gestu – różnica polega na długości ruchu, który przy przejściu do ekranu domowego jest dłuższy.
Słynny „dark mode” to z kolei jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian, chociaż do pełnego rozwinięcia skrzydeł brakuje jej wsparcia dla wszystkich aplikacji. Ciemny motyw powinien działać w wyszukiwarce Google, Google Photos, Kalendarzu, Gmailu oraz wielu innych. Zalet ciemnej palety barw jest wiele, ale najważniejszą z nich jest zmniejszenie zmęczenia oczu.
Google zamierza podążać z duchem czasu, dlatego Android 10 oferuje pełne wsparcie dla smartfonów z siecią 5G oraz telefonów wyposażonych w składane wyświetlacze. To bardzo dobra wiadomość przed ponowną premierą Samsunga Galaxy Fold.
Prawa prywatności użytkowników są łamane przez nawet największe marki, które ukrywają nadużycia pod płaszczem „dobra klientów”. Aby choć trochę poprawić naszą prywatność, Google udostępniło nowe rozwiązania – usprawnioną zakładkę w ustawieniach, skąd mamy dostęp do uprawnień zainstalowanych aplikacji, kontrolę czasu udostępniania naszej lokalizacji programom oraz kontrolę nad naszą aktywnością, którą firmy wykorzystują do lepszego personalizowania reklam.
Z aktualizacjami bezpieczeństwa bywa różnie, ale pod tym względem Google nie może mieć sobie wiele do zarzucenia, gdyż udostępnia je zaraz na początku każdego miesiąca. W Androidzie 10 firma dołożyła starań, aby maniacy otrzymywali łatki zaraz po ich stworzeniu przez ekspertów.
Tytuł tego nagłówka podsunął mi Tłumacz Google, kiedy szukałem dobrego określenia dla angielskiego „Digital Wellbeing”. W Androidzie 10 Google dodało funkcję Focus, której zadaniem jest skoncentrowanie nas na zadaniu i odsunięcie wszelkich przeszkadzających aplikacji na drugi plan – możemy zaznaczyć je i wyłączyć na dowolnie długi okres. Aplikacja wraz z ową technologią jest dostępna w Sklepie Play pod nazwą Cyfrowa Równowaga.
Z cyfrowym samopoczuciem wiąże się funkcja, którą niegdyś nazwalibyśmy ochroną rodzicielską – system umożliwi kontrolę czasu spędzanego przed telefonem, pokaże lokalizację telefonu i użytkowane przez dziecko aplikacje, a także wprowadzi limity korzystania z konkretnych programów. No cóż, zaczął się rok szkolny, dlatego koniec z żartami.
Mniejszych zmian mających na celu poprawę komfortu użytkowania jest znacznie więcej. Niektóre z nich znajdziecie w poniższej liście, natomiast pozostałe sprawdzicie na oficjalnej stronie Androida 10. Nowe funkcje systemu to:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…