13 miliardów kary ze strony Unii Europejskiej w 2016 roku to może być dla Apple dopiero przygrywka do tego, co wydarzy się już wkrótce. Komisja Europejska ponownie przygląda się praktykom ze strony giganta z Cupertino, tym razem w kontekście Apple Pay oraz ograniczeń w wykorzystywaniu modułu NFC. I coś czuję, że znów z kont firmy może ulecieć naprawdę spora sumka.
W 2016 roku gruchnęła wiadomość o przyznaniu aż 13 mld euro kary, jaką Unia Europejska nałożyła na Apple za niepłacenie podatków, które należą się z tytułu sprzedaży produktów tej firmy w sklepach zlokalizowanych na terenie Irlandii. I choć przeciwne temu rozwiązaniu było zarówno Apple, jak i sama Irlandia (!), to Komisja Europejska podtrzymała ten wyrok.
Teraz zapowiada się na to, że Apple może szykować się na powtórkę z rozrywki. Tym razem Komisja Europejska zajęła się tematem Apple Pay, a więc oczka w głowie koncernu z Cupertino w kontekście płatności bezgotówkowych i – co za tym idzie – także sporych zysków płynących z tego rozwiązania. Europejski organ rozpoczął proces zbierania opinii wśród banków, deweloperów aplikacji oraz operatorów płatności mobilnych na temat tego, czy Apple faworyzuje Apple Pay w porównaniu do innych, konkurencyjnych rozwiązań tego typu. A oczywiste jest, że tak właśnie się dzieje.
Centrum zainteresowania Komisji Europejskiej stanowi także moduł NFC montowany w iPhone’ach, który jest wykorzystywany do obsługi Apple Pay. Wedle informacji zgłaszanych do tego organu, firma z logiem nadgryzionego jabłka ogranicza dostęp do tego modułu tylko i wyłącznie kartom, które należą do portfela Apple Wallet.
Uwagi natury prawnej pojawiają się także w kontekście faktu, że po wykryciu sygnału NFC możliwe jest uruchomienie wyłącznie aplikacji Apple Pay i nawet po wyeliminowaniu niektórych subskrypcji pozostałe aplikacje muszą być uruchamiane ręcznie. Warto wspomnieć, że na Androidzie sytuacja jest zupełnie odwrotna – nie istnieją bowiem żadne ograniczenia czy restrykcje odnośnie dostępu do NFC.
Wedle informacji pojawiających się w sieci, oficjalne dochodzenie Komisji Europejskiej jeszcze nie zostało rozpoczęte, ale wspomniane przygotowania świadczą o tym, że temat jest traktowany przez unijne organy bardzo poważnie. To może być poważny cios dla Apple, które wobec zmniejszającej się sprzedaży urządzeń mobilnych próbuje nadrobić straty w segmencie usług, a jedną z przodujących jest właśnie Apple Pay. Powiedzieć, że nad Timem Cookiem i spółką zbierają się czarne chmury, to tak naprawdę nie powiedzieć nic…
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Wygląda na to, że coraz pewniejszym jest premiera tego ciekawego urządzenia. Składany Apple iPhone Fold…
Do premiery "nowej generacji" flagowców, które będą wyposażone w nowego Snapdragona, pozostało jeszcze trochę czasu.…
Xiaomi jest nowym liderem chińskiego rynku smartfonów. Udało im się wyprzedzić Huawei i dzięki potężnemu…
OnePlus 11 dostał nową aktualizację. Ten podwójny ex-flagowiec będzie wspierany przez kolejne 3 lata, a…
iQOO Z10x debiutuje w cenie, która kpi sobie z całej konkurencji. Przy nim nawet CMF…
HONOR Magic 8 Pro znów powalczy o tytuł najważniejszego smartfona do zdjęć na rynku. Jego…