Wiadomość o końcu licencji dla Huawei na korzystanie z usług Google dla wszystkich smartfonów gruchnęła jak grom z jasnego nieba – przedstawiciele chińskiego koncernu próbują uspokajać posiadaczy sprzętów tego producenta, ale niestety to nie będzie takie proste. Bo choć aktualizacje nadal będą się pojawiać, to jednak w zauważalnie innym kształcie.
Gdy w sobotę poinformowaliśmy Was o końcu licencji, na bazie której starsze smartfony Huawei wciąż mogą otrzymywać aktualizacje systemowe oraz korzystać z aplikacji w ramach sklepu Google Play, wielu użytkowników sprzętów tego chińskiego producenta (zupełnie słusznie) wpadło w osłupienie.
Pojawiło się bowiem realne zagrożenie możliwości korzystania z usług Google, pobierania aplikacji z platformy Sklepu Play, a także otrzymywania update’ów systemowych, z naciskiem na krytyczne poprawki bezpieczeństwie.
Minęło jednak kilkadziesiąt godzin i mamy praktycznie pewność tego, jak będzie wyglądała ta kwestia na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Oficjalne stanowisko trochę rozjaśnia sprawę, ale…
Dotarło do nas bowiem oficjalne stanowisko Huawei, które nieco rozjaśnia rzeczywistość po wygaśnięciu warunkowej licencji Google. Zacznijmy od rzeczy bardziej przyjemnych – przedstawiciele chińskiego operatora zapewniają bowiem, że:
Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.
Co to oznacza? To oczywiste – smartfony Huawei nadal będą mogły korzystać ze sklepu Google Play, a także pobierać i aktualizować wszystkie pozycje znajdujące się na tej platformie.
Co więcej, niezagrożone jest korzystanie z takich aplikacji, jak Gmail, Google Maps i inne, które bazują na Google Mobile Services – ich działanie będzie niezakłócone.
Aktualizacje systemu? Tu już sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana
Nieco inaczej wygląda sytuacja w kontekście aktualizacji systemowych. Jak czytamy w komunikacie Huawei:
Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.
Z pozoru ten opis brzmi bardzo przyjemnie dla posiadaczy smartfonów Huawei, ale – no właśnie – tylko z pozoru.
Kluczowe jest bowiem stwierdzenie mówiące o poprawkach i aktualizacjach dostępnych w ramach Android Open Source Project. To niestety niezbyt dobra informacja, bowiem aktualizacje w ramach AOSP pojawiają się dopiero na samym końcu, gdy Google i deweloperzy pracujący nad poprawkami bezpieczeństwa i update’ami systemu uznają, że mogą opublikować je w modelu „open source”.
To zazwyczaj trochę trwa i dzieje się w momencie, gdy wcześniej otrzymali je już praktycznie wszyscy producenci smartfonów współpracujący z Google.
Smartfony Huawei P20 już bez aktualizacji
Huawei zaręcza, że będzie w stanie utrzymać miesięczne i kwartalne aktualizacje poprawek bezpieczeństwa – co więcej, opublikował listę urządzeń, które będą te update’y otrzymywać. Wśród smartfonów z comiesięcznym cyklem aktualizacji znajdziemy:
- HUAWEI P: P40, P40 Pro, P40 Pro+, P30 Pro, P30;
- HUAWEI Mate: Mate 30, Mate 30 pro, Mate 20 X, Mate 20 Pro, Mate 20, Mate 20 RS, Mate Xs;
- HONOR: Honor 30, Honor 30 Pro, Honor View30, HONOR 20, HONOR 20 PRO, Honor View20, Honor 10 lite.
Z kolejny kwartalny interwał obejmie:
- HUAWEI P: P40 lite, P smart Z, P30 lite, P20 lite, P Smart 2019, P9 lite mini, P smart Pro;
- HUAWEI Mate: Mate 20 Lite, Mate 10 Lite;
- HUAWEI Y: Y9 Prime 2019, Y9 2019, Y7 2019, Y6 2019, Y6 Pro 2019, Y5 2019, Y MAX, Y9s, Y6s, Y8s, Y8P, Y7P, Y6P, Y5P;
- HONOR: Honor 30S, Honor 20S, Honor 20i, Honor 10i, Honor 10 Lite, Honor 9X, Honor 9X Pro, Honor 9 Lite, Honor 9i, Honor Play, Honor 8A, Honor 8X, Honor 8S, Honor 8C, Honor 7S, Honor 9A, Honor 9S;
- HUAWEI nova: nova 7, nova 7i, nova 7 SE, nova 5T, nova 4, nova 3, nova Lite 3, nova 3i;
- Tablety: M6(8.4″ & 10.8″), M5 (8.4″ & 10.8″), M5 Pro, T5 (10.1″), M5 lite (10.1″ & 8.0″).
Cóż – nie sposób nie zwrócić uwagi, że z listy wspieranych urządzeń zniknęły smartfony z flagowej serii P20 sprzed dwóch lat, i to zarówno w odniesieniu do miesięcznych, jak i kwartalnych aktualizacji. To zaskakująca sprawa, zwłaszcza że na wykazie znajdziemy model P20 Lite.
Wydaje mi się, że wcale nie będzie tak kolorowo
Warto jednak zauważyć, że Huawei na stronie internetowej poświęconej temu tematowi zaznacza, że lista urządzeń może ulec zmianie, a częstotliwość udostępniania aktualizacji może zależeć od regionu i operatora. To nic więcej jak prosty „spadochron”, który ma sprawić, że ewentualne opóźnienia pojawią się nie z winy producenta.
Pewnym jest więc to, że aktualizacje bezpieczeństwa oraz systemowe będą pojawiać się później, niż w przypadku innych producentów, którzy nie mają problemów z licencją od Google. Jak bardzo później? To znakomite pytanie i wszystko zależy tutaj nie tylko od sprawności inżynierów i programistów Huawei, ale także od Google.
Czas pokaże, czy ta współpraca poza oficjalnymi kanałami będzie na tyle owocna, że posiadacze smartfonów nie odczują braku wsparcia ze strony Google. A coś czuje, że może być o to cholernie ciężko.
To koniec aktualizacji Google na KAŻDYM smartfonie Huawei? Użytkownicy w opałach
źródło: Huawei
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.