Jeśli zaryzykuję stwierdzenie, że bez niego Samsung nie byłby w tym miejscu, gdzie jest teraz, to bez wątpienia absolutnie nie minąłbym się z prawdą. Dziś jednak Samsung musi sobie radzić bez niego – dziś zmarł bowiem Lee Kun-hee, legendarny prezes Samsunga.
Kiedy w 1987 roku – po 19 latach obecności w Samsung Group – Lee Kun-hee obejmował fotel prezesa tej spółki jako trzeci syn jej założyciela (a Samsung powstał w 1938 roku z inicjatywy Lee Byung-hula), koreański koncern był jednym z wielu. Dziś jest jednym z największych, jeśli nie największym.
To krótkie porównanie obrazuje skalę sukcesu tego człowieka, który dziś zmarł w wieku 78 lat wskutek powikłań związanych z zawałem serca, jaki przebył w 2014 roku.
Jak wspominają jego najbliżsi współpracownicy, kluczem do niezwykle dynamicznego rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była radykalna zmiana strategii firmowej – zamiast masowej produkcji tanich i niezbyt wytrzymałych sprzętów, Lee zdecydował się na radykalną zmianę nastawienia, czego skutkiem była tzw. Deklaracja Nowego Zarządzania, która radykalnie zerwała z przeszłością i wprowadziła Samsunga na nową ścieżkę.
Ścieżkę, która okazała się być prawdziwą drogą do sukcesu.
Zaczęło się bowiem od prawdziwej burzy – prezes zdecydował bowiem o zniszczeniu całego zapasu telefonów komórkowych w ilości 150 000 sztuk i rozpoczęcie drogi w tym niełatwym wówczas biznesie zupełnie od nowa.
Słynne słowa wystosowane do pracowników „Zmieńmy wszystko, poza naszymi żonami i dziećmi” okazały się prorocze, bo zmieniło się praktycznie wszystko.
Dalszą część historii znamy bowiem wszyscy – Samsung od lat jest liderem branży smartfonów, a także niekwestionowanym numerem 1, jeśli chodzi o segment telewizorów.
Południowokoreański koncern dystansuje także konkurencję w segmencie pamięci, wpływając na strategię rynkową całej branży.
Samsung dziś jest bez wątpienia najważniejszą firmą z punktu widzenia gospodarki Korei Południowej – sprzedaż tego koncernu to bowiem aż 1/5 produktu krajowego brutto tego kraju.
Warto jednak wspomnieć, że Lee Kun-hee nie jest postacią krystaliczną, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa. W 2008 roku zrezygnował on ze stanowiska prezesa Samsung Group wskutek wyroku trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za oszustwa podatkowe.
Wkrótce potem został jednak uniewinniony przez prezydenta Korei Południowej i tym razem wrócił na fotel prezesa spółki Samsung Electronics.
To niewątpliwie pomogło w uzyskaniu przez Koreę Południową praw do Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku w Pjongczang. Lee dawał się bowiem poznać jako gorliwy orędownik sportu, od lat wspierając finansowo MKOL, czyli Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Co więcej, zasiadał także w jego zarządzie, mając wpływ na decyzje podejmowane przez to gremium.
Kariera Lee Kun-hee zakończyła się w roku 2014, gdy doznał on ataku serca – od tego czasu był niezdolny do pracy i większość czasu spędził na łóżku. Wówczas zastąpił go jego jedyny syn, Lee Jae-yong, który także popadł w konflikt z prawem.
Na przełomie 2017 i 2018 roku został osadzony w więzieniu wskutek skandalu korupcyjnego, który doprowadził do obalenia prezydent Korei Południowej Park Geun-hye ze względu na próbę przyjęcia łapówki mając pomóc w finalizacji fuzji dwóch spółek należących do koreańskiego konglomeratu.
Niebawem mogą pojawić się kolejne kłopoty, bowiem w zeszłym miesiącu śledczy przedstawili mu nowe zarzuty, tym razem w związku z malwersacjami na giełdzie i oszustwami księgowymi.
Nie zmienia to jednak faktu, że Samsung to dziś globalny potentat, a rodzina Lee to jedni z najbogatszych ludzi w Korei Południowej. Każde z rodziny – wspomniany syn, żona oraz dwójka córek posiada majątki sytuujące ich w gronie miliarderów.
I raczej trudno przewidywać, by sytuacja na rynku szybko uległa zmianie. Smartfony i telewizory to bastion, którego Samsung z pewnością łatwo nie odda.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…
Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…
OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…
Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…
Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…