Apple ponownie otworzył swój program premiowy, przez który nagradza użytkowników badających luki bezpieczeństwa w technologiach producenta. Dla uczestników programu, którzy owe błędy znajdą i zgłoszą do Apple Product Security, firma przewidziała ogromne wynagrodzenia pieniężne – zależne od rodzaju wykrytej wady.
Koniec narzekania na błędy? Teraz możesz na nich zarobić
W pierwotnej wersji programu – otwartej w 2016. roku, zapewniał on nagrody za dostarczenie błędów konkretnie związanych z systemem iOS. Ponadto, działał tylko dla zaproszonych użytkowników.
Teraz, jak Apple ogłosiło na konferencji Black Hat, program jest publiczny i obejmuje strefę bezpieczeństwa zarówno iOS, jak i innych systemów producenta, co oznacza, że iCloud, iPadOS, macOS, tvOS oraz watchOS również znajdują się na liście nagród za błędy w nich znalezione. Aby otrzymać nagrodę, badacze muszą wysłać do specjalnego działu dokładny opis błędu oraz wystarczająco dużo szczegółów, aby firma mogła go odtworzyć.
Największe wypłaty trafią do uczestników programu, którzy odkryją błędy, wpływające na różne platformy Apple jednocześnie, szczególnie jeśli problem dotyczy tych najnowszych urządzeń i oprogramowania Apple.
Ogromne pieniądze za znalezienie poważnych luk
Potencjalnie, badacz, który znajdzie lukę, pozwalającą mu ominąć ekran blokady urządzenia, lub uzyskać nieautoryzowany dostęp do usługi iCloud, może zarobić od 25 000 do 100 000 USD. Z kolei gdy uda mu się zgłosić błąd, umożliwiający wykradanie poufnych danych z zablokowanego urządzenia, zarobi aż od 100 000 do 250 000 USD. Oprócz tego, każdy błąd znaleziony już w trakcie trwania testów beta, przyzna badaczowi dodatkową premię w wysokości 50% ponad należną mu nagrodę.
Dla tych, którzy poza przesłaniem pomocnego raportu, zdecydują się przekazać część swojej nagrody w darowiźnie dla kwalifikujących się do programu fundacji charytatywnych – Apple oferuje publiczne uznanie.
Warto wspomnieć, że choć program, umożliwiający wypłacanie odpowiednich kwot za wskazywanie błędów Apple wyróżnia się wysokimi nagrodami, to giganci technologiczni, tacy jak na przykład Google, również posiadają swoje programy, w których również oferują ich uczestnikom atrakcyjne wynagrodzenia.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.