>
Kategorie: Longform

Ogromna sprzedaż laptopów, konsol czy… lodówek. Jak koronawirus wpłynął na nasze przyzwyczajenia zakupowe?

Koronawirus pojawił się znienacka i na wielu z nas wymusił zmianę swoich przyzwyczajeń i planów zakupowych. Jak pokazują badania instytutu GfK, nic nie działo się przypadkowo, a popularność poszczególnych sprzętów i usług to coś, co jest następstwem mechanizmów spodziewanych w dobie zagrożenia i niepewności.

Marzec 2020 roku przyniósł ogromne zmiany nie tylko w naszych codziennych obowiązkach, ale także planach zakupowych. Wiele inwestycji musieliśmy odłożyć na później nie tylko z powodu mizernej dostępności sprzętów, ale także konieczności obniżenia priorytetu niektórych zakupów kosztem innych, których wymaga potrzeba chwili.

fot. pixabay

Choć teoretycznie mogłoby się wydawać, że wszystkie te zachowania działy się spontanicznie i niezbyt przemyślanie, to specjaliści z firmy analitycznej GfK pokazali, że w tych działaniach – w wielu przypadkach mimowolnie – absolutnie nie było przypadku. Cały proces decyzyjny podzielono na trzy oddzielne fazy unaoczniające, jakie motywacje kierowały konsumentami w poszczególnych etapach rozwoju pandemii koronawirusa.

Faza paniki to także… faza ogarniania (własnej pracy)

Jak zapewne wielu z Was pamięta, pierwsze dni pojawienia się w przestrzeni publicznej pojęcia „koronawirusa” były dla nas etapem paniki. Wielu zostało postawionych w sytuacji, jakiej zdecydowanie nie sposób było przewidzieć. Widać to było zwłaszcza w handlu, gdzie sprzedawcy koncentrowali się głównie na zachowaniu ciągłości dostaw i poszukiwaniu alternatywnych producentów wobec kryzysu w chińskich fabrykach, a restrykcje w poruszaniu się sprawiły, że sprzedaż stacjonarna praktycznie zanikła.

To oczywiście wymusiło przeniesienie handlu do sieci, gdzie trafiło wiele osób do tej pory nie zaznajomionych z tematyką zakupów online – jasnym jest więc, że wolumen sprzedaży wielu produktów spadł ze względu na zauważalne ograniczenie liczby konsumentów. Były jednak dziedziny, które cieszyły się zupełnie nieoczekiwanym wzrostem.

fot. GfK

Osoby, które z powodu restrykcji musiały zrezygnować z pracy w biurze, w błyskawicznym tempie musiały zorganizować sobie stanowisko pracy zdalnej – nic więc dziwnego, że olbrzymim wzięciem cieszyły się sprzęty komputerowe. I tak oto, w okresie od 11 do 17 tygodnia tego roku (połowa marca – początek maja) w Wielkiej Brytanii odnotowano 59% wzrost sprzedaży laptopów i tabletów, natomiast we Francji sprzedaż monitorów zwiększyła się o 67% w porównaniu do analogicznego okres rok temu. Podobne rezultaty notowano również w innych europejskich krajach.

Lodówki towarem pierwszej potrzeby

Sporo zmieniło się także w kwestii nawyków żywieniowych. Jedzenie w domu stało się podstawą, co oczywiście stanowiło zaskoczenie dla wielu osób przyzwyczajonych do spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych.

Panika związana z możliwością ograniczenia sprzedaży produktów spożywczych spowodowała szturm na sklepy, a wiele osób przekonało się, że ich lodówki mają ograniczoną przestrzeń przechowywania. Z tego też powodu tylko w samych Niemczech zanotowano aż… 185% wzrost ich sprzedaży.

fot. GfK

Adaptacja do domowej rozrywki – gry wideo poszły w ruch

W kolejnej fazie – zwanej jako faza adaptacji – jedną z najważniejszych potrzeb było zapewnienie sobie rozgrywki w zaciszu domowych. A rozrywka w domu najczęściej kojarzy się z elektroniką i internetem – z tego też powodu w Holandii sprzęty do streamingu multimediów sprzedawały się w kwietniu o 59% lepiej niż rok temu, a Brytyjczycy dokonali szturmu na sklepy z konsolami, które znalazły ponad 2,5-krotnie więcej nabywców, niż w kwietniu 2019 roku.

