Asystenci głosowi stanowią świetny wynalazek, który może pomóc ich użytkownikom w wielu sytuacjach. Sęk w tym, że nie zawsze warto słuchać wskazówek proponowanych przez wirtualne twory takie jak Google Assistant, Apple Siri czy Amazon Alexa. Ta ostatnia namawiała młodą kobietę do samobójstwa i to w dość drastyczny sposób.
Zabij się, dźgając w serce, dla dobra ogółu — właśnie takie słowa usłyszała Danni Morritt z Wielkiej Brytanii, która zapytała Alexę o pewne informacje dotyczące serca człowieka. Kontrowersyjna porada została przekazana użytkowniczce usługi za pomocą głośnika Amazon Echo Dot 2. gen.
Oto dlaczego nie warto słuchać porad asystentów głosowych
Wirtualni asystenci głosowi stanowią interesujące rozwiazanie. Próbowałem przekonać się do Siri oraz Google Assistant, jednak zawodność narzędzi czyni je dla mnie nieprzydatnymi. Dziś traktuję je jako ciekawostkę dostarczającą mi zabawy. Historię takie, jak tytułowa utwierdzają mnie w słuszności mojego wyboru.
Danni Morritt, pracująca jako ratowniczka, medyczna podczas jednej z „rozmów” z Amazon Alexą doznała „szoku”. Asystentka w odpowiedzi na pytanie dotyczące pracy serca poleciła bohaterce naszej opowieści dźgnąć się w serce. Samobójstwo byłoby według Alexy dobre dla ogółu. Co gorsze, rozmowę mogło podsłuchać jej dziecko, a stąd do możliwej tragedii jest już bardzo blisko. Pomyślcie tylko, co mogłoby się stać, gdyby podobnego komunikatu wysłuchał kilkulatek?
Co ciekawe, rada samobójstwa stanowi jedynie uwieńczenie wywodu Alexy. Asystentka wyjaśniła najpierw, że bicie serca sprawia, iż użytkowniczka żyje i przyczynia się do wyczerpania zasobów naturalnych planety. To prowadzi do przeludnienia, dlatego bicie serca nie jest „dobrą rzeczą”.
Amazon zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak tłumaczy to zwykłym błędem. Rzecz jasna, wadliwy „element” rozwiązania został już naprawiony. Alexa mogła pobrać nietypowe zalecenia z Wikipedii, a tę mogą edytować w zasadzie wszyscy. Sprytne tłumaczenie, jednak w mojej ocenie twórcy powinni w pełni odpowiadać za działanie swojej usługi.
Apple, Google, Amazon oraz Zigbee Alliance opracowują uniwersalny standard smart home
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.