>
Kategorie: Oppo Telefony Testy

Oppo Reno2 – test i recenzja. Piękny i mocny średniak ze świetnym aparatem

Po okresie testów czas na podsumowanie moich przemyśleń na temat Oppo Reno2. Sprawdziłem, czy w kwocie 2299 złotych ten smartfon jest wart zakupu. Jak sprawuje się ekran AMOLED z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych czy duża bateria? Odpowiedź znajdziesz w mojej recenzji Oppo Reno2.

Światowa premiera Oppo Reno2 dopiero co za nami, a na łamach gsmManiaKa już możesz przeczytać recenzję tego modelu.

Sprawdziłem, czy w cenie 2299 złotych smartfon ze Snapdragonem 730G oraz 8 GB RAM jest wart zakupu.

Specyfikacja Oppo Reno2

Dane podstawowe
Wymiary 75 x 160 x 9.5 mm
Waga 189 g
Obudowa jednobryłowy
Standard sim Nano-sim, Dual SIM
Data premiery 2019, Sierpień
Ekran
Typ AMOLED 6.5'', rozdzielczość 1080x2400, 405 ppi
Kluczowe podzespoły
Procesor 2.2 GHz, 8 rdzeni (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)
GPU Adreno 6188
RAM 8 GB
Bateria 4000 mAh
Obsługa kart pamięci microSD do 256GB
Porty USB (typu C, obsługuje OTG), audio (mini-jack 3.5mm)
Pamięć użytkowa 256 GB
System operacyjny
Wersja Android 9.0.0 Pie, ColorOS 6
Łączność
Transmisja danych LTE
WIFI TAK, Miracast
GPS TAK
Bluetooth TAK
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 48 MP, wideo 4K (3840x2160), 30 kl/s, lampa błyskowa, dodatkowe aparaty - 13 MP + 2 MP
Dodatkowy 16 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Piękna obudowa z pomysłem

Oppo Reno 2 został zaprojektowany z dbałością o szczegóły, której nie powstydziłby się smartfon za dwukrotnie większe pieniądze. Choć na pozór to tylko kolejna kanapka z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znalazła się aluminiowa ramka, to na bliższych oględzinach można spędzić sporo czasu.

Front urządzenia, przykryty szkłem Gorilla Glass 6, jest w zasadzie rozciągającym się od krawędzi do krawędzi wyświetlaczem. Można by się przyczepić, że wygląd nie zmienił się w zasadzie w stosunku do poprzednika – Oppo Reno – ale tak naprawdę to nie ma czego poprawiać. Osiągnięcie jeszcze wyższego stosunku wyświetlacza do przedniego panelu jest możliwe do osiągnięcia jedynie za pomocą mocnego zagięcia krawędzi bocznych, a wcale nie przekłada się to na lepszą ergonomię użytkowania. Reno2 dostaje ode mnie ogromnego plusa za wygląd.

Oppo Reno2/fot. gsmManiaK.pl

Zmian doczekamy się za to na tylnym panelu. To również szkło (tym razem Gorilla Glass 5), które zostało zagięte na krawędziach, by pomimo sporych rozmiarów smartfon wygodnie lezał w dłoni – cel osiągnięto i z Reno2 korzystało mi się bardzo dobrze. W mojej wersji kolorystycznej smartfon mieni się odcieniami granatu i wygląda to niezmiernie ciekawie. Ciężko oddać ten efekt na zdjęciu i polecam pobawić się nim w sklepie przed zakupem.

Aparat, składający się z czterech obiektywów, udało się całkowicie schować w obudowie. Tak, dobrze widzisz. Nic nie wystaje ponad lico obudowy, co biorąc pod uwagę złożoność układu sensorów, zasługuje na najwyższą pochwałę.

Oppo Reno2/fot. gsmManiaK.pl

Opisując wygląd Oppo Reno2, nie da się nie napisać niczego o mechanizmie aparatu. To nadal tak zwana „płetwa” rekina, co pozostaje unikalnym rozwiązaniem w smartfonach. Ciężko mi powiedzieć, czy to lepsze rozwiązanie od tacki z OnePlusa 7 Pro czy Xiaomi Mi 9T, ale podczas moich testów sprawowało się w porządku. Proces wysuwania jest odpowiednio szybki, a aparat schowa się, jeśli wykryje upadek.

Nie mam też żadnych zastrzeżeń co do osadzenia przycisków głośności i blokowania. Na dole Reno2 znajdziemy port USB-C oraz gniazdo słuchawkowe jack. To jednak da się je zostawić, jednocześnie implementując dużą baterię? No kto by pomyślał… Brawo, drogie Oppo!

