W sklepach ruszyły promocje z okazji powrotu do szkoły (Back to School 2020). Specjalnie dla Was wybraliśmy najciekawsze, praktyczne propozycje dla uczniów i studentów, także w obniżonych cenach.
Powrót do szkoły (back to school) to idealny moment na zakup wypatrzonych produktów w atrakcyjnych, często dużo niższych cenach. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować krótki poradnik zakupowy, w którym znajdziecie sprzęt, który przyda się nie tylko uczniom i studentom.
Wybraliśmy najciekawsze smartfony, tablet, ultrabooki i kilka innych przydatnych urządzeń, które nie zrujnują domowego budżetu, a będą idealnym narzędziem do nauki, pracy i rozrywki w rękach ucznia i uczennicy oraz studenta i studentki.
Warto też podkreślić, że w tym roku patronat nad maniaKalnym poradnikiem objęła firma ASUS. Na naszej liście znajdziesz cztery fajne produkty tej marki – warto im się bliżej przyjrzeć!
Polecamy na Back to School 2020
Samsung Galaxy M21
Samsung Galaxy M21 to smartfon za mniej niż 1000 złotych (dokładnie za 999 złotych), czyli mieści się w budżecie, który możemy nazwać rozsądnym.
Kupując ten model, zyskujesz bardzo dobry czas pracy na baterii, wynikający z zastosowania ogniwa o pojemności aż 6000 mAh. Galaxy M21 bez żadnego problemu wytrzyma cały, intensywny dzień, zarówno przy nauce, jak i przy pracy.
Model ten kusi też ekranem AMOLED o żywych, nasyconych barwach i obecnością NFC, dzięki czemu przy jego pomocy można dokonywać płatności zbliżeniowych.
Samsung Galaxy M21 to atrakcyjny wybór nie tylko dla uczniów i studentów – niech świadczy o tym choćby obecność tego modelu w naszym zestawieniu najbardziej opłacalnych smartfonów.
Xiaomi Redmi 9
Tańszą alternatywą dla telefonu marki Samsung jest Xiaomi Redmi 9, który kupisz już za 649 złotych. Ten smartfon jest dość niepozorny, ale oferuje zaskakująco wiele.
Przykładowo, Redmi 9 kusi więcej niż sensownymi podzespołami. Procesor helio G80 (nie bój się MediaTeka!) wypada w klasie cenowej Redmi 9 zdecydowanie ponadprzeciętnie, dzięki czemu smartfon szybko i sprawnie wykonuje wszystkie powierzone mu czynności.
W Redmi 9 również znajdziemy solidną baterię 5020 mAh, duży ekran o wysokiej rozdzielczości, pozwalający na wygodne korzystanie z multimediów i aplikacji biurowych/czytników PDF/materiałów multimedialnych oraz NFC.
Nokia 4.2
Nokia 4.2 to najtańsza ze smartfonowych propozycji, gdyż kosztuje 499 złotych. Wrew pozorom, nie trzeba się tego bać, gdyż telefon to naprawdę sensowna opcja.
Co prawda zastosowany w tym modelu Snapdragon 439 nie kładzie na kolana wydajnością, ale Nokia 4.2 pracuje pod kontrolą czystego Androida, czyli najlżejszej wersji zielonego robota. W telefonie nie znajdziesz zbędnych zapychaczy i niepotrzebnych aplikacji, więc możesz zainstalować potrzebne Ci programy i cieszyć się ze sprawnego smartfona za niewielkie pieniądze.
Nokia 4.2 zasługuje też na pochwałę za wymiary – jej ekran ma 5,7″, a obudowa mierzy 149 × 71,3 × 8,4 mm, więc z jej obsługą poradzi sobie także uczeń z niższych klas szkoły podstawowej.
- Więcej propozycji w rozsądnym budżecie znajdziesz w zestawieniu polecanych telefonów do 1000 złotych. Warto też zajrzeć do TOP-10 najbardziej opłacalnych smartfonów.
