Jaką specyfikację mają najczęściej kupowane smartfony? Wiemy, jakie są najbardziej popularne przekątne i rozdzielczości ekranów, procesory i ilość RAM. Raport AnTuTu przynosi odpowiedzi za trzeci kwartał 2020 roku.
Autorzy popularnego benchmarku AnTuTu opublikowali wyniki badań, na podstawie których można stwierdzić, jakie smartfony najchętniej kupujemy. To jaki jest statystyczny smartfon, który nosisz w kieszeni?
Ekran i wersja Androida
Zacznijmy od wyświetlacza. Według danych AnTuTu najchętniej wybieramy smartfony, których przekątna ekranu to równe 6.4 cala. Drugie i trzecie miejsce to 6.3 oraz 6.5 cala. Warto zauważyć, że procentowo chętniej wybieramy większe niż 6.5 cala ekrany, niż te poniżej 6.3 cala. Z drugiej strony – producenci nie bardzo dają nam wybór.
Rozdzielczość to dominacja FullHD w różnych wariacjach proporcji – wszystko poniżej i powyżej jest spychane na margines. Nie ma się czemu dziwić, bo HD na dużych przekątnych wygląda słabo, a QHD i więcej to domena tylko kilku flagowców.
Jak zmieniło się to w ciągu pół roku?
- Ekrany o rozdzielczości niższej od FullHD tracą na popularności,
- Coraz chętniej wybieramy wyświetlacze większe niż 6.4 cala,
- Android 10 podwoił swoją popularność.
Jeśli chodzi o wersję systemu operacyjnego, to Android 10 ma większość rynku, z udziałem na poziomie ponad 60%. Wszystko poniżej Androida 9 to już margines – producenci przywiązują ostatnio większą wagę do aktualizacji, co widać po danych statystycznych.
Procesor, RAM i pamięć
Sytuacja na rynku procesorów wygląda tak, że w smartfonach z Androidem nikt nie jest w stanie konkurować z Qualcommem, mającym ponad 57% rynku. Drugi jest Samsung z prawie 4-krotnie niższym wynikiem, a tylko nieco gorsze jest Huawei. To jednak na pewno zmieni się już w kolejnym kwartale – chyba, że sensacyjne doniesienia o współpracy z Qualcommem okażą się prawdziwe. 95% rynku mają 8-rdzeniowe układy, ale to już standard.
Wielkość pamięci wewnętrznej, to najpopularniejsze jest 128 GB. To dobra wiadomość, bo przecież wideo nagrywane w 4K staje się powoli standardem nawet w tańszych modelach. Po 6 miesiącach znacząco wzrasta za to udział telefonów, które na pokładzie mają 8 GB RAM. Wzrost notuje też 12 GB, które coraz częściej znajdziemy w średniakach. Coraz mniej chętnych jest na 4 GB RAM – rozsądną dolną granicę w 2020 roku.
Co zmieniło się przez pół roku?
- 128 GB zyskuje na popularności, 512 GB również, a wszystko poniżej traci na znaczeniu,
- Smartfony z pamięci RAM powyżej 6 GB są coraz popularniejsze,
A jak sytuacja wygląda w Polsce? Więcej na temat dowiesz się z poniższego raportu:
Huawei na kolanach, Samsung przysypia, #XiaomiLepsze – oto rynek smartfonów w Polsce
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.