Nokia X2-02 to kolejna ciekawa propozycja dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na posiadanie telefonu dualSIM, czyli takiego, który doskonale radzi sobie z obsługą dwóch kart SIM od operatora. Można powiedzieć, że telefon posiada kilka cech indywidualnych, które pomogą mu wybić się ponad to, co oferuje konkurencja. Zapraszamy Was do dalszej części recenzji, gdzie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Nokię X2-02 można Wam z czystym sumieniem zarekomendować.
W modelu X2-02 Nokia postawiła na całkiem dobrej jakości plastiki, które gwarantują całkiem dobry komfort użytkowania telefonu. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalny „joystick”, który pełni funkcję głównego klawisza funkcyjnego, trzeba też pochwalić fińskiego producenta za rozsądne umiejscowienie na obudowie przycisków multimedialnych, dzięki którym słuchanie muzyki na tym urządzeniu nie wymaga od nas każdorazowo wyjmowania telefonu z kieszeni i zwiedzania menu systemowego.
Główna bolączka plastikowej obudowy zastosowanej w Nokii X2-02 to toporność przy zdejmowaniu tylnej ściany obudowy. Naprawdę, trzeba mieć mocne paznokcie, żeby bezproblemowo dostać się do baterii. To jeden z niewielu minusów, na jakie warto zwrócić uwagę.
Nie jest to smartfon z ogromnym wyświetlaczem i garścią technologii rodem ze Star Trek’a, jednak relatywnie nieduża rozdzielczość urządzenia (240×320 px) w połączeniu z ekranem o przekątnej 2.2 cala broni się całkiem nieźle. Nokia nie pokusiła się o zastosowanie wyświetlacza obsługującego 16 milionów barw a znajdziemy tu jedynie ekran obsługujący 256 tysięcy kolorów, jednak dzięki takiemu zabiegowi bateria w naszym telefonie wytrzyma nieco dłużej. Ekran świeci poprawnie, prezentowana treść prezentuje się dobrze, dlatego też w ostatecznym rozrachunku trzeba przyznać, że jeśli tylko pogodzimy się z tym, że to telefon a nie smartfon, nie powinniście mieć żadnych podstaw do narzekań.
Niby malutka pojemność a potrafi utrzymać urządzenie z dala od ładowarki przez 5 dni, podczas w miarę intensywnego użytkowania. To bardzo dobry rezultat. Szkoda, że inżynierowie z Nokii nie pomyśleli nad filozofią ładowania nieco dłużej, czego efektem (a raczej defektem 😉 ) jest brak możliwości ładowania baterii z użyciem portu microUSB, trzeba mieć przy sobie ładowarkę charakterystyczną dla starszych modeli Nokii. Trochę wstyd, ale 5 dni pracy baterii nieco rekompensuje tę dużą wpadkę.
Nokia X2-02 to w pewnym sensie „bezsystemowiec”, jednak w stylistyce bardzo wyraźnie nawiązujący do tego, co możemy odnaleźć w telefonach pracujących pod kontrolą Symbiana. Gdy przystępowałem do testu tego urządzenia zakładałem, że w aspekcie systemu operacyjnego X2-02 raczej nie będzie mnie w stanie niczym zaskoczyć.
Myliłem się, bowiem ten telefon, poza obsługą dwóch kart SIM jest także dość mocno nastawiony na funkcje muzyczne.
Nokia wbudowała w urządzenie antenę, dzięki czemu skutecznie rozwiązano problem odtwarzania stacji radiowych. Wreszcie nie trzeba mieć przy sobie słuchawek, aby móc posłuchać wiadomości lub też nacieszyć się fajną muzyką z naszej ulubionej rozgłośni radiowej. Jest także wsparcie dla usługi, którą Nokia nazwała „Play via Radio”. W telegraficznym skrócie, możemy nagrywać muzykę, która właśnie leci w radiu, istnieje też możliwość włączenia muzyki, jaką mamy zapisaną na telefonie na przykład w radiu samochodowym, dzięki funkcji transmitera FM.
Wypada pochwalić fińską korporację, ponieważ wszystkie te funkcje są przydatne a do ich działania nie można mieć większych zastrzeżeń.
Niestety, ale co do sieci zastrzeżenia już mogą się pojawiać. Boli brak modułu WiFi, w wyniku czego odpada wizja darmowego surfowania po sieci, jeśli nie mamy wykupionego pakietu danych u naszego operatora. Przeglądarka w połączeniu z malutkim ekranem nie jest w stanie zagwarantować poprawnego komfortu pracy, czasem zdarzają się problemy z wyświetleniem stron WWW. Aplikacja „Sklep” dzięki której możemy pobrać pewną ilość aplikacji na nasz telefon zazwyczaj działa poprawnie, jednak pobieranie i instalacja plików trwa niemiłosiernie wręcz długo. Trzeba po prostu przyznać, że funkcje sieciowe w tym telefonie istnieją, jednak nie są one jego mocną stroną.
