Papierowe rachunki od operatora zostały zastąpione przez usługi takie jak e-faktura. Niestety, z rozwiązaniem wiąże się pewne ryzyko, przez które klienci sieci mogą stracić pieniądze, a nawet cenne prywatne dane. Aby zapobiec oszustwom, wystarczy zastosować się do kilku prostych rad.
Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz otrzymałem fakturę w papierowej postaci. Wszystkie swoje zobowiązania opłacam drogą elektroniczną i tą samą drogą otrzymuję informację o wysokości poszczególnych rachunków. Aby nie paść ofiarą oszustów, staram się sprawdzać dokładnie zawartość e-maila z e-fakturą. Niemniej, nie zawsze tak czyniłem i zdaję sobie sprawę z tego, że niewiele osób przykłada wagę do wspomnianej czynności. Zdaje sobie z tego sprawę również Play, który wydał krótki poradnik, mający na celu uświadomienie klientów sieci o istniejących zagrożeniach.
Jednym z najprostszych scenariuszy mogących uchronić klientów operatora, jest użytkowanie aplikacji mobilnej dostawcy usług internetowych. W przypadku sieci Play jest to Play24. Program należy pobrać z oficjalnego źródła takiego jak Google Play lub App Store. Umieszczone tam dane do płatności można potraktować jako w pełni wiarygodne. Nie każdy decyduje się jednak na wspomniany krok i „stawia” na e-mail, w którym znajduje się e-faktura. Jak więc sprawdzić, czy jest ona prawdziwa?
Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę to adres awizo. Jedyny, z którego korzysta sieć Play to awizo@mojefinanseplay.pl. Nie jest to idealna metoda weryfikacji, gdyż sprawni oszuści potrafią sprawić, iż wyświetlany w wiadomości adres będzie niezgodny z faktycznym. W takim razie powinniśmy również sprawdzić, czy e-faktura wygląda identycznie również na koncie Play24.
Jeśli chcemy zminimalizować czas weryfikacji, możemy skorzystać z odpowiedniego kodu, za pomocą którego sprawdzimy dane faktury:
Ostatnią, lecz równie wygodną metodą, jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta i ustna weryfikacja danych. Wystarczy zadzwonić pod numer *500 i porozmawiać z konsultantem. Fioletowi sugerują również zwrócenie uwagi na załączniki wiadomości e-awizo. W e-mailu powinny znajdować się dwa pliki:
https://www.gsmmaniak.pl/1050404/aplikacja-play24-z-dark-mode/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…