ASUS ROG Phone 2 rozczarował recenzentów z DxOMark, którzy wykonali bardzo szczegółowe testy modelu względem zarówno wykonywanych zdjęć, jak i nagrywanego wideo. Co prawda, pewnie niewielu kupuje ASUS ROG Phone 2ze względu na jego aparat, a raczej fakt, że jest to obecnie najpotężniejszy smartfon na rynku. Niemniej, temu aspektowi też warto się przyjrzeć.
Mogłoby być lepiej, choć nie jest tragicznie
Jak już przyzwyczaili nas redaktorzy DxOMark, przeprowadzili oni swoje szeroko zakrojone testy, po których okazało się, że mimo górowania nad innymi modelami wydajnością, w kwestii aparatu ASUS ROG Phone 2 wypadł niezbyt imponująco.
Po zsumowaniu wszystkich wyników, otrzymał on końcową liczbę punktów 95, która stawia go w rankingu za większością flagowych smartfonów innych producentów. Co może dodatkowo dziwić, model został oceniony pod względem jakości aparatu gorzej, niż tańszy i starszy smartfon marki – ASUS Zenfone 6.
Największym problemem konfiguracji aparatu w ROG Phone 2 według DxOMark jest brak spójności modułu. Trudno w nim o porządny balans bieli, ekspozycję, czy HDR. Problemem jest także brak szczegółów i obecność artefaktów na zdjęciach wykonanych teleobiektywem i obiektywami szerokokątnymi.
Jakby jednak nie było, to nie tak, że aparat w ROG Phone 2 jest całkiem do kitu. Jak twierdzą recenzenci, autofokus wydaje się być dość szybki i dokładny, zdjęcia wykonywane w pomieszczeniach potrafią zaoferować dobry balans bieli oraz dokładną ekspozycję, a efekt „bokeh” jest wiarygodny.
Kilka wad, kilka zalet
Poniżej znajdziecie dokładne podsumowanie rozpisane przez DxOMark względem zdjęć oraz wideo wykonywanych owym modelem. Jeżeli z kolei interesuje Was pełna recenzja i dokładny przebieg wszystkich testów, zajrzyjcie źródła.
- Zdjęcia
- Plusy
- Auto-fokus jest szybki i dobrej jakości
- Dokładna ekspozycja osiągalna w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych
- Balans bieli potrafi być dokładny w warunkach wewnętrznych
- Efekt bokeh zapewnia dość dobre oszacowanie głębokości i płynne przejścia rozmycia
- Minusy
- Często zauważalne odlewy balansu bieli w warunkach zewnętrznych
- Silna kwantyzacja kolorów w ciemnych obszarach
- Sporadycznie zauważalna niestabilność balansu bieli oraz ekspozycji
- Efekt „widmo” często zauważalny na wykonywanych zdjęciach o wysokiej dynamice
- Po przybliżeniu widoczne są artefakty w średnim i długim zasięgu
- Zauważalne cieniowanie kolorów, niewystarczające ich nasycenie oraz szum podczas wykonywania zdjęć obiektywem szerokokątnym
- Plusy
- Wideo
- Plusy
- Dość skuteczna stabilizacja w warunkach zewnętrznych
- Dobrze zachowane szczegóły – zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych
- Szybki oraz dokładny auto-fokus
- Minusy
- Sceny nagrywane na zewnątrz są na ogół niedoświetlone
- Często widoczne jest przesunięcie kadru, szczególnie w warunkach wewnętrznych
- Zauważalne odlewy kolorów oraz niewielkie niestabilności balansu bieli – tak w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych
- Szumy widoczne na poruszających się obiektach.
- Plusy
Można zatem śmiało stwierdzić, że jest przeciętnie. ASUS ROG Phone 2 nie zajął topowego miejsca w kategorii modułów aparatu, jednak pamiętajmy, że nie to w nim zostało docenione przez konsumentów. Większość z nich zdecydowało się na ten model ze względu na jego imponujące osiągi – wciąż jest to najpotężniejszy smartfon na rynku.
ASUS wprowadza nową wersję swojego flagowca do Polski. W tej cenie nie kupisz mocniejszego smartfona
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.