Twórcy benchmarku AnTuTu upublicznili listę najwydajniejszych smartfonów z flagowej i średniej półki, które ścierały się w grudniu. Na pierwszych miejscach nie znajdziemy już modeli Xiaomi, ale ich bezpośrednich konkurentów z Chin – między innymi smartfony Honor. Które smartfony warto kupić ze względu na wydajność?
Kilka miesięcy temu regularną prawidłowością w comiesięcznym rankingu AnTuTu było królowanie Xiaomi, które dzięki wyśrubowanym wynikom flagowego Mi 9 triumfowało przez kilka okresów z rzędu. Owa sytuacja uległa zmianie, ponieważ zarówno w sekcji sztandardowej, jak i średniopółkowej chiński gigant ma bardzo mocnych rywali.
W grudniowym podsumowaniu najszybszych średniaków i flagowców w AnTuTu znajdziemy właściwie tylko chińskie smartfony – wyjątkiem jest ASUS ROG Phone 2, czyli gamingowy telefon z Tajwanu, któremu udało się zdobyć szóste miejsce w tabeli. Sprawdźmy zatem królów wydajności AnTuTu w głównych segmentach cenowych.
Najwydajniejsze flagowce w grudniu
Wszystkie trzy miejsca podium we flagowym rankingu przypadły smartfonom Vivo, czyli kolejno iQOO Neo 855, iQOO Pro 5G oraz NEX 3 5G. Całe trio bazuje na układzie Snapdragon 855+ i jest wyposażone w modemy łączności 5G, co zwiastuje bardzo dobrą wydajność smartfonów konstruowanych z myślą o nowym standardzie sieci.
Za Vivo znalazła się seria OnePlus 7T na czele z modelem… standardowym 7T, a nie – tak jak mogłoby się wydawać – wersją 7T Pro. Okazuje się, że zwykły i tańszy OnePlus 7T, którego bez trudu kupicie w polskiej sprzedaży, wygrał ze swoim teoretycznie mocniejszym bratem o nieco ponad tysiąc punktów. Niewiele, ale zawsze coś.
Idąc dalej, natrafimy na wspomnianego ROG Phone’a 2, a dalej na Honora V30 5G, obiecującego Realme X2 Pro i wreszcie na dwa modele od Xiaomi: BlackShark 2 Pro oraz Mi 9 Pro 5G. Oba smartfony Xiaomi wystąpiły w najmocniejszych wariantach z 12 GB RAM, a pomimo tego przegrały z telefonami Vivo wyposażonymi w 8 GB RAM.
Najszybsze średniaki w grudniu
Najwyższy wynik średniaka od najniższego rezultatu flagowca dzieli aż 150 tysięcy punktów, skąd bezpośrednio wynika przewaga sztandarowych konstrukcji w sekcji szybkości procesorów. Warto jednocześnie zauważyć, iż spore rozbieżności pomiędzy średniakami (najlepszego i najgorszego dzieli nawet 60 tys. oczek) nie zdarzają się w rankingu górnej półki, gdzie różnice dochodzą do maksymalnie 20 tys. punktów.
Najszybszym średniakiem ponownie okazał się model Vivo, tym razem o nazwie Vivo X30 Pro 5G – po raz kolejny smartfon 5G. Trudno jednak nie zauważyć, iż walka w tym segmencie nie jest do końca czysta. X30 Pro 5G zasila bowiem najnowszy procesor Exynos 980, a sam telefon należałoby raczej nazwać superśredniakiem.
Na drugim miejscu znalazł się bardziej typowy średniopółkowiec OPPO Reno 3 Pro 5G z procesorem Snapdragon 765G na pokładzie, natomiast podium zamyka Honor 9X Pro, który na wyposażeniu posiada bardzo mocny układ Kirin 810. W wielu testach wydajności pokonuje on konkurencyjnego Snapdragona 730.
Po Honor 20S i Honor 9X, które również pracują na bazie Kirina 810, przyszedł czas na Redmi Note 8 Pro z układem MediaTek Heli G90T i Redmi K30, który wyzwolił potencjał procesora Snapdragon 765. Model Xiaomi znajdziemy również na kolejnej pozycji, ale zaraz za nim podąża OPPO Reno 2 z wynikiem 266 tysięcy oczek. Ranking zamyka Realme X2 z jednostką centralną Snapdragn 730.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.