Te wydatki spowodowały jednak, że w czasie zostały odłożone wydatki związane ze smartfonami, sprzętami z kategorii wearables, a także pralkami czy aparatami fotograficznymi. Nic w tym dziwnego, bowiem poczucie bezpieczeństwa w kwestii finansów znacznie się pogorszyło, a wielu osobom towarzyszy niepewność odnośnie kolejnych miesięcy.

fot. GfK

Sklepy się otwierają, ale szału nie ma

Teraz wkraczamy w fazę adaptacji 2.0 – sklepy stacjonarne powoli zaczynają otwierać swoje podwoje, a w krajach największych europejskich gospodarek obserwuje się niewidziane od dawna wzrosty sprzedaży – choć są one kilkuprocentowe w porównaniu do wcześniejszych miesięcy, to prognostyk jest optymistyczny.

Kluczem do powrotu do wcześniejszych preferencji zakupowych będzie oczywiście zachęcenie do dokonania zakupów, które z różnych względów zostały odłożone w czasie – mowa tu zwłaszcza o dużej elektronice czy też wspomnianych urządzeniach mobilnych. Można się spodziewać, że część wydatków zaplanowanych chociażby na wyjazdy wakacyjne czy zagraniczne podróże zostanie zagospodarowana na rzecz sprzętów codziennego użytku, co może stanowić szansę dla producentów elektroniki.

Promocje to klucz do napędzenia popytu

Fot. Minerva Studio, Fotolia

Szansę, za którą muszą pójść odpowiednie promocje – wiele wskazuje bowiem na to, że ponowne napędzenie sprzedaży będzie wymagało od dużych sieci sprzedażowych znacznego zmniejszenia marży, a nawet zdecydowania się na delikatne straty, by wyrównać sobie te niepowodzenia dopiero za kilka miesięcy, gdy sytuacja wróci do normy.

O ile oczywiście wróci, bo tego nie wie nikt. Wydaje się jednak, że najbliższe tygodnie mogą być świetną sposobnością do nabycia sprzętów po niższej cenie, z czego zdecydowanie warto skorzystać.

źródło: GfK

Amadeusz Cyganek

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Galaxy S27 Ultra straci „najważniejszą” funkcję. Jako użytkownikowi Samsunga autentycznie mi jej nie żal

Samsung Galaxy S27 Ultra bez S Pen staje się możliwością. Nowy przeciek sugeruje, że Samsung…

3 kwietnia 2025
  • Promocje

Świetna bijatyka objęta rabatem w wysokości 206 zł! Tak tanio to dawno nie było

Świetna bijatyka – Mortal Kombat 11 jest teraz do kupienia taniej o 206 zł. Jeśli…

3 kwietnia 2025
  • Artykuły
  • Samsung
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Tłumy Polaków kupią tego taniego Samsunga z 6 latami aktualizacji. Sam znam lepsze telefony w tej cenie

W polskich sklepach pojawił się Samsung Galaxy A26 5G: względnie niedrogi telefon z lubianego przez…

3 kwietnia 2025
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony

Jestem głęboko przekonany, że przy takiej specyfikacji to ten Xiaomi zostanie moim nowym smartfonem po premierze

Specyfikacja POCO F7 po premierze nowego procesora wydaje mi się spełnieniem marzeń dla fana tanich…

3 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony

Dawno nie wierzyłem tak bardzo w nowe telefony, jak po tej premierze. Szykujcie się na doskonałe baterie

Snapdragon 8s Gen 4 to nowy SoC dla zabójców flagowców. Tym razem zyski w wydajności…

3 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Wiadomość dnia

Niemiec będzie kupował Nintendo Switch 2 za 469 euro, a Ty Polaku płać kilkaset złotych więcej

Wygląda na to, że pod kątem wyceny produktów, znowu jesteśmy traktowani gorzej od reszty Europy.…

3 kwietnia 2025