Jak pisałem już wyżej, wszystko, co związane jest z muzyką prezentuje się bardzo dobrze, jednak szeroko rozumiane pliki wideo zostały potraktowane po macoszemu. Wydaje mi się, że rozsądną „górną granicą” dla wideo w Nokii X2-02 jest przejrzenie nagrań wykonanych z użyciem aparatu, do tego dochodzi nam Youtube i to by było na tyle. Filmów na komórce raczej nie polecam oglądać, za dużo czasu trzeba poświęcić na jego optymalizację aby później ślepić w malutki ekran. Lepiej posłuchać muzy 😉
Wszystko działa dobrze. Telefon poprawnie zbiera głos, nieźle radzi sobie także z utrzymaniem dobrej jakości połączenia gdy rozmawiamy podróżując z otwartą szybą w samochodzie, problem słabego sygnału nadajnika zdaje się niemal nie istnieć. W miejscach gdzie mój prywatny telefon z trudem łapał sygnał operatora, tam z Nokii X2-02 można było bez żadnych problemów nawiązać dobrej jakości połączenie głosowe.
Klawiatura radzi sobie całkiem dobrze. Przyciski mają rozsądny, wyważony skok, co mnie bardzo ucieszyło jest także między nimi wyraźnie zarysowana, łatwa do wyczucia przerwa, dzięki której pisanie bezwzrokowe nie powinno Wam przysporzyć większych problemów. Jak dla mnie, wszystko działa dokładnie tak, jak powinno.
Wydaje się, że jest tu zastosowany ten sam „patent”, jaki Finowie umieścili w modelu Asha 200. Opcja wyboru karty SIM z której chcemy zadzwonić, nawiązać połączenie z siecią lub wysłać „esa” jest bardzo prosta, intuicyjna w obsłudze, dzięki czemu X2-02 skutecznie broni się, jako telefon obsługujący dwie karty SIM. Nie ma nawet po co życzyć Wam łatwego i bezproblemowego korzystania z tej technologii. Jestem pewien, że wszystko będzie działać dokładnie tak, jak powinno: bardzo płynnie i bezproblemowo.
2 megapiksele raczej nie rzucają na kolana, jednak wydaje się, że telefon tam umiejętnie podbija jakość zdjęć, że te wyglądają całkiem znośnie. Mowa tu oczywiście o fotce wykonanej przy dobrym świetle sztucznym lub dziennym, bo komuś tutaj zapomniało się zainwestować w chociażby pojedynczą diodę doświetlającą. Efekt? Po zmroku lepiej nie chwalcie się przed znajomymi że macie telefon z aparatem. Może lepiej blefujcie, że Wasz telefon dobrze radzi sobie z fotografowaniem słynnych egipskich ciemności… 😉
|
Telefon potrafi rejestrować wideo, jednak – jak możecie zobaczyć poniżej – jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Mimo, że komórka szczyci się rejestrowaniem wideo przy szybkości 18 klatek na sekundę, na kilku testowych nagraniach które następnie przeglądałem na komputerze, nie potrafiłem uwierzyć w zapewnienia producenta. Zresztą, zobaczcie, jakie tym kalkula…telefonem nagranie udało mi się zrobić.
Nokia X2-02 to telefon pełen kontrastów. Urzeka banalnie prosta i przyjazna obsługa radia i plików audio, cieszy dobrze wykonana klawiatura fizyczna, intuicyjne, płynnie działające menu oraz rozsądnie skonstruowane wsparcie dla technologii DualSIM a z drugiej strony komórka nie oferuje dobrej jakości zdjęć, nie ma tu modułu WiFi a o wideo najlepiej po prostu nie wspominać.
Mimo wielu wad, skłaniam się jednak ku poleceniu modelu X2-02, jednak tylko i wyłącznie tym użytkownikom, którym zależy zwłaszcza na obsłudze dwóch kart SIM oraz melomanom, którzy tanim kosztem chcą zyskać niczego sobie telefon na którym będzie można bez żadnych kłopotów posłuchać ulubionych nut w dobrej jakości. Gdyby kiedyś powstał następca tego modelu telefonu a Nokia poprawiłaby aparat i nieco zwiększyła szeroko rozumianą multimedialność telefonu, to mielibyśmy zdecydowanego lidera w świecie DualSIM.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Telefon zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobra cena“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wielkimi krokami zbliża się premiera serii HONOR 300. Producent zaprezentuje trzy modele, a jednym z…
Dobry średniak do zdjęć za około 1000 złotych? Sprawdź realme 12 Pro, który doczekał się…
ZTE nubia V70 Design to wyjątkowa tani telefon z wielkim ekranem 120 Hz. Jego najważniejszą…
mObywatel oficjalnie zapowiedział odebranie dostępu do aplikacji pewnej części użytkowników. Ci, którzy nie zdążą zareagować,…
Szukasz dla siebie gamingowego laptopa w czasie promocji związanych z Black Friday? To Acer Nitro…
HONOR 300 Pro pojawił się na oficjalnej stronie przed premierą. Znamy jego konfiguracje pamięciowe, dostępne…