Czy i dlaczego warto kupić smartfon Xiaomi? Zastanówmy się nad tym, jakie są największe zalety telefonów chińskiego producenta. Dla kogo są smartfony Xiaomi?
Spis treści
Jakiś czas temu zastanawiałem się, które smartfony Xiaomi są najlepsze i najbardziej opłacalne. Tylko czy aby na pewno warto kupić którykolwiek z nich, a jeśli tak, to z jakich powodów?
Postanowiłem przedstawić największe zalety smartfonów Xiaomi.
Często wybitny stosunek jakości do ceny
W obiegowej opinii smartfony Xiaomi uważane są za jedne z najbardziej opłacalnych. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza gdy patrzymy na ceny takich modeli, jak Xiaomi Mi 9 czy Redmi Note 8 Pro.
Nawet cena Xiaomi Mi 10, choć wyraźnie wyższa niż w przypadku poprzednika, ciągle wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza gdy zestawi się ją z ceną Galaxy S20 Ultra. Jasne, Samsung generalnie jest lepszy, ale czy o ~2000 złotych?
Jasne, mówi się, że Xiaomi wprowadza w życie plan uczynienia z Mi marki premium i naturalnego w tym przypadku podniesienia cen, ale zostawia przy tym alternatywę w postaci Redmi i POCO, które mają przejąć politykę dobrych cen spółki-matki. #XiaomiTańsze nadal będzie aktualne.
Xiaomi Mi 10 Pro vs Samsung Galaxy S20 Ultra – starcie gigantów!
Xiaomi nie oszczędza na podzespołach
Mniej zorientowani klienci mogą łączyć wydajne procesory z wysoką ceną, ale w przypadku Xiaomi jest zupełnie inaczej.
Xiaomi bardzo rzadko oszczędza na podzespołach i montuje w swoich smartfonach jednostki o ponadprzeciętnej dla danej klasy cenowej wydajności. Do tego dorzuca też – w ramach możliwości – zadowalająco szybkie kości pamięci. Przykładowo, najnowszy Xiaomi Mi 10 ma LPDDR5 i UFS 3.0.
Nie tylko flagowce mają potężne bebechy. Najlepszym na to przykładem jest Xiaomi Redmi Note 8 Pro, który wyposażony jest w układ MediaTek helio G90T, miażdżący w testach syntetycznych większość smartfonów dostępnych za podobne pieniądze.
Wiem, co powiedzą niektórzy z Was: „to tylko cyferki, które niewiele znaczą”. Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Dzięki podzespołom z najwyższej półki (w momencie premiery), niemal trzyletni Xiaomi Mi 6 ciągle jest szybki jak błyskawica i udowadnia, że nie tylko iPhone może po prostu działać po dłuższym czasie użytkowania.
iPhone: działa płynnie po 3 latach, gdy Androidy lagują. Xiaomi: „potrzymaj mi piwo!”
Xiaomi szybko reaguje na rynkowe trendy i bywa innowacyjne
Wbrew pozorom, Xiaomi nie tylko kopiuje modne rozwiązania innych producentów, dzięki czemu smartfony marki podążają za trendami, ale także samo stara się je wyznaczać. Przykładowo, to właśnie Xiaomi jako pierwsze wzięło się na poważnie za bezramkowe smartfony i modelem Mi Mix wyznaczyło drogę całej konkurencji.
W późniejszym Mi Mix 2 pojawiła się kolejna ciekawostka – aparat selfie na belce pod ekranem. Tego rozwiązania inne firmy nie skopiowały, bo i spora część klientów miała wobec niego mieszane uczucia, jednak na pewno był to ciekawy pomysł na dalsze pozbywanie się ramek.
Jeszcze inną próbą zaszokowania świata był Xiaomi Mi Mix Alpha, czyli futurystyczny smartfon, który „cały jest ekranem”.
Chyba nie muszę przypominać – bo to dość świeża sprawa – że Xiaomi wprowadziło na rynek pierwszy smartfon z aparatem 108 MP.
Przybyłem, zobaczyłem, Xiaomi „pozamiatało”: Mi Mix Alpha jest obłędny!
Pojemność akumulatorów (zazwyczaj) jest solidna
Nie jest to regułą, ale często się zdarza – większość smartfonów Xiaomi chwali się akumulatorami o solidnych pojemnościach. Wyjątki zdarzają się wtedy, gdy smartfon musi być przede wszystkim smukły, po prostu nie ma w nim miejsca na większe ogniwo albo Xiaomi chce odrobinę zaoszczędzić.
Przykładów Xiaomi z dobrą baterią nie trzeba szukać daleko. W ofercie RTV EURO AGD znajdziemy niemal 200 smartfonów z baterią powyżej 4000 mAh, z czego wśród nich jest aż 60 sprzętów Xiaomi, czyli niemal co trzeci model z oferty!
Kontrowersyjnie – MIUI zaletą Xiaomi
W teorii MIUI to zwykła nakładka na Androida, ale wielu fanów tego oprogramowania uważa, że w pełni zasługuje ono na miano osobnego systemu operacyjnego, który jest tylko oparty na zielonym robocie. To (jakby na to nie patrzeć błędne) przekonanie bierze się stąd, że pod względem ilości zaimplementowanych funkcji, MIUI wręcz miażdży czystego Androida. Jedni to lubią, inni niekoniecznie – ja z pełnym przekonaniem twierdzę, że lubię takie nakładki jak MIUI.
Znakomita większość funkcji, jakie opracowało Xiaomi, to rzeczy przydatne, w większym lub mniejszym stopniu. Szeroka możliwość personalizacji i kontrola wielu aspektów pracy telefonu sprawia, że smartfon Xiaomi możemy dobrze dostosować do naszych potrzeb. Nie wszystkim tego potrzeba, wiele osób uważa, że oprogramowanie jest przepakowane, ale ja to lubię i doceniam.
Męczące może być to, że przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek aktualizacji trzeba dokładnie poszukać w sieci opinii o danej kompilacji, bo Xiaomi mogło coś popsuć i nie wiadomo, kiedy to naprawi. Nie jest to nagminne, ale jednak się zdarza. To jednak materiał na inną dyskusję.
Mocną stroną Xiaomi są też aktualizacje. Co prawda Chińczycy nie mogą pochwalić się regularnością Samsunga w udostępnianiu poprawek bezpieczeństwa, a i jedna/dwie aktualizacje Androida nie są niczym niezwykłym, tak kilkuletnie wsparcie w ramach MIUI to rzeczywiście coś imponującego.
To nie jest tekst sponsorowany
Jeśli ktoś po lekturze tego wpisu uzna, że to zwykła reklama, za którą zapłaciło Xiaomi, to z miejsca zapewniam, że nic z tych rzeczy 🙂 Artykuł ten to drugi z cyklu(?) materiałów poświęconych zaletom smartfonów różnych producentów. Oto poprzedni:
5 powodów, dla których warto kupić smartfon Samsung. Jakie zalety mają Galaxy?
Tymczasem polecane smartfony Xiaomi znajdziesz we wpisie poniżej:
#XiaomiLepsze, tylko które? Te smartfony Xiaomi polecam – je WARTO kupić!
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.