Chcesz zagrać w gry dzieciństwa, a może dopiero odkrywasz stare gry? Chcesz spróbować emulacji gier, ale nie wiesz jak zacząć? Najlepsze źródła gier oraz warte uwagi emulatory znajdziesz w moim tekście.
Autorem artykułu jest Daniel Oziębała
Starsze pokolenie graczy z pewnością pamięta czasy świetności Atari, NES-a, PSP, PSX, Wii, GBA i innych platform, na których zagrać można było w wyśmienite produkcje pokroju Persony 4, Persony 4 Gold, Super Mario Galaxy, Xenoblade Chronicles, Crash Bandicot, Shadow of the Colossus, i wiele, wiele innych. Często mówi się „kiedyś to było…”, „kiedyś to były gry, nie to, co teraz”, itp. Po części jest to prawdziwe, a my gracze, za sprawą nostalgii, wracamy do gier naszego dzieciństwa.
Powrót ten umożliwia nam nie tylko wygrzebanie z szafy pokrytej warstwą kurzu i pajęczynami konsoli, ale także emulacja oraz oficjalne porty gier dostępne w App Store (listę gier znajdziecie na spodzie artykułu). Żyjemy w czasach świetności smartfonów, które pozwalają z sukcesem emulować środowiska starszych konsol, a nawet już te nieco nowsze powoli zaczynają być wspierane, np. PS2, Wii U, Switch.
Emulacja na iOS wypada dość dobrze, ale ma wiele ograniczeń. Większość emulatorów korzysta z API OpenGL, interpretera IR zamiast z nowszych i znacznie wydajniejszych rozwiązań jak API Vulkan, Metal czy JIT Interpreter, który wymaga urządzenia po Jailbreak’u. Wynika to z braku osób chętnych do testowania i zgłaszania błędów w grach. W przypadku Androida grono testerów jest większe, co owocuje wsparciem dla API Vulkan, wykorzystywania JIT Interpreter, a nawet wsparcia dla konsol PS2, Wii U czy Switch.
Wydajność emulacji na iOS zaprezentuję na przykładzie dwóch urządzeń – leciwego już iPhone’a 6s z 2015 roku, który pod maską ma 2GB RAM oraz 2-rdzeniowy CPU Apple A9. Drugie urządzenie to iPhone XR z 2018 roku, który oferuje już 3GB RAM i 2 wydajne rdzenie + 4 oszczędne.
Emulatory można pobrać z różnych źródeł. Osobiście roponuję stronę Ignition.fun (jeśli nie wiecie jak zainstalować aplikację spoza App Store zachęcam do zapoznania się z moim poprzednim artykułem). W jej repozytorium jest mnóstwo emulatorów, jednak na szczególną uwagę zasługuje tylko kilka, mianowicie…
iNDS pozwala na emulację gier z Nintendo DS. Aplikacja ma prosty i przejrzysty interfejs oraz wiele przydatnych opcji, np. zmiana przeźroczystości przycisków ekranowych, wybór siły wibracji, synchronizacja z Dropboxem, automatyczny zapis stanu gry. W gry można grać pionowo, gdzie górną połowę ekranu zajmuje gra, a dolną przyciski sterowania i dodatkowy panel z mini-mapą. W widoku horyzontalnym gra zajmuje małą część ekranu, a przyciski rozmieszczone są po bokach ekranu.
Wspierane platformy: Nintendo DS
Zadziała płynnie na iPhone: 6s i nowsze
Wspiera DualShock’a 4: TAK
Wspiera kontrolery MFI: TAK (SteelSeries Nimbus)
Instalacja gier:
Pierwszym krokiem jest oczywiście pobranie archiwum z grą, które następnie musimy rozpakować. Robimy to w aplikacji Pliki poprzez dotknięcie pobranego archiwum ZIP. Pojawi nam się plik z rozszerzeniem .nds. Po kliknięciu we wspomniany plik z menu udostępniania wybieramy „Kopiuj do: iNDS”.
Delta pozwala na emulację kilku platform Nintendo, a także oferuje wiele ciekawych opcji, np. zapisy w chmurze, synchronizacja ROM-ów, a także aktywację cheatów.