ASUS VivoBook S14 (S433)
Poza dobrym telefonem przyda się też sprawdzony laptop. Razem z ASUS Polska wytypowaliśmy cztery ciekawe propozycje, które pomogą nie tylko w nauce, ale także w zreklaksowaniu się – umówmy się, uczniom czasami należy się chwila oddechu przy jakiejś fajnej grze.
Zacznijmy jednak od pracy, a przyjemności zostawmy na potem.
ASUS VivoBook S14 (S433) to laptop typowo skrojony pod potrzeby studentów, dla których liczy się wydajność, długi czas pracy na baterii, wygodna klawiatura i mobilność. Warto też zwrócić uwagę na oryginalne, kolorowe wzornictwo – VivoBook S14 dostępny jest w aż czterech żywiołowych barwach!
Omawiane urządzenie oferuje 14-calową matrycę IPS o matowym wykończeniu, który otoczony jest wąskimi ramkami (oczywiście jak na produkt tej kategorii). Dzięki temu laptop spokojnie zmieści się w torbie czy plecaku, a dzięki wadze tylko 1,4 kg da się go swobodnie przenosić. VivoBook S14 sprawdzi się nie tylko w domu czy szkole, ale także w terenie.
Do wyboru jest kilka konfiguracji. Podstawowa i oczywiście najtańsza wersja spokojnie spełni oczekiwania każdego ManiaKa, gdyż jej sercem jest Intel Core i5-10210U, współpracujący z 8 GB RAM; na wyposażeniu jest też dysk SSD i to o pojemności 512 GB.
Pełną gamę zalet tego urządzenia przedstawi osobny wpis o VivoBook S14 na łamach gsmManiaKa.
ASUS ZenBook 14 (UX425)
ASUS ZenBook 14 (UX425) jest modelem głównie do pracy biurowej, ale przecież wielu uczniów i studentów wykonuje podobne zadania, pracując z dokumentami tekstowymi, plikami PDF czy prezentacjami multimedialnymi. ZenBook 14 świetnie sprawdzi się w ich rękach.
Sprzęt ten jest smukły, lekki i kompaktowy, a do tego wytrzymały (spełnia standard militarny MIL-STD-810G!), a to wszystko dzięki zastosowaniu aluminiowej obudowy i nowoczesnego wzornictwa. Mam tu na myśli m.in. wąskie ramki wokół 14-calowego, matowego ekranu o dobrej rozdzielczości.
Warto podkreślić, że ZenBook 14 kusi nie tylko wygodną klawiaturą, ale także obecnością podświetlanego zestawu klawiszy numerycznych na touchpadzie. Produktywność wchodzi na nowy poziom.
ASUS TUF Gaming A15
Skoro już się pouczyliśmy, to teraz przejdźmy do rozgrywki. Młodocianym fanom gamingu polecamy ASUS TUF Gaming A15, czyli maszynę uzbrojoną w procesory Ryzen serii 4000 oraz grafikę z rodziny NVIDIA GeForce, a w bazowej, najtańszej konfiguracji także 8 GB RAM (SO-DIMM DDR4) o taktowaniu 3200 MHz oraz dysk 512 GB typu SSD M.2 NVME.
Duża moc to nie wszystkie udogodnienia dla graczy. ASUS TUF Gaming A15 otrzymał bowiem ekran IPS 15,6″ o wysokiej rozdzielczości i odświeżaniu aż 144 Hz, dzięki któremu każda gra będzie wyglądała fantastycznie.
Oczywiście nie mogło zabraknąć też wypasionej klawiatury. Nie dość, że zastosowano w niej jednolite podświetlenie, to na dodatek wyróżniono grupę klawiszy WASD, by usprawnić wydawanie poleceń ruchu.
ASUS ROG Strix G531GT
ASUS ROG Strix G531GT to równie ciekawy wybór dla graczy. W przypadku tego modelu głównym uzbrojeniem są procesory Intel Core 9-tej generacji oraz karty graficzne GeForce RTX (napędzana technologią ROG Boost). By oferowały one wysoką moc przez długi czas, producent zastosował inteligentny układ chłodzenia.