Oppo Reno2/fot. gsmManiaK.pl

Na koniec tej części dwa słowa o dołączonym do zestawu etui. Pomijając może edycje limitowane, to najładniejszy case, jakiego widziałem w pudełku od smartfona. Jest wykonany z imitacji skóry, która prawdopodobnie zużyje się nieco szybciej od zwyczajnego tworzywa sztucznego, ale na start zapewnia pewny chwyt oraz łatwe chowanie urządzenia do kieszeni. Nie mam też wątpliwości, że dobrze chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. To bardzo miły dodatek.

Ekran nie ma wcięcia i wygląda zjawiskowo

Wyświetlacz w stosunku do poprzednika urósł minimalnie i obecnie ma przekatną 6.5 cala, ale zdałem sobie z tego sprawę dopiero pisząc ten tekst. W codziennym użytkowaniu spokojnie byłem w stanie obsługiwać smartfona przy pomocy jednej dłoni – z odpisywaniem na wiadomości tekstowe włącznie. Sama matryca to AMOLED o rozdzielczości FullHD+. Screen-to-body ratio to aż 88 procent, co zresztą widać już na pierwszy rzut oka.

Jak wypada jakość samej matrycy? Odwzorowanie kolorów w naszych pomiarach przekłada się na niemal 100 procent w skali sRGB, jest więc idealnie. Samą temperaturą barwową można sterować w ustawieniach, ale dla mnie standardowa była w porządku. To samo mogę powiedzieć o perfekcyjnej czerni, kontraście i kątach widzenia.

Oppo Reno2/fot. gsmManiaK.pl

Mam tylko zastrzeżenia co do automatycznej regulacji jasności. O ile nie miałem żadnych problemów z czytelnością w jasnym słońcu, a nawet czytania w całkowitej ciemności, tak na co dzień ekran był dla mnie zdecydowanie za jasny w każdych warunkach. Jeśli jednak brałem sprawę w swoje ręce, to z wyświetlacz spełniał wszystkie oczekiwania.

Bateria to spora zaleta Reno2

Pojemność akumulatora to jeden z tych punktów, które zostały poprawione w stosunku do poprzednika. Ogniwo ma teraz pojemność 4000 mAh, ale jak widać po testach syntetycznych, zostało to zniwelowane przez nieco większy ekran i trochę wydajniejszy procesor. Odstawmy jednak na bok benchmarki, bo przecież liczy się codzienne użytkowanie, a tutaj jest świetnie.

SoT wynosił zwykle od 5.5 do 6.5 godziny na LTE. Jeśli przez większość czasu jesteście w zasięgu WiFi, to możecie liczyć na co najmniej dodatkowe pół godziny. Jeśli gracie w Pokemon Go, to wystarczy na jakieś 4.5 godziny spaceru – to więcej, niż większość smartfonów na rynku. Zasadniczo Oppo Reno2 ładowałem co około półtora dnia, co można zaliczyć jako kolejny plus tego modelu.

W zestawie sprzedażowym znajdziesz odpowiednio szybką ładowarkę VOOC Flash Charge 3.0 o mocy 20 W. Pełne naładowanie zajmie około 85 minut, a szybkie podładowanie do 50 procent to trochę ponad pół godziny. To szybciej od niektórych flagowców, więc w ogólnym rozrachunku Reno2 wypada na duży plus w kontekście wydajności energetycznej. Mówiąc prościej – bateria daje radę.

Spis treści

  1. Obudowa, ekran i bateria
Konrad Bartnik

Najnowsze artykuły

  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Znam datę premiery najtańszego iPhone’a 2025 roku. Nie znam za to nikogo, kto czeka na niego w Polsce

Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Powracający do Polski smartfon przerazi Samsunga i Xiaomi. Niezwykły comeback!

Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

W następnym miesiącu realme rozbije bank podkręconym Snapdragon 8 Gen 3 i baterią 7000 mAh

Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…

21 listopada 2024
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Ten telefon do zdjęć jest tak dobry, że nowy prezydent USA odbanuje dla niego Huawei

Z zakupem telefon do zdjęć czekasz do premiery Huawei Mate 70? Możesz mieć rację, bo…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Cienka brzytwa z taką specyfikacją zasługuje, by nazywać ją flagowcem dla oszczędnych

Seria vivo S20 zaoferuje użytkownikom mocarną specyfikację. Zwłaszcza vivo S20 Pro zapowiada się na jednego…

21 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Uber z masą nowych opcji. Idealne na wakacje i święta

Aplikacja Uber wzbogaca się o udane nowości, które mogą przydać się także w okresie świątecznym.…

21 listopada 2024