Ericsson we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą przeprowadzili wśród polskich przedsiębiorstw badanie dotyczące technologii 5G. Respondenci uznali szybkie wdrożenie rzeczonej sieci za potrzebne, jednak pojawiły się też obawy.
My — Polacy, stoimy już u progu technologii 5G i w zasadzie czekamy tylko na to, aż operatorom zostaną przydzielone odpowiednie pasma i częstotliwości. Kwestie techniczne zostały już w większości rozwiązane, dzięki czemu od możliwości swobodnego korzystania z nowe standardu dzielą nas niewiele. Zainteresowanie zaletami rozwiązania dostrzegają również przedsiębiorcy, o czym świadczą wyniki badania przeprowadzonego przez Ericssona.
Przedsiębiorcy o 5G w Polsce: chcemy, ale się boimy
Aż 71,5 proc. badanych przedsiębiorców twierdzi, że technologia 5G wpłynie pozytywnie na konkurencyjność polskiej gospodarki. Nic dziwnego, szybsza sieć pozwoli na wygodniejszy transfer danych potrzebnych w realizacji przeróżnych przedsięwzięć. Jednak, aby przejście z technologi 4G na 5G przebiegło bezboleśnie potrzeba współpracy, edukacji oraz inwestycji.
Przejście z 4G na 5G przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i wielu branżom. 5G zapewnia większą wydajność sieci, wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie większej przepustowości. Technologia ta umożliwi również rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak wykorzystanie tego potencjału wymaga inwestycji w technologie, a także rozwoju przedsiębiorstw, wypracowania nowych modeli wprowadzania produktów i usług na rynek oraz dostosowań o charakterze organizacyjnym w skali infrastruktury krajowej – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Przeszkodą mogą okazać się obawy przedsiębiorców, które odnoszą się do trzech istotnych kwestii. Pierwsza to strach przed brakiem kontroli nad nadymi i utratą bezpieczeństwa, o których wspomniało 51,3 proc. badanych, druga to wątpliwości związane ze skutecznością w budowie odpowiedniej infrastruktury (46 proc. badanych). Trzecią obawą okazuje się ryzyko negatywnego wpływu sieci 5G na zdrowie. Na rzeczony temat uwagę zwróciło aż 42 proc. respondentów.
Czy polscy przedsiębiorcy uważają, że wspomniane obawy mogą opóźnić wprowadzenie szerszej dostępności technologii 5G w Polsce? Przeciwnie, aż 62,3 proc. zapytanych, stwierdziła, że wierzy w to, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do 2025 roku.
Co tak naprawdę mówią nam dane Ericssona? Otóż odzwierciedlają one podejście indywidualnych użytkowników sieci komórkowych, którzy traktują temat 5G podobnie do przedsiębiorców. Z jednej strony dostrzegany jest potencjał, z drugiej pojawiają się obawy… o zdrowie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.