Wraz z powolną ekspansją 5G (także w Polsce), coraz częściej pojawiają się głosy, że nowa generacja internetu mobilnego to spisek mający unicestwić ludzkość czy też sprowadzić na nas różnorodne choroby. Badania amerykańskich naukowców pokazują jednak, że przynajmniej to drugie zagrożenie jest nierealne.
Wprowadzenie do Polski sieci 5G spotyka się z absolutnie zaskakującymi protestami wielu osób – obawy dotyczą głównie wpływu 5G na zdrowie, a niektórzy zaczynają obwiniać rozwój tego standardu łączności za… rozprzestrzenianie koronawirusa.
Gdyby tego było mało, to nawet niegroźne żarty polegające na zmianie nazwy sieci Wi-Fi np. na „Maszt testowy 5G próba 200% mocy” wywołują wręcz paniczne reakcje.
Jak się jednak okazuje, najnowsze badania Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków pokazują, że wiele z tych reakcji jest kompletnie nieuzasadnionych. Agencja opublikowała bowiem raport, który wskazuje na to, że nie istnieje żadne powiązanie pomiędzy emisją pola elektromagnetycznego a częstotliwością pojawiania się chorób nowotworowych.
Jak czytamy w podsumowaniu tego dokumentu:
dane epidemiologiczne opublikowane między 1 stycznia 2008 r., a 8 maja 2018 r. niezmiennie potwierdzają ustalenia FDA. Nie ma mierzalnego związku przyczynowo skutkowego między ekspozycją na promieniowanie o częstotliwości radiowej, a powstawaniem nowotworów.
Należy jednocześnie podkreślić, że wszelkie badania i ich wyniki posiadały status peer-reviewed, czyli duży stopień wiarygodności, a FDA opierała się także na opiniach recenzentów naukowych omawianych publikacji, uznanych uczonych z różnych dziedzin nauki i techniki, w tym epidemiologii, nauk o zdrowiu, nauk o zdrowiu publicznym i wielu innych.
Twórcy raportu Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wskazują, by:
zamiast na populacji z niewykrywalnym ogólnym ryzykiem, skupić się na małej grupie osób, które mogą być z natury predysponowane do chorób nowotworowych, a zatem mogą być bardziej podatne na domniemaną szkodliwość intensywnego promieniowania radiowego i ekspozycję na pola elektromagnetyczne.
W raporcie możemy też przeczytać, że:
dowody, którymi obecnie dysponuje świat nauki nie są wystarczające, aby sugerować, że korzystanie z telefonów komórkowych można uznać za niezależny czynnik mogący wpływać na występowanie nowotworów wewnątrzczaszkowych i niektórych innych nowotworów wśród ogółu społeczeństwa.
Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, jest ono wyjątkowo niskie w porównaniu zarówno z naturalną częstotliwością występowania choroby, jak i znanymi kontrolowanymi czynnikami ryzyka.
Jeśli macie ochotę bardziej zagłębić się w lekturę badań amerykańskich naukowców, to pełny tekst rzeczonego raportu znajdziecie w tym miejscu.
I cóż – czyli jednak 5G nie takie straszne, jak je malują?
Informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dawno już nie było tak dobrej promocji. Świetna Motorola Edge 40 Neo ma aż 12…
Ten horror zdobył ogromne uznanie graczy na Steamie. Jego popularność zaledwie w dwa miesiące osiągnęła…
Nowe oszustwo znów atakuje Polaków. Tym razem hakerzy chcą wykraść nasz numer PESEL, wymagając od…
Zbliża się premiera serii Xiaomi Redmi Note 14 5G. Znamy dokładny termin debiutu. Smartfony z…
Na oficjalnej polskiej stronie Xiaomi wystartowały promocje na smartfony i nie tylko. W ramach rewelacyjnej…
W końcu mamy oficjalnej potwierdzenie! nubia Z70 Ultra za kilka dni będzie dostępna globalnie. Smartfon…