Apple zaprezentowało nie tylko nowe słuchawki AirPods Pro, ale również wydało uaktualnienie kilku swoich systemów. Do pobrania jest już iPadOS i iOS 13.2. Co zmieniono w tych wersjach?
Apple AirPods Pro i nowe oprogramowanie
Nieoficjalnie zapowiadane słuchawki AirPods nowej generacji z dopiskiem Pro doczekały się wreszcie debiutu. Nie był on huczny, bowiem nowe akcesoria otrzymały swoją premierę tylko za pomocą informacji prasowej. Apple coraz częściej prezentuje swoje nowości właśnie w ten prosty sposób. Nie ma wątpliwości, że takie zagranie to walka o wpływy finansowe jeszcze do końca tego roku. Warto tutaj zwrócić uwagę na zabójczą cenę AirPods Pro – 249 dolarów, czyli ponad tysiąca dwustu złotych w Polsce.
Przed nami Black Friday i okres świąteczny, kiedy to jest największa szansa na zakup nowych produktów Apple pod choinkę. Firma zdaje sobie z tego sprawę i zapewne dlatego nowe słuchawki pokazano jeszcze w październiku 2019 roku. Myślę, że zasługują one jednak na wzmiankę podczas konferencji, ale najwidoczniej Apple nie wyrobiło się ze wszystkim na okres września.
Nic dziwnego także, że wraz z zaprezentowaniem nowych słuchawek wydane zostało uaktualnienie oprogramowania iOS czy iPadOS.
Apple AirPods Pro oficjalnie. Miniaturowe suszarki do włosów w kosmicznej cenie
iOS 13.2 – pełna lista zmian
iOS 13.2 przynosi przede wszystkim zaawansowaną metodę przetwarzania obrazu Deep Fusion. Opcja ta dostępna jest tylko dla smartfonów iPhone 11 z procesorem A13 Bionic i systemem Neural Engine. Deep Fusion poprawia strukturę i szczegółowość zdjęć. Apple twierdzi, że zdjęcia robione przy słabym oświetleniu będą miały też mniej szumów.
Wśród zmian warto wyróżnić także dodane nowe emoji, funkcję ogłaszania wiadomości przychodzących na słuchawkach AirPods czy nowe ustawienia prywatności Siri. iOS 13.2 zawiera także poprawki błędów i udoskonalenia. Od tej wersji systemu po raz pierwszy można usunąć aplikację z poziomu menu kontekstowego appki – nie trzeba już czekać aż ikony zaczną się poruszać.
Aktualizacja dla iPhone’a XS waży 581 MB. Jak zawsze przed aktualizacją zalecamy wykonanie pełnej kopii zapasowej danych urządzenia w ramach bezpieczeństwa.
Poniżej pełna lista zmian Apple:
Aparat
- Metoda przetwarzania obrazu Deep Fusion (iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max), wykorzystująca czip A13 Bionic z systemem Neural Engine do rejestrowania serii obrazów przy różnych ustawieniach ekspozycji, analizowania ich na poziomie pojedynczych pikseli oraz łączenia ich w pojedyncze zdjęcie o znacznie lepszej strukturze i szczegółowości, a także niższym szumie (szczególnie w przypadku zdjęć robionych przy średnim lub słabym świetle).
- Możliwość zmiany rozdzielczości wideo bezpośrednio w aplikacji Aparat (iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max).
Emoji
- Ponad 70 nowych i uaktualnionych emoji, w tym przedstawiających zwierzęta, potrawy i czynności, a także nowe warianty emoji przedstawiających pary (obejmujące osoby niepełnosprawne, neutralne płciowo i o różnych karnacjach).
Obsługa słuchawek AirPods
- Funkcja Ogłaszaj wiadomości przez Siri, odczytująca przychodzące wiadomości na słuchawkach AirPods.
- Obsługa słuchawek AirPods Pro.
Aplikacja Dom
- Funkcja Prywatny monitoring w HomeKit, pozwalająca w bezpieczny sposób rejestrować, przechowywać i wyświetlać zaszyfrowane materiały wideo pochodzące z własnych kamer nadzorujących oraz oferująca rozpoznawanie osób, zwierząt i pojazdów.
- Możliwość kontroli nad danymi przesyłanymi przez Internet lub wewnątrz domu przez akcesoria HomeKit, dzięki routerom obsługującym HomeKit.
Siri
- Ustawienia prywatności pozwalające określić, czy Apple może przechowywać zapisy interakcji głosowych z Siri i funkcją Dyktowanie w celu ich udoskonalania.
- Opcja usuwania historii Siri i funkcji Dyktowanie (na ekranie ustawień Siri).
Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia, w tym:
- rozwiązuje problem, który mógł uniemożliwiać wypełnianie pól haseł w aplikacjach innych firm;
- usuwa problem, w wyniku którego włączenie funkcji wyszukiwania mogło nie wyświetlać klawiatury ekranowej;
- rozwiązuje problem, w wyniku którego przechodzenie do ekranu początkowego gestem przesunięcia mogło być niemożliwe (iPhone X i nowsze);
- usuwa problem, przez który aplikacja Wiadomości mogła wysyłać tylko jedno powiadomienie mimo włączenia opcji powtarzania alertów;
- rozwiązuje problem, w wyniku którego aplikacja Wiadomości mogła wyświetlać numer telefonu zamiast nazwy kontaktu;
- usuwa problem, przez który po uruchomieniu aplikacja Kontakty wyświetlała ostatnio otwarty kontakt zamiast listy kontaktów;
- rozwiązuje problem, który mógł uniemożliwiać zachowywanie adnotacji funkcji Oznaczenia;
- usuwa problem, który mógł powodować sporadyczne znikanie zachowanych notatek;
- rozwiązuje problem, w wyniku którego backup w iCloud mógł nie być tworzony poprawnie po stuknięciu w Utwórz backup teraz w Ustawieniach;
- poprawia działanie funkcji AssistiveTouch przy aktywowaniu paska zmiany aplikacji.
Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: support.apple.com/kb/HT201222
iPadOS 13.2 i iOS 12.4.3 – lista zmian
iPadOS 13.2 zawiera praktycznie wszystkie identyczne poprawki, dlatego nie ma sensu prezentować podwójnie tej samej listy zmian. Wykluczyć należy tylko nowości w aplikacji Aparat przeznaczone dla smartfonów.
W przypadku starszych modeli iPhone’ów i iPadów, które nie obsługują już iOS 13, Apple wydało w poniedziałek również mniejsze uaktualnienie iOS 12.4.3, które zawiera poprawki i udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.