Skomplikowane, lecz krótkie hasło składające się z ciągu losowych znaków jest mniej skuteczne od prostego, ale długiego hasła. Tak twierdzą przedstawiciele FBI, którzy w ramach inicjatywy Protected Voices postanowili udzielić internautom kilku wskazówek.
Najczęściej wykorzystywaną najgorszą kombinacją znaków w hasłach z 2019 roku była fraza „12345”. Zaraz za nią umiejscowiły się równie proste „123456”, „123456789” i „qwert”. Nie brakuje jednak osób, które dbają o bezpieczeństwo swoich kont w internecie i stosują niemalże losowe ciągi znaków takie jak na przykład „a8T72_23ge5B”. Okazuje się jednak, że skomplikowane frazy nie są tak naprawdę potrzebne. W tym przypadku liczy się długość.
Choć wielu internautów zdaje sobie sprawę ze znaczenia zabezpieczenia w postaci silnego hasła, w dalszym ciągu nie jest to kwestia priorytetowa dla użytkowników poruszających się po sieci. Świadomość potrzeby ochrony danych wzrasta, lecz lista najgorszych haseł stosowanych w ubiegłym rogu przeraża. FBI w ramach inicjatywy Protected Voices chce poprawić ten stan rzeczy, tłumacząc, jakiego rodzaju hasła warto stosować.
Tworzenie, czyli wymyślanie skomplikowanego hasła jest zwyczajnie nudne, a jego zapamiętanie trudne, jeśli w ogóle możliwe. Można jednak korzystać z propozycji dostępnych np. w przeglądarkach internetowych. Podczas rejestracji w usługach sieciowych Chrome sugeruje nam skomplikowane hasło składające się z ciągu losowych znaków, które następnie zostanie zachowane w programie. Świetnie, ale wygląda na to, że tego typu frazy nie są najefektywniejsze. Według FBI liczy się długość.
Złożoność hasła wcale nie jest tak istotna, jak mogłoby się wydawać. Ważniejsza okazuje się liczba znaków. Najlepiej, aby hasło zawierało ich co najmniej 15. Mało tego, warto stworzyć je na bazie łatwych do zapamiętania, ale trudnych do powiązania z użytkownikiem słów. Naturalnie dodatki w postaci mniejszych i większych liter oraz znaków specjalnych również „są w cenie”.
https://www.gsmmaniak.pl/1080824/najgorsze-hasla-2019-lista/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…