Qualcomm zaprezentował najnowsze procesory z rodziny Snapdragon. Mowa o modelach 720G, 662 i 460, które znajdą zastosowanie w średniopółkowych i tańszych smartfonach. Niestety, zabrakło tutaj jednej, w mojej ocenie, istotnej technologi. Brak modemu 5G może oznaczać, że za rok procesory te będą uważane za nieaktualne.
Nie zrozumcie mnie źle, nowe procesory Qualcomma zapowiadają się na interesujące chipy i patrząc na ich specyfikację oraz cechy, można śmiało nazywać się trafiającymi w potrzebę rynku układami. Sęk w tym, że jesteśmy na etapie rozwoju infrastruktury potrzebnej do uruchomienia 5G, a w niektórych regionach wspomniana sieć już funkcjonuje. Kolejne miesiące oraz lata będą oznaczały wzrost zainteresowania rzeczoną technologią. Któż więc będzie kupować smartfony wyposażone w procesory, które nie są zgodne z 5G? Zgoda, klienci się znajdą, ale i tak dziwię się wierze pokładanej przez Qualcomma w nie najmłodsze już. Przejdźmy do najważniejszego, czyli do cech procesorów.
Qualcomm Snapdragon 720G, 662 i 460 — specyfikacja i cechy
Producent tłumaczy, iż doskonale rozumie znaczenie rozwoju sieci 5G, jednak zdaje sobie również sprawę z tego, że 4G w dalszym ciągu jest potrzebne. Firma deklaruje, że LTE pozostanie na jakiś czas głównym obszarem działań w regionach takich jak Indie. Oczywiście układy te mogą trafić i jak sądzę, na pewno trafią również do smartfonów sprzedawanych w Europie. Przyjrzymy się więc trzem świeżynkom z rodziny Snapdragon.
Zacznijmy od modelu najwyższego, czyli układu Qualcomm Snapdragon 720G, który bez cienia wątpliwości można określić mianem gamingowego. Znajdziemy w nim między innymi funkcję Qualcomm Snapdragon Elige Gaming, które zapewnią użytkownikowi płynną rozgrywkę HDR, dynamikę barw oraz świetny kontrast. Nie bez znaczenia będą realistyczne sceny, świetnie synchronizowany dźwięk (Qualcomm® aptX ™ Adaptive) oraz zgodność z filmami 4K.
- 8-nm proces technologiczny
- Osiem rdzeni Kryo 465
- Taktowanie do 2,3 GHz
- Grafika Adreno 618
- Zintegrowany Bluetooth 5.1
Drugim układem jest Qualcomm Snapdragon 662. Firma chwali go za nowe funkcje sztucznej inteligencji oraz możliwości fotograficzne, w tym obsługę nawet trzech aparatów. Naturalnie, dzięki chipowi użytkownik będzie mógł korzystać z optymalnego formatu zapisu zdjęć HEIF.
- 11-nm proces technologiczny
- Osiem rdzeni Kryo 260
- Taktowanie do 2,0 GHz
- Grafika Adreno 610
Ostatnia nowość to „budżetowy” Qualcomm Snapdragon 460, którym firma celuje w niższy segment sprzętowy. Nie oznacza to, że układ jest „słaby”. Co to, to nie. Firma deklaruje gigantyczny skok wydajności, usprawnioną łączność, ulepszoną obsługę aparatu oraz zmianami w zakresie AI.
- 11-nm proces technologiczny
- Osiem rdzeni Kryo 240
- Taktowanie do 1.8 Ghz
- Grafika Adreno 610
- Zintegrowany Bluetooth 5.1
Jaki smartfon ma cyferkowy maniaK? Sprawdź najnowsze zestawienie AnTuTu!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.