Play jest kolejnym i zarazem ostatnim operatorem z tzw. Wielkiej Czwórki, który zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania na nieuczciwych kupujących. Jeśli klient będzie zalegał ze spłatą rat, jego sprzęt (a właściwie IMEI) zostanie zablokowany.
Nie brakuje ManiaKów, którzy kupują smartfony u osób przedłużających umowy u operatorów. Obie strony mają z tego korzyść – dla kupującego z drugiej ręki takie urządzenie jest zazwyczaj tańsze niż w sklepie, a dzięki ofercie ratalnej sprzedający może zarobić jednorazowo trochę gotówki.
Teoretycznie kompletnie nic nie traci na tym telekom, chyba że klient weźmie telefon na raty i przestanie je spłacać. Takie przypadki się zdarzają i to zapewne nierzadko, gdyż wybrani operatorzy wprowadzili blokadę IMEI niespłacanych smartfonów, a nawet samych urządzeń.
Jako pierwszy z tym rozwiązaniem wystartował Plus (w 2017 roku), a wkrótce później przykład wzięło T-Mobile. Dopiero dwa miesiące temu do gry dołączyło Orange, a teraz stawkę zamknął ostatni z największych telekomów w Polsce.
Play oficjalnie poinformował o wprowadzeniu blokady IMEI kupionego smartfona w przypadku niespłacania rat przez kupującego. Odpowiednie zapiski znalazły się w regulaminach umów sprzedaży na raty. Oczywiście dla osób uczciwych kompletnie nic się nie zmienia.
Chyba jest jasne, dlaczego zostało wprowadzone to rozwiązanie. Jak to świetnie ujął Play:
Podpisując umowę na oferty, w których płatność za telefon jest rozłożona na raty, umawiamy się na konkretne warunki: my możemy zaoferować klientowi smartfon przy niskiej opłacie miesięcznej, za to kupujący zobowiązuje się do spłaty wszystkich rat. To chyba jasne, prawda? ?
Zakładając dobrą wolę jednej i drugiej strony, na koniec wszyscy są zadowoleni.
Są jednak takie przypadki, gdzie tej dobrej woli ze strony kupujących po prostu nie ma i nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, najczęściej celowo. Wielokrotnie przypominamy o płatności, powołujemy się na nasze umowy, a w uzasadnionych przypadkach sprawę przekazujemy firmom windykacyjnym czy odpowiednim organom
-fragment informacji prasowej Play.
Przedstawiciel Play poinformował także o pracach nad wprowadzeniem wyszukiwarki IMEI, by móc zweryfikować stan smartfona – czy był wzięty na raty, czy jest spłacany itd.
Jeśli ktoś nie wie, jak działa mechanizm wprowadzony przez Play, to sprawa jest prosta: blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W zeszłym roku globalnie zaprezentowano realme GT 7 Pro, a teraz do debiutu przygotowuje się…
Hack and Slash do kupienia w cenie 9 zł? Z tą kapitalną ofertą jest to…
Jeśli potwierdzi się, że Samsung Galaxy S26 otrzyma nową, przełomową baterię z szybkim ładowaniem 65W,…
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…