ROG Strix G531GT także chwali się ekranem z odświeżaniem 144 Hz, który pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości podzespołów i w genialny sposób uprzyjemnia rozgrywkę.
Wszystko to okraszone zostało oświetleniem Aura (klawisze z przezroczystymi krawędziami, przezroczyste nasadki w bloku WASD, pasek świetlny), wytrzymałą klawiaturą (do 20 milionów naciśnięć) z większymi odstępami między klawiszami funkcyjnymi oraz skierowanymi na boki głośnikami, współpracującymi z technologią Smart Amp.
Microsoft Surface Pro 7
Jeśli do szkoły czy na uczelnię szukasz czegoś naprawdę mobilnego, to skieruj swój wzrok w stronę Microsoft Surface 7 Pro, który waży grubo poniżej kilograma.
Surface to hybryda laptopa i tabletu, a nawet przenośnego studia, a dzięki klawiaturze Surface Type Cover i stylusowi Surface staje się on jeszcze lepszym narzędziem do pracy i nauki.
Na wyposażeniu Surface 7 Pro znajdziemy solidne podzespoły (procesor Intel Core i5 10-tej generacji, 8 GB RAM, 128 GB pamięci na dane), dotykowy ekran 12,3″ o wysokiej rozdzielczości, głośniki stereo oraz zestaw potrzebnych portów.
Dodam jeszcze, że Microsoft Surface 7 Pro możesz teraz kupić w atrakcyjnym zestawie z Surface Type Cover.
KUU K2
Jeśli szukasz czegoś taniego, mamy też propozycję egzotyczną, ale za to bardzo kuszącą i atrakcyjną cenowo. To laptop KUU K2. Ten sprzęt kosztuje raptem ~1200 złotych, a pod względem specyfikacji i wyposażenia może się mierzyć z wyraźnie droższymi maszynami!
14-calowy, matowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD, podstawowy, ale całkiem wydajny i dość świeży Intel Celeron J4115 z 8 GB RAM i dyskiem 256 GB typu SSD(!), akumulator 38 Wh, podświetlana klawiatura, świetny czytnik linii papilarnych i aluminiowa obudowa – aż trudno uwierzyć, że tak wyposażony laptop może być tak tani!
Pełną listę cech tego notebooka przedstawi test KUU K2, przygotowany przez mobiManiaK.pl.
Lenovo IdeaPad S145-15API
Jeśli mimo wielu zalet omówionego wcześniej modelu odpada zakup w chińskim sklepie, to dobrą, ale oczywiście droższą alternatywą może okazać się Lenovo IdeaPad S145-15API, kosztujący obecnie rozsądne 1999 złotych.
Model ten oferuje specyfikację odpowiednią dla wspomnianej ceny. Sensowne podzespoły (Ryzen 3 3200U, 8 GB RAM DDR4, 256 GB SSD M.2 PCIe), matowy ekran Full HD+ o przekątnej 15,6″ i system Windows 10 Home to zestaw zapewniający komfortową pracę i naukę.
Więcej propozycji w podobnym budżecie znajdziesz w zestawieniu polecanych laptopów do 2000 złotych.
Apple iPad 10.2
Apple iPad 10.2 to propozycja droższa niż wszystkie polecane tu smartfony, gdyż jego cena to trochę ponad 1600 złotych. Tablety wymieniamy jednak dość rzadko (podejrzewam, że rzadziej niż laptopy), więc w ich przypadku warto wyłożyć trochę więcej, zwłaszcza gdy w zamian otrzymuje się wsparcie na kilka lat.
Omawiany iPad nie jest modelem pierwszej świeżości, jednak zdaniem wielu osób i tak jest znacznie lepszym wyborem zakupowym niż większość podobnie wycenionych tabletów z Androidem.
Ciągle mocny procesor Apple A10 Fusion, piękny ekran Retina o przekątnej 10,2 cala i odpowiednio wysokiej rozdzielczości, głośniki stereo, sparcie dla Apple Pencil i świetny system iPadOS sprawiają, że Apple iPad 10.2 jest świetnym kompanem, który dotrzyma kroku najbardziej wymagającym i kreatywnym uczniom.
