W całej dyskusji o ewentualnym braku ładowarki w zestawie z iPhone 12 wcale nie chodzi o ochronę środowiska i słuchanie użytkowników. I nawet nie o to, że nie jesteśmy gotowi na smartfony bez ładowarek. Problem w tym, że z roku na rok otrzymujemy coraz mniej za coraz więcej.
Spis treści
Ewentualny brak słuchawek i ładowarki do iPhone 12 to temat niesamowicie „grzejący” – i to wcale nie dziwi, wszak Apple przyzwyczaiło nas do różnorodnych, kontrowersyjnych decyzji i ta, niewątpliwie bardzo ciekawa, zapowiedź to kolejny z chwytliwych nagłówków. Nagłówków, który każdy interpretuje po swojemu, a według mnie prawda leży jeszcze gdzie indziej i niekoniecznie pośrodku.
Do informacji o wybrakowanych smartfonach z serii iPhone 12 odniosło się trzech moich redaKcyjnych kompanów:
Z racji tego, że opinia jest jak… wiadomo co i każdy ma swoją, to do tego zestawu postanowiłem dorzucić także swoją.
Ewentualne usunięcie ładowarki z pudełka z nowym smartfonem Apple jest kontrowersyjne przede wszystkim z jednego powodu – tracimy akcesorium, które jest niezbędne do codziennego korzystania z urządzenia mobilnego, nie dostając niczego w zamian.
Chociaż przepraszam – w przypadku nowych iPhone’ów jeden bonus jest gwarantowany. To podwyżka cen o kolejne 100 czy 200 dolarów.
Michał w swoim tekście zawarł bardzo ciekawą frazę, że „Nie jesteśmy gotowi na smartfony bez ładowarek”. Z całym szacunkiem, ale to, czy użytkownicy smartfonów są gotowi na smartfony bez ładowarek, czy też nie, jest sprawą drugo-, jeśli nie trzeciorzędną. Najważniejsze, że na ten ruch gotowe jest Apple. I jest to ruch, który przynosi same korzyści właśnie gigantowi z Cupertino.
Po pierwsze – to czysta oszczędność. Oczywistym jest, że brak ładowarki w żaden sposób nie wpłynie na obniżkę ceny nowych iPhone’ów – te smartfony były, są i będą drogie, niezależnie do tego, czy w pudełku znajdziemy tylko samego smartfona, czy też urządzenie z dziesiątkami akcesoriów i innych bajerów. Ten ruch służy tylko i wyłącznie poprawieniu – jak to często stwierdzamy – „tabelek w Excelu”. W ujęciu jednostkowym zysk z usunięcia ładowarki z zestawu jest marginalny, ale efekt skali robi tutaj swoje.
Po drugie – taki ruch to idealne zagranie pod publiczkę w kontekście „eko-trendów”. Apple zapewne stwierdzi, że wyeliminuje ładowarkę z zestawu ze względu na ochronę środowiska – to oczywiście tylko czcze gadanie. Jasne, może i takie rozwiązanie sprawi, że część ładowarek nie wyląduje szybko w szufladce z resztą niepotrzebnych akcesoriów, ale to tylko półprawda.
Błędnym założeniem jest bowiem to, że ludzie – znajdując w pudełku ładowarkę ze standardową mocą – czym prędzej wyrzucają „darmowe” akcesorium i pędzą do sklepu, by kupić model ze wsparciem szybkiego ładowania. Jasne – tendencja do gadżeciarstwa to jedna z cech rozpoznawczych posiadaczy smartfonów Apple, ale mimo wszystko trzeba sobie jasno powiedzieć, że kupno szybkiej ładowarki nie jest czymś, na co decyduje się większość posiadaczy urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka.
Na szybkość ładowania zwracają bowiem uwagę głównie ludzie żywo zainteresowani technologiami – znakomita większość podłączy smartfon do zasilania, stwierdzi „Ładuje? Ładuje – więc w czym problem?” i pójdzie spać, uzupełniając energię w baterii przez noc. Jakkolwiek zabawnie to nie brzmi, takie są właśnie realia.
Krótko mówiąc – to, że ładowarka zostanie wyrzucona z pudełka, absolutnie nie sprawi, że obieg „elektrośmieci” się zmniejszy. Naturalnym następstwem tego faktu jest to, że:
Jaki z tego wniosek? Nabywcy iPhone’ów po prostu napełnią kabzę Apple dodatkową ilością gotówki. Tylko tyle i aż tyle.
Kreowanie się na firmę „eco friendly” w znakomitej większości przypadków nie niesie niczego konkretnego i przypadek Apple zmierza w dokładnie tym samym kierunku. Bycie „eko” jest „trendy”, ale także kosztuje – dlatego za warzywa „z ekologicznego gospodarstwa” płacimy dwa razy tyle co normalnie, dlatego za eko-chleb musimy wydać 10 złotych i dlatego za ładowarkę do iPhone 12 będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
To smutna konstatacja, ale za ekologicznymi działaniami wielkich koncernów w znakomitej większości przypadków nie idzie nic więcej, poza pustymi frazesami wykreowanymi przez speców od PR i chęcią zrobienia jeszcze lepszego biznesu. Bo w imię dbałości o przyrodę oczywiście to my, klienci, musimy zapłacić więcej. I myślę, że jeżeli zaryzykuję stwierdzenie, że „Matka Natura” nie odniesie żadnej korzyści z braku ładowarki w pudełku ze smartfonem Apple, to nie rozminę się znacząco z rzeczywistością.
To piekielnie smutne, że w dzisiejszych czasach każde rozwiązanie obliczone na zysk można wytłumaczyć ideologią. Ideologią dbania o środowisko, ideologią równości czy też pobudkami politycznymi. Zawsze staram się być w swoich artykułach apolityczny, ale gdy czytam, że ludziom zaczyna przeszkadzać podział szachów na czarne i białe, wybielacz nie może nim być w istocie, a po setkach lat padają pomniki, usuwa się kultowe sceny z wielkich filmowych dzieł czy kastruje się seriale z wybranych odcinków, to nie jestem w stanie przejść obok tego obojętnie. Bo zastanawiam się, czy jak jutro pójdę do sklepu, to będę mógł kupić białą czekoladę.
Dlatego też ewentualne zniknięcie ładowarki z pudełka z nowym smartfonem Apple to szalenie niebezpieczny precedens. Precedens, który może rozlać się na całą branżę i który zmusi nas do jeszcze większych wydatków – nie jest przecież tajemnicą, że na pomysłach giganta z Cupertino wzorują się wszyscy producenci smartfonów.
To przecież Apple zawdzięczamy powolny koniec złącz słuchawkowych w smartfonach, a więc krok, który – paradoksalnie – doprowadził do powstania „elektrośmieci” w postaci przejściówek do słuchawek. Dlatego też brak akcesoriów w pudełkach i ich równoczesne pojawienie się na półkach sklepowych to coś, co za kilka miesięcy może stać się normą nie tylko w kontekście ultradrogich smartfonów Apple.
Od lat zmierzamy w kierunku minimalizacji profitów dla kupującego, ale już za moment możemy obudzić się w nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której nie tylko nie znajdziemy ładowarek w zestawie ze smartfonami. Wkrótce może się bowiem okazać, że kupując nowy telewizor nie dostaniemy do niego pilota, a inwestując w odkurzacz będziemy musieli udać się na dział ze szczotkami i końcówkami. Standardem stanie się sprzedawanie rowerów bez pedałów, samochodów bez opon i hulajnóg elektrycznych bez baterii.
Brzmi niewiarygodnie? A wszystko zmierza w tym kierunku – sprzedawanie zabawek bez baterii czy pudełek z grami bez fizycznych nośników to coś, z czego teraz się śmiejemy. A wkrótce możemy być zmuszeni do tego przywyknąć, płacąc nieprzyzwoicie dużo za nieprzyzwoicie mało.
I kto wie, czy za pięć lat idąc do sklepu po smartfona nie będziemy musieli przyjść z własnym pudełkiem, wszak produkcja tekturowych etui nie ma nic wspólnego z ekologią. Ma za to wiele zbieżnego z chęcią maksymalizacji zysku i tylko o to w tym całym zamieszaniu chodzi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…