Jedne z największych w Polsce sklepów internetowych z elektroniką użytkową – bestcena.pl oraz dragonist.pl są idealnym przykładem, że Polacy nie czytają regulaminów, co w konsekwencji prowadzi do sporych problemów. Przed takimi przestrzega UOKiK.
Jak dobrze wiecie ostatnio wybuchła dość głośna afera wokół sklepu internetowego bestcena.pl, który posiada, a raczej posiadał (teraz ceny są już wyższe) w swojej ofercie przede wszystkim smartfony w bardzo, ale to bardzo atrakcyjnych cenach.
Wiele osób skusiło się na ich zakup, aczkolwiek zgodnie z regulaminem nie będą ich właścicielami, a wyłącznie najemcami. Z tego też powodu UOKiK postanowił zabrać głos w tej sprawie i przestrzec konsumentów przed firmami, które zamiast sprzedaży oferują wyłącznie najem sprzętu elektronicznego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że otrzymuje skargi na sklepy, które w mało czytelny sposób informują swoich klientów o charakterze zawieranej umowy. Innymi słowy, nie jest nigdzie podkreślone, czy jest to sprzedaż, czy najem sprzętu elektronicznego.
W powyższych przypadkach sprzedawcami są podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Oferują m.in. najem telefonów. – Uważajmy na podmioty, które wynajmują sprzęt zamiast zawierać z nami umowę jego sprzedaży. UOKiK przeanalizuje regulaminy i zasady działania wymienionych powyżej sklepów internetowych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
W tym wszystkim najbardziej istotny jest takt, że konsument stanie się właścicielem telefonu, dopiero gdy zdecyduje się go wykupić. Do tego czasu właścicielem urządzenia jest podmiot wynajmujący, a kwota uiszczona za towar jest kaucją. Tak przynajmniej wynika z regulaminu sklepu bestcena.pl.
2.16 Kaucja jest to kwota, którą Najemca musi wpłacić Wynajmującemu przy zawieraniu Umowy i która służy wyłącznie jako zabezpieczenie w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych, które mogą, ale nie muszą zaistnieć w przyszłości w okresie obowiązywania umowy (np. uszkodzenie, utrata lub inna deprecjacja Przedmiotu Najmu). Kaucja jest kwotą podlegającą zwrotowi, jeśli zostały spełnione warunki Umowy i Ogólne Warunki. Kaucja jest otrzymywana bezpośrednio przez Wynajmującego lub przez Przedstawiciela Handlowego w imieniu i na rzecz Wynajmującego lub przez osobę trzecią w imieniu i na rzecz Wynajmującego, przez Przedstawiciela Handlowego lub osobę trzecią. Wysokość kaucji jest określana przez Wynajmującego lub przez Przedstawiciela Handlowego lub osobę trzecią wyznaczoną przez Wynajmującego, a jej wstępna kwota jest podana w katalogu towarów, zaś ostateczna kwota podana w potwierdzeniu Zamówienia. Po otrzymaniu kaucji Wynajmujący wystawia Najemcy pisemne potwierdzenie, które może być również zwane fakturą.
-fragment regulaminu bestcena.pl
Urząd radzi, aby czytać regulaminy sklepów przed podjęciem zakupu, a podczas składania zamówienia wszystkie informacje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na informacje o tym, że konsument staje się np. „najemcą” telefonu lub płaci „czynsz”, a nie uiszcza cenę zakupu.
Polecamy:
Dragonist przyznaje: „tak, wynajmowaliśmy smartfony”. Czy trzeba będzie je zwrócić?
Podejrzanie tanie smartfony w znanych sklepach? Kłopotów możesz łatwo uniknąć
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.