Xiaomi Mi 10T i Mi 10T Pro otrzymały wyświetlacz obsługujący odświeżanie obrazu w 144 Hz, co gwarantuje piękną płynność podczas przeglądania treści. Mało kto jednak wie, że Xiaomi opracowało własną technologię Adaptive Sync dopasowania liczby herców do aktualnie wyświetlanych treści.
Telefony Xiaomi Mi 10T pozamiatały, udowadniając, jak tanie mogą być najlepsze technologie w wyższej klasie średniej. Wielu ManiaKów najbardziej ucieszył fakt, iż na pokładzie Mi 10T i Mi 10T Pro znalazł się ekran odświeżany w 144 Hz – próżno tego szukać u konkurencji.
Matryca 144 Hz oznacza obraz odświeżany 144 razy na sekundę, co jak nietrudno się domyślić, przekłada się na genialną płynność wyświetlanych treści. Warto jednak wiedzieć, że 144 herce nie są ustawione na stałe – o ich odpowiednie użycie dba technologia Adaptive Sync.
Niektórzy z Was mogli się teraz oburzyć i zacząć pisać komentarz o treści: jak to nie ma stałego 144 Hz, za co ja płacę? Szkopuł w tym, że – jak wyjaśnia Xiaomi – sztywne ustawienie ekranu na 144 Hz wcale nie wpływa dobrze nie tylko na baterię, ale także na… jakość obrazu.
Załóżmy, że na ekranie 60 Hz wyświetlamy film nagrany w 25 klatkach na sekundę. Tak duża różnica w liczbach i ich niepodzielność spowoduje migotanie wyświetlacza, który tę samą klatkę wideo będzie zmuszony wyświetlić kilka razy i to w czasie niedopasowanym do włączonego filmu.
Nie byłoby to problemem, gdyby wyświetlacz był odświeżany w stosownej liczbie herców, która jest podzielna przez liczbę klatek filmów – dla przykładu dobrze współgrają ze sobą ekran 60 Hz i film 30 fps, ekran 120 Hz i materiał 60 fps:
A co robi technologia Adaptive Sync, wiedząc o tych rozbieżnościach? Zaprojektowano ją tak, aby zmieniała odświeżanie ekranu w zależności od klatek wyświetlanych treści – technika stosuje siedem wartości (30/48/50/60/90/120/144 Hz) i dopasowuje ją do obrazu.
Dzięki temu gdy przeglądasz media społecznościowe, odświeżanie wynosi pełne 144 Hz, ale gdy korzystasz z ekranu mniej, liczba herców spada (np. do 50). Ma to na celu oszczędzanie energii z baterii – Xiaomi chwali się, że dzięki AS udało się oszczędzić o 8% energii więcej, niż gdyby technologia nie była włączona (przy 6-godzinnym użytkowaniu).
Jaki smartfon kupić zamiast Mi 10T, Mi 10T Pro i Mi 10T Lite?
https://www.gsmmaniak.pl/1171676/xiaomi-mi-10t-mi-10t-pro-oficjalnie-w-polsce-ceny/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Amazfit Active 2 nie tylko mocno staniał w promocji, ale dzięki aktualizacji stał się też…
Wygląda na to, że właściciele całkiem świeżego smartwatcha, jakim jest Amazfit Active 2, mogą mieć…
Testowy prototyp modelu Apple Watch 10 wyciekł właśnie do sieci. Wyposażono go w tajemnicze czujniki,…
Motorola edge 60 fusion zadebiutowała w Polsce jako mocna kandydatka do tytułu ulubionego telefonu Polaków.…
Apple ponownie udowodniło, że wiodący status w branży smartfonów jest zasłużony, prezentując swój najnowszy flagowy…
Google Pixel 10 Pro Fold pozuje pierwszych grafikach. Ma być tańszy od poprzednika – a…