Xiaomi Mi Smart Band 5
Opaska monitorująca aktywność i zarazem wygodne centrum powiadomień to gadżet, który bez wątpienia przyda się niejednemu studentowi. Jedną z najtańszych, a zarazem najlepszych opcji jest najnowszy Xiaomi Mi Smart Band 5.
Xiaomi Mi Smart Band 5 pracuje do 14 dni pracy na jednym ładowaniu. Używam tego urządzenia i tyle nie udało mi się wyciągnąć, ale 10 dni już tak, a to zadowalająco dużo.
W tym czasie Mi Smart Band 5 może nam posłużyć m.in. do zbierania informacji o naszej aktywności fizycznej, wyświetlania powiadomień z podłączonego telefonu (są one wyświetlane na ekranie AMOLED 1,1″) czy też sprawdzania naszego pulsu. Dzięki wodoszczelnej konstrukcji da się to robić w niemal każdych warunkach.
Przed zakupem koniecznie przeczytaj nasz test Xiaomi Mi Smart Band 5.
Haylou Solar
Jeśli zamiast taniej opaski wolisz tani smartwatch, to skieruj swój wzrok w stronę bardzo popularnego modelu Haylou Solar (od Xiaomi). W jednym z chińskich sklepów dostaniesz go za 26,99 dolarów, czyli troszeczkę ponad 100 złotych!
Haylou Solar wygląda schludnie (niektórzy nawet powiedzą, że jest ładny), potrafi działać na jednym ładowaniu nawet 30 dni(!) oraz jest wodoszczelny, więc spełnia wszystkie warunki, jakie możemy stawiać tak taniemu smartzegarkowi.
Honor MagicWatch 2
Jeśli chodzi o tanie niedrogie smartwatche z Polski, to jednym z moich faworytów jest Honor MagicWatch 2. Za 799 złotych trudno o jednoznacznie lepszy gadżet tego typu.
Honor MagicWatch 2 umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń za pośrednictwem Bluetooth za pomocą słuchawek lub wbudowanego głośnika i mikrofonu, więc uczeń/student nie będzie musiał szukać nerwowo telefonu wśród stosu notatek, by odebrać (być może bardzo ważny) telefon.
Sprzęt obsługuje 15 dedykowanych trybów fitness, potrafi monitorować tętno, sen (technologia TruSleep 2.0) i poziom stresu, sprawdza ilość spalonych kalorii, ma na wyposażeniu moduł GPS z GLONASS, a do tego ma 4 GB wbudowanej pamięci, z czego 2 GB można przeznaczyć na własną muzykę.
Czego chcieć więcej?
ADATA Power Bank S20000D
Kiedyś telefony mogły pracować na jednym ładowaniu nawet tydzień. Czasy te bezpowrotnie minęły i przeciętny smartfon potrzebuje karmienia codziennie, czasami co dwa dni. Gdy nie mamy dostępu do gniazda lub ładowarki, ratujemy się bankami energii. Jednym z najlepszych powerbanków na rynku jest ADATA S20000D.
ADATA S20000D ma pojemność aż 20000 mAh, dzięki czemu możemy naładować nim jeden smartfon wielokrotnie, albo kilka smartfonów z rzędu (np. całej klasie ;)). Co ważne, można ładować dwa urządzenia naraz, bowiem urządzenie zostało wyposażone w dwa porty USB.
Bardzo ciekawymi i praktycznymi dodatkami są elektroniczny wyświetlacz, pokazujący poziom energii, a także latarka, pomocna w kryzysowych sytuacjach. Producent zadbał też o to, by jego powerbank był bezpieczny, za co odpowiada technologia chroniąca go przed wysokimi temperaturami.
Xiaomi Mi Power Bank 2S
Bardzo ciekawą, tańszą alternatywą dla powyższej propozycji jest Xiaomi Mi Power Bank 2S, który jest do kupienia za niecałe 70 złotych.