Wspierane platformy: Game Boy Advance, Game Boy Color, N64, NDS, SNES
Zadziała płynnie na iPhone: 5s i nowsze
Wspiera DualShock’a 4: TAK
Wspiera kontrolery MFI: TAK
Instalacja gier: Dodawanie gier bezpośrednio w aplikacji nie działa, więc korzystamy z aplikacji Pliki i menu udostępniania ROM-u wybieramy „Kopiuj do: Delta”.
PPSSPP to popularny emulator PS Portable oferujący wsparcie dla kontrolerów, a także sterowania ekranowego. Działa zarówno na urządzeniach po Jailbreaku, jak i bez. Urządzenia z JB pozwalają na włączenie wydajniejszego rozwiązania jakim jest JIT Interpreter, podczas gdy urządzenia bez JB ograniczają się do znacznie mniej wydajnego IR Interpreter.
Wspierane platformy: PSP
Zadziała płynnie na iPhone: 6s (tylko proste gry) i nowsze (do gry w GoW Chains of Olympus czy Assassins Creed przyda nam się iPhone z układem Apple A11 lub nowszym)
Wspiera DualShock’a 4: TAK
Wspiera kontrolery MFI: TAK
Instalacja gier: Do instalacji gier potrzebny będzie nam PC, kabel USB-Lightning, iPhone oraz program iTunes. Na komputerze pobieramy archiwum z grą i rozpakowujemy je, następnie przeciągamy plik .iso do PPSSPP (zrzut ekranu poniżej)
Ustawienia:
– Graphics
• Rendering mode:
Obecnie wsparcie dla API Metal jest bardzo ubogie i brakuje testerów, dlatego do wyboru mamy tylko OpenGL. Resztę możemy zostawić bez zmian.
• Framerate Control:
W zależności od wydajności naszego urządzenia możemy zostawić bez zmian lub ustawić Frameskipping na 1 (zazwyczaj jest to zalecana wartość). Warto aktywować Prevent FPS from exceeding 60 (speeds up GoW).
• Features:
Postprocessing shader możemy zostawić na Off lub ustawić Vignette – dla lepszej wydajności, FXAA Antialiasing – dla lepszego wygładzenia poszarpanych krawędzi, czy Natural Colors.
• Performance
Jeśli mamy wydajne urządzenie, np. iPhone 11 Pro to możemy zmienić Rendering Resolution na wyższe wartości, np. 2x PSP, 3x PSP, itd. Reszta ustawień może pozostać bez zmian.
• Texture Scaling:
Możemy zostawić bez zmian lub ustawić Upscale level na 2x.
• Texture filtering
Warto ustawić Anisotropic filtering na 16x, a Screen scaling filter na Linear. W przypadku mniej wydajnych urządzeń, np. iPhone 6s warto ustawić kolejno Off, Nearest.
– Audio
Audio Latency możemy ustawić na High, Global volume można zostawić lub w razie potrzeby obniżyć.
– Controls
DualShock 4 działa bez problemu, więc zakładkę Control mapping możemy pominąć, ale jeśli chcemy zmienić przypisanie klawiszy to właśnie ona nam to umożliwi. Zależnie od preferencji możemy również włączyć wibracje, wyłączyć przyciski ekranowe, czy zmienić ich przeźroczystość.
– Tools
Aby emulator działał jak należy, a gra się uruchomiła musimy wejść w Developer tools i zmienić CPU core na IR interpreter. Resztę zostawiamy bez zmian.
– Memory
Tutaj możemy włączyć cheaty, zmienić taktowanie procesora (Change emulated PSP’s CPU clock warto ustawić na 1000), czy zmienić model PSP.
Provenance wspiera wiele platform i oferuje wiele przydatnych opcji, np. wsparcie dla pada od PS4, kontrolerów MFI czy iCade, mapowanie klawiszy, i nie tylko.
Wspierane platformy: Atari (2600, 5200, 7800, Lynx, jaguar), Nintendo (NES, Game Boy, Game Boy Advance, Nintendo 64), Sega (Genesis/Mega Drive), Sony PSX
Zadziała płynnie na iPhone: do emulacji PSX przyda się iPhone 8, 8 Plus, X lub nowszy, ponieważ iPhone 6s i starsze nie są w stanie zapewnić stałych 30 fps.
Wspiera DualShock’a 4: TAK
Wspiera kontrolery MFI: TAK
Instalacja gier:
Korzystając z Safari pobieramy archiwum z grą. Następnie dodajemy je do emulatora. Abu to zrobić w górnym prawym rogu klikamy „+”, następnie wybieramy „Cloud & Local Files” i wybieramy archiwum. Następnie emulator je rozpakuje i doda grę do naszej kolekcji.
