Fot. Logitech
Chcesz kupić kamerkę internetową do wideorozmowy? Uczysz się przez internet? Rozmawiasz przez Skype albo uczestniczysz w wideokonferencjach na Zoom? Podpowiadamy jaką kamerę wybrać – Creative, Logitech a może inny model?
Konieczność zostania w domu sprawia, że chętniej niż zwykle korzystamy z aplikacji do wideorozmów. Dla niektórych użytkowników nie wystarcza ta z laptopa albo smartfona i dlatego przygotowałem ten poradnik. Jaką kamerkę do wideorozmów wybrać i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Nowe laptopy i smartfony mają zwykle dobre kamery frontowe i wtedy nie potrzebujemy dodatkowego akcesorium. Jeśli jednak masz komputer stacjonarny, starszego laptopa lub do rozmów wideo wykorzystujesz telewizor, wtedy zakup dodatkowej kamerki może być dobrym pomysłem. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na pewno na rozdzielczość. Obecnie większość dostępnych na rynku modeli nie schodzi poniżej HD, ale jeśli zamierzasz prowadzić rozmowy na dużym monitorze albo na telewizorze, to warto rozważyć dopłacenie do FullHD. Da się też kupić kamerki 4K, ale do samych wideorozmów to chyba trochę przesada.
Kolejna sprawa to częstotliwość odświeżania. Żeby uniknąć efektu „klatkowania”, warto postawić na 60 klatek na sekundę. 30 to absolutne minimum, żeby można było mówić o płynnej rozmowie.
Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości nagrywanego dźwięku, to warto zaopatrzyć się w dodatkowy mikrofon. Do użytku domowego wystarczy jednak ten zintegrowany z kamerą.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem kamerki do wideorozmów jest złącze, przez które komunikuje się z urządzeniem. Na rynku są dostępne modele z wyjściem HDMI, jack, USB, a nawet RJ45. Ze względu na uniwersalność wybrałbym USB. Można też poszukać modelu, który komunikuje się z urządzeniem przez Bluetooth.
Zacznijmy od najtańszego modelu, który jestem w stanie polecić. Creative Live! Cam Sync HD znalazłem za 120 złotych. Kamera posiada wygodne mocowanie, dzięki klipsowi wygodnie przypniesz ją do monitora lub telewizora. W tej cenie możesz niestety liczyć tylko na rozdzielczość HD. Creative komunikuje się z urządzeniem za pomocą uniwersalnego USB 2.0.
Jeśli Twoje wymagania są wyższe, na przykład potrzebujesz lepszej rozdzielczości FullHD, to możesz wybrać Logitech HD Pro C920. Ten model zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas wideorozmów, ale trzeba będzie za niego zapłacić 419 złotych. Na pochwałę zasługuje obecność głośników stereo po obu stronach obiektywu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Samsung Galaxy S27 Ultra bez S Pen staje się możliwością. Nowy przeciek sugeruje, że Samsung…
Świetna bijatyka – Mortal Kombat 11 jest teraz do kupienia taniej o 206 zł. Jeśli…
W polskich sklepach pojawił się Samsung Galaxy A26 5G: względnie niedrogi telefon z lubianego przez…
Specyfikacja POCO F7 po premierze nowego procesora wydaje mi się spełnieniem marzeń dla fana tanich…
Snapdragon 8s Gen 4 to nowy SoC dla zabójców flagowców. Tym razem zyski w wydajności…
Wygląda na to, że pod kątem wyceny produktów, znowu jesteśmy traktowani gorzej od reszty Europy.…