Pojemność tego banku energii wynosi 10000 mAh, a maksymalna moc ładowania wynosi niemal 15W. Dzięki obecności dwóch złącz USB typu C możemy jednocześnie ładować dwa urządzenia na raz, co na pewno ucieszy studentów żyjących w biegu. Sam Mi Power Bank 2S również obsługuje szybkie ładowanie.
Mi Power Bank 2S wykonany jest z aluminium i wygląda schludnie, a do tego jego waga nie jest przytłaczająca, więc plecak nie pęknie w szwach. Nie ma też szans, by spłonął, gdyż powerbank jest zabezpieczony i to na kilka różnych sposobów.
JBL E45 BT
Jeszcze nie do końca wiemy, jak w rzeczywistości będą wyglądały lekcje i zajęcia w najdciągającym roku szkolnym. Kto wie, może na jakiś czas trzeba będzie wrócić do nauczania zdalnego. Czasami trzeba się też zrelaksować. W realizowaniu tych czynności mogą się przydać dobre słuchawki.
Pierwszą z moicjh propozycji jest model JBL E45 BT, z którego sam korzystam. Są to słuchawki nauszne, działające bezprzewodowo, ale znajdziemy w nich złącze jack, więc w razie potrzeby można swobodnie podpiąć kabel.
JBL E45 BT charakteryzują się przyjemną, dość basową barwą dźwięku. Dzięki miękkim poduszką można z nich komfortowo korzystać przez dłuższy czas, a dość elastyczny pałąk sprawia, że słuchawki nie uciskają głowy.
W cenie ok. 300 złotych trudno wymagać czegoś więcej.
Creative Outlier Gold
Dla osób preferujących słuchawki douszne polecam Creative Outlier Gold. Kosztująmniej niż 400 złotych, a w promocjach da się je upolować jeszcze taniej.
Model ten potrafi działać do 39h (z etui), a przez ten czas uraczy nas żyłowiowym i energicznym graniem z wyważonym, ale dobrze podkreślonym dźwiękiem. Do tego Creative Outlier obsługują połączenia głosowe w trybie dwustronnym, czym wyróżniają się wśród urządzeń podobnej klasy.
Więcej o słuchawkach przeczytasz w naszej recenzji Creative Outlier Gold. Więcej dobrych modeli tego typu znajdziesz w zestawieniu najlepszych słuchawek typu True Wireless do 300 zł.
Xiaomi MiJia M365 Pro
Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365 Pro to jedna z najlepszych tego typu konstrukcji na rynku. Prędkość maksymalna hulajnogi to 25 km/h, a zasięg to imponujące 45 km, co jest możliwe dzięki połączeniu pojemnego akumulatora z silnikiem o mocy 300W.
Co ważne, koła o średnicy 8,5″ zapewniają dobrą stabilność jazdy, a na pokładzie znajdziemy też podwójny system hamowania. Hulajnoga Xiaomi M365 Pro odporna jest też na pył i wodę (IP54).
Co prawda Xiaomi MiJia M365 Pro swoje kosztuje, ale takich sprzętów nie kupuje się codziennie, a spory komfort w dojeździe do szkoły czy na uczelnie niejednokrotnie taki wydatek wynagrodzi.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry sprzęt na powrót do szkoły. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Jeśli szukasz smartfona o najlepszym stosunku ceny do jakości, koniecznie zajrzyj do naszego TOP-10 polecanych smartfonów. Znajdziesz tam propozycje z różnych półek cenowych, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie. Tymczasem topowe modele znajdziesz w TOP-10 najlepszych smartfonów.
Osoby szukające jakiegoś urządzenia ubieralnego, powinny zajrzeć do naszego TOP-10 najlepszych smartwatchy. Interesuje Cię tablet – polecam wpis poświęcony najlepszym z nich.
Nie samymi smarfonami ManiaK/student/uczeń żyje, dlatego zajrzyj też do polecanych dobrych i tanich telewizorów 4K, zbioru najlepszych maszynek do golenia czy najbardziej opłacalnych laptopów do 2000 złotych.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.