Społeczne Towarzystwo Oświatowe przy wsparciu T-Mobile Polska i patronacie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz NASK zamierza zachęcać uczniów szkół podstawowych do rzadszego korzystania ze smartfonów. Wszystko w ramach projektu #JaTyOnOff.
Aż 80 proc. dzieci i nastolatków w wielu od 7 do 15 lat posiada własny smartfon z dostępem do internetu. Przeszło połowa badanych dzieci uważa, że powinna sięgać po swoje urządzenie rzadziej i aż 36 proc. deklaruje takie próby. Niestety, kończą się one niepowodzeniem. Biorąc pod uwagę przytoczone dane, akcja #JaTyOnOff zdaje się mieć sporo sensu. Pytanie, czy cokolwiek zmieni.
Uzależnienie od smartfonów leczone… konkursem fotograficznym
W ramach projektu organizatorzy zachęcają polskich nauczycieli do przeprowadzania specjalnych lekcji edukacyjnych, które pokazują, że świat nie kończy się na smartfonie. Uważam takie spotkania za potrzebne, jednak ich celem powinno w mojej ocenie nie odciąganie uczniów od telefonów, a pokazanie im ich realnych możliwości. Możliwości, które pozwalają sprawnie poruszać się po wielu gałęziach życia.
Smartfony mają wiele do zaoferowania, jednak warto z nich korzystać z umiarem. Dlatego chcemy uczyć cyfrowej równowagi – pokazywać uczniom, że telefony można wykorzystywać w sposób mądry i kreatywny, ale też zachęcać do innego spędzania czasu
– mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Istotną częścią projektu jest konkurs fotograficzny dla uczniów, w którym wygrane prace zostaną zaprezentowane w publikacji pokonkursowej. Uczestnicy, wychowawcy oraz szkoły otrzymają za to certyfikaty. Fotografie, które oceni Eric Pickersgill, będą przyjmowane do 30 kwietnia. Natomiast, jeśli chcielibyście zachęcić okoliczne szkoły do inicjatywy, warto zapoznać się z przykładowymi lekcjami. Znajdziecie je TUTAJ.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.