Podczas próby uruchomienia gry możemy natrafić na komunikaty o brakujących plikach, np.
Jeśli pojawi nam się taki problem wystarczy pobrać pliki ze strony https://pixelglitch.net/blog/openemu-playstation-bios-files i przenieść do folderu z komunikatu (Pliki → Rozpakowujemy archiwum (wystarczy na nie kliknąć) → Przenosimy pliki .BIN do właściwego folderu w Provenance
Jeden z bardziej uniwersalnych i wszystko-wspierających emulatorów na iOS. Wspiera GameBoy Advance, GameBoy Color, SEGA Mega Drive, Super NES, PlayStation Portable, Nintendo 64, Nintendo DS, PSX (PlayStation 1).
Happy Chick wspiera zapis w chmurze, tworzenie listy ulubionych gier, korzystanie z cheatów, czy zmianę przeźroczystości przycisków ekranowych, a jeśli wolimy posłuchać muzyki zamiast dźwięków z gry to możemy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach.
Wspierane platformy: GameBoy Advance, GameBoy Color, Nintendo 64, Nintendo DS, PSX (PS1), PlayStation Portable, SEGA Mega Drive, Super NES.
Zadziała płynnie na iPhone: 6s i nowsze
Wspiera DualShock’a 4: TAK
Wspiera kontrolery MFI: TAK
Instalacja gier: Happy Chick oferuje repozytorium, z którego możemy pobrać gry, więc nie musimy korzystać ani z PC, ani z Safari.
… nie jest obecnie możliwa, więc do grania w takie klasyki jak Dungeon Siege, Neverwinter Nights czy mniej znane tytuły, jak BloodRayne czy The Thing nadal będzie potrzebny PC.
Jest wiele źródeł ROM-ów gier. Ja korzystam z Vimm’s Lair: Preserving the Classics oraz CDRomance. Wg mojego rozeznania są to bezpieczne źródła, a także oferują bogatą bazę gier.
Aby sparować pada od PS4 z iPhone’em wystarczy przytrzymać równocześnie przyciski PS oraz Share, aż panel dotykowy zacznie migać. Na iPhone włączamy Bluetooth i łączymy się z padem.
Dla wygody możemy skorzystać z uchwytu na smartfon i stworzyć coś na wzór przenośnej konsolki.
Inne emulatory:
1) GC4iOS
GC4iOS pozwala na emulację gier z Nintendo Wii.
2) Play!
Emulator Play! pozwala na emulację gier z PS2, jednak do prawidłowego działania wymaga rozwiązań, które nie są dostępne na iPhone’ach bez Jailbreak’a, mianowicie, JIT Interpreter.
Korzystanie z emulatorów jest w pełni legalne, a zgłaszanie błędów i udział w ich rozwoju zasługuje na pochwałę, jednak korzystanie z ROM-ów traktowane jest jako piractwo. Zwłaszcza, jeśli pobieramy je za darmo.
Czytając artykuły oraz komentarze poruszające ten temat można wywnioskować, że to zależy. Instalując emulator, czy pobierając ROM warto skorzystać ze zweryfikowanego źródła, ponieważ oprogramowanie spoza App Store nie przechodzi weryfikacji Apple i nie mamy gwarancji, że nie zawiera szkodliwego kodu. W teorii jeśli nie przeprowadziliśmy Jailbreak’a naszego iPhone’a to powinniśmy mieć powodów do obaw, jednak i tak warto mieć się na baczności. Jak to mawiają w Anglii better safe than sorry (lepiej dmuchać na zimne).
