Realme 7i to idealny przykład niedrogiego smartfona, którego nie da się rozładować w jeden dzień – ale na tym jego zalety się nie kończą. Jeśli szukasz praktycznego telefonu w dobrej cenie, zdecydowanie warto dać realme 7i szansę.
Od kilku tygodni nowy model realme jest moim głównym smartfonem, a więc korzystam z niego przy każdej możliwej okazji. Moje obszerne spostrzeżenia na jego temat możecie przeczytać w recenzji realme 7i, natomiast w tym tekście skupię się na największych – w moim odczuciu – zaletach tego urządzenia.
Jest ich naprawdę wiele, co biorąc pod uwagę bardzo niską cenę telefonu może wprawiać w osłupienie – począwszy od optymalizacji, a skończywszy na ogromnej baterii, której nie sposób zmęczyć w jeden lub nawet dwa dni.
Tak praktyczny, że sam go polubiłem
Realme 7i w wariancie 4/64 GB kosztuje w polskich sklepach tylko 699 złotych, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych średniopółkowców. To ciekawe, bo jeszcze do niedawna w tym segmencie cenowym królował inny producent, lecz teraz to realme wyrasta na potencjalnego lidera.
Za siedem stówek bez złotówki otrzymujemy dobrze wykonane, estetyczne urządzenie z szybkim procesorem i wielką baterią, wzbogacone o szereg przydatnych usprawnień: udaną nakładkę na Androida, błyskawiczny czytnik linii papilarnych oraz przyzwoity aparat fotograficzny o rozdzielczości 48 MP.
Taka kombinacja sprawia, że realme 7i to smartfon, który można polecić niemal każdemu – z łatwością wytrzyma długie podróże bez dostępu do gniazdka, szybki procesor potwierdzi swoją wartość w grach i aplikacjach, a aparat 48 MP pozwoli uchwycić każdy ważny moment w niezłej jakości.
Najlepszym dowodem możliwości opisywanego urządzenia jest fakt, że choć skończyłem pracować nad recenzją realme 7i, to smartfona z przyjemnością używam nadal – i oddalam od siebie myśl o jego zwrocie. Realme 7i zaskoczył mnie pod kilkoma względami i nie chodzi tylko o suchą specyfikację, która w tej cenie jest więcej niż dobra, ale przede wszystkim o kulturę pracy i czas działania, którym mój poprzedni telefon nie mógł się popisać.
Bateria 6000 mAh to majstersztyk
Akumulator zamontowany w realme 7i ma pojemność większą od typowych baterii, jakie znajdziemy w podobnie wycenionych telefonach. 6000 mAh to synonim komfortu i braku obaw o znalezienie gniazdka, by podpiąć ładowarkę.
Jeden dzień pracy w cyklu to przeszłość, albowiem smartfon gładko wytrzymuje dwa lub nawet trzy dni bez konieczności podładowania. Ba, realme 7i może w tym czasie sam uzupełnić inne urządzenia, ponieważ producent przewidział dla niego technologię ładowania zwrotnego przez kabel USB.
Smartfon z takim czasem działania to unikat nawet w świecie średniaków, których baterie zwykle wytrzymują dwa dni w jednym cyklu. Realme 7i przebija te wyniki nawet bez użycia dodatkowych trybów oszczędzania energii – twórcy przewidzieli dwie opcje zachowania energii „na później”.
Pierwszy i bardziej podstawowy z nich skupia się na wyłączeniu automatycznej synchronizacji, obniżeniu jasności ekranu i skróceniu czasu jego wygaszania, co pozwala przedłużyć żywotność baterii o przynajmniej kilkanaście godzin. Kolejną zaletą trybu jest to, że potrafi on włączyć się automatycznie, np. przy określonym procencie pozostałej energii.
Drugi tryb oszczędzania miliamperogodzin pozwala drastycznie wydłużyć możliwość korzystania z telefonu, ponieważ ogranicza jego funkcjonalność do podstaw: dzwonienia, SMS-owania i uruchomienia maksymalnie czterech dodatkowych apek. To się nazywa intensywna ochrona akumulatora.
Oczywiście bateria realme 7i nie pozostała bez szybkiego ładowania – zasilacz 18 W potrafi w pół godziny podładować baterię do 29%, dzięki czemu zapewnimy sobie kilka dodatkowych godzin działania.
Wydajny i z dokładnym aparatem fotograficznym
Oprócz nieprzeciętnej baterii realme 7i został wyposażony również w procesor MediaTek Helio G85 mający do dyspozycji 4