Niemieccy uczeni zaprezentowali prototyp rękawiczki, która wykorzystuje stworzony ponad sto lat temu alfabet Lorma przeznaczony dla osób głuchoniewidomych. Wynalazek jest zintegrowany ze smartfonem, dzięki czemu osoby głuchoniewidome zyskają częściowy kontakt ze światem. Na czym polega nowa technologia?
Alfabet Lorma opiera się na podziale dłoni na konkretne strefy, z których każda odpowiada literze alfabetu. Podczas porozumiewania się owe strefy są dotykane w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu powstają słowa (niczym podczas pisania wiadomości typu SMS). Rękawiczka Mobile Lorm Glove wykorzystuje właśnie ten mechanizm i umożliwia przy tym kontakt z osobami, które nie znają alfabetu Lorma.
Urządzenie posiada miniaturowe silniczki, wywierające nacisk na określone części palców i dłoni. Można zatem napisać wiadomość na telefonie i przekazać ją na rękawicę za pomocą Bluetootha. Resztę pracy wykona Mobile Lorm Glove. Analogicznie wiadomość może przekazać użytkownik rękawicy – pisze on wiadomości na własnej ręce (wciska czujniki), a urządzenie zamienia to w słowa i przesyła dalej.
Twórcy nowej technologii chcą szybko dopracować swój produkt i wprowadzić go na rynek. W przyszłości system ów miałby umożliwić osobom głuchoniewidomym nawet czytanie książek.
Źródła: Design Research Lab, Onliner
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.