Apple przygotowuje pierwszy w swojej ofercie komputer MacBook, który otrzyma autorski układ ARM oparty o aż 12 rdzeni. Rezygnacja z chipów Intela jest ryzykowna, ale może prowadzić do kilku pozytywnych zmian.
Jeśli doniesienia potwierdzą się, a wszystko na to wskazuje, już w przyszłym roku, a może nawet pod koniec obecnego, oferta Apple wzbogaci się o nowy komputer MacBook. Nie będzie to jednak pierwszy z brzegu sprzęt a jednostka oparta na autorskim układzie ARM Apple, która zapewni wydajność porównywalną z procesorem A13. Uniezależnienie od Intela może wyjść firmie na dobre.
Trzeba przyznać Apple to, że „umie w procesory mobilne”. Seria układów „A” to coś, czego firmie zazdrości cała jej konkurencja. Nie jest żadnym zaskoczeniem to, że każda kolejna generacja smartfonowych chipów Apple ściga się wyłącznie sama ze sobą. To sprawia, że flagowe iPhone są piekielnie szybkie i wydajne. Co, jeśli powiem, że Apple zamierza umieścić własne układy ARM w komputerach?
Według kolejnych doniesień gigant z Cupertino przygotowuje dla nas nowego MacBooka, w którym miałby znaleźć się autorski chip ARM. Jasne, Sadownicy już wcześniej korzystali z własnych procesorów, jednak porzucono to rozwiązanie na rzecz produktów Intela. Jak więc rozumieć chęć powrotu giganta z Cupertino do wcześniejszych przyzwyczajeń?
Apple A14 z taktowaniem powyżej 3 GHz. Procesor ARM przekroczy kolejną barierę
Spokojnie. Nie jest to tak, że Apple porzuci całkowicie rozwiązania Intela. Obstawiam, że układ ARM na początku trafi tylko do jednego urządzenia, które będzie swoistą próbą sił. To od reakcji klientów zależy przyszłość tego typu konstrukcji. Dla przykładu, ultramobilny MacBook 12, choć atrakcyjny wizualnie i wygodny, nie przyjął się. Jak skończył, wie każdy.
Nie znamy jeszcze specyfikacji technicznej nowego autorskiego układu ARM Apple. Mimo to udało nam się dowiedzieć, że będzie to 12-rdzeniowy czip wyprodukowany w 5-nanometrowym procesie technologicznym.
Mówi się też, że procesor będzie porównywalny lub wydajniejszy od Apple A13 z ostatnich iPhone’ów i iPadów. Odcięcie się od Intela, przynajmniej częściowe, zapewni firmie większą kontrolę nad procesem wydawniczym. To może przyłożyć się na lepszy zarobek.
https://www.gsmmaniak.pl/1121752/macbook-air-2019-test-recenzja/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…