Wiele gier doczekało się wersji na iOS (chociażby Corpse Party, które możecie zobaczyć na zdjęciach powyżej), więc nie zawsze musimy sięgać po emulator. Lista portów gier jest dość długa i zawiera wiele świetnych gier:
– Alien Shooter
– ARK: Survival Evolved
– Badland 2
– Baldur’s Gate
– Banner Saga 1 & 2
– Bastion
– Binding of Isaac Rebirth
– Broken Age
– Brothers: A Tale of Two Sons
– Bully
– Carmageddon
– Chrono Trigger
– Civilization VI
– Crazy Taxi Classic
– DOOM I & II
– Dandara
– Darkest Dungeon
– Day of the Tentacle Remastered
– Deponia
– Don’t Starve
– Dragon Quest
– Dust: An Elysian Tail
– FTL: Faster Than Light
– Five Nights at Freddy’s
– Fortnite
– GRID Autosport
– GTA III, VC, SA
– Game Dev Tycoon
– Goat Simulator
– Grim Fandango
– Gris
– Gwint: Gra Karciana
– Heartstone
– Hello Beighbor
– Her Story
– Icewind Dale
– Jade Empire
– Journey
– Legends of Grimrock
– Life is Strange
– Limbo
– Machinarium
– Max Payne
– Monster Hunter Freedom Unite
– Minecraft
– Oddworld
– Old Man’s Journey
– Oxenfree
– PUBG
– Papers, Please
– Planescape: Torment
– Playdead INSIDE
– République
– ROME: Total War
– Samorost 3
– Severed
– Star Wars KotOR
– Steamworld Heist
– Steins;Gate (i inne porty od MAGES. INC.)
– Syberia 1 & 2
– Talos Principle
– Terraria
– The Sims
– The Witness
– The World Ends With You
– This War of Mine
– Titan Quest
– To the Moon
– Valiant Hearts: The Great War
– Warhammer 40,000: Armageddon
– Wolfenstein 3D Classic Platinum
– XCOM
– Ys Chronicles I & II
– gry od Telltale Games (Back to the Future, Tales from the Borderlands, The Wolf Among Us, The Guardians of the Galaxy, The Walking Dead, Puzzle Agent 2 HD)
– kilka odsłon Final Fantasy
Obecne smartfony mają wiele mocy i pozwalają na tworzenie ciekawych gier. Wśród nich znajdą się takie, które z powodzeniem mogłyby pojawić się na konsolach i PC:
– Call of Duty: Mobile
– DERE EVIL EXE (jeśli podobało Ci się Doki Doki Literature Club to to również powinno)
– Dawn of Isles (i inne gry od NetEase Games)
– Evoland
– Forgotten Memories
– Geostorm
– Heroes Evolved (gra w stylu LoL-a, HotS, DOTA)
– Honkai Impact 3rd
– If My Heart Had Wings
– Lineage II: Revolution
– Morphite
– Rangers of Oblivion (gra w stylu Monster Hunter World)
– Real Racing 3
– Shadowgun Legends
– Sky: Children of the Light
– Transistor
• Genshin Impact – często porównywane do Zeldy BotW, głównie przez styl artystyczny. Gra ma oferować otwarty świat, wiele postaci (głównie damskie, potencjalne waifu) oraz ciekawą fabułę. Za grę odpowiada studio miHoYo, które na swoim kącie ma już cieszące się dobrymi opiniami, Honkai Impact 3rd.
• Path of Exile: Mobile – gra typu F2P, ale z mikropłatnościami. Z założenia ma oferować warstwę wizualną, technologiczną, a także rozrywkę taką, jak Path of Exile na PC.
• League of Legends: Wild Rift – tej gry zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to gra z PC dostosowana do urządzeń mobilnych zarówno w kwestii sterowania, jak i grafiki.
• Beyond a Steel Sky – gra zapowiedziana wraz z Apple Arcade. Gracz wciela się w Roberta Fostera, który musi odnaleźć się w świecie rządzonym przez Sztuczną Inteligencję (SI). Gra ma wspierać rozdzielczość 4K oraz tryb HDR.
• Diablo Immortal – nowa odsłona Diablo dedykowana urządzeniom mobilnym.
• Black Desert MOBILE (premiera 11.12.2019) – gra oferująca duży, otwarty świat, wiele grywalnych postaci oraz rozbudowane opcje personalizacji.
• Company of Heroes (dla iPad’ów) – taktyczny RTS. Akcja toczy się w okresie II Wojny Światowej. Gracz wciela się w rolę dowódcy i pokieruje swój oddział ku zwycięstwu.
Znacie inne gry, na które warto czekać? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzach.
https://www.gsmmaniak.pl/1073944/app-store-zamienniki-alternatywy-zastepstwo/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…
Z zakupem telefon do zdjęć czekasz do premiery Huawei Mate 70? Możesz mieć rację, bo…
Seria vivo S20 zaoferuje użytkownikom mocarną specyfikację. Zwłaszcza vivo S20 Pro zapowiada się na jednego…
Aplikacja Uber wzbogaca się o udane nowości, które mogą przydać się także w okresie świątecznym.…