Kolejny operator w Polsce zdecydował się na wprowadzenie blokady IMEI na smartfonach, za które nie są płacone raty. To może być spory problem dla osób, które kupują telefony z przedłużenia umowy.
Czy kupiłeś/aś kiedyś smartfon na raty w sklepie lub u operatora albo na jednym z portali aukcyjnych od osoby, która sprzedawała telefon z przedłużenia umowy? W ciemno mogę powiedzieć, że najprawdopodobniej tak, bowiem wielu Polaków kupuje nowe urządzenia w ten właśnie sposób.
Od jakiegoś czasu jest to niebezpieczne, gdyż Plus i T-Mobile blokują telefony, za które nie są płacone raty, nie pozwalając im na połączenie się z siecią.
Do tego grona już oficjalnie dołączył kolejny operator działający w Polsce.
Orange też będzie blokowało IMEI
W odświeżonym przez Orange regulaminie sprzedaży urządzeń na raty pojawiły się następujące zapisy:
- W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.
- Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.
- Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.
- Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.
- Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.
Mówiąc krótko – jeśli klient przestanie spłacać raty za sprzęt zgodnie z harmonogramem, Orange zablokuje IMEI smartfona, nie pozwalając tym samym z korzystania z usług telekomunikacyjnych i to w każdej sieci.
Jeśli chcesz od kogoś odkupić smartfon pochodzący z Orange, to przed faktem lepiej się upewnić, czy wszystko jest z nim w porządku. Sprawdzisz to na specjalnej stronie przygotowanej przez Orange.
Pierwsze blokady w procesie windykacyjnym będą realizowane w najbliższych tygodniach. Ma to dotyczyć tylko sprzętu kupionego na raty od 23 listopada 2020 r.
Już trzech z czterech operatorów blokuje smartfony
Teraz niespłacane sprzęty blokują Plus, T-Mobile i Orange. Z tzw. Wielkiej Czwórki tylko Play nie zdecydował się na wprowadzenie takiej procedury, co najprawdopodobniej wiąże się z tym, że w tej sieci oferta ratalna nie jest jakoś specjalnie promowana.
Wprowadzone rozwiązanie to problem nie tylko dla klientów operatorów, ale także osób preferujących kupowanie smartfonów z przedłużenia umowy, co często pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych.
To źródełko powoli zaczyna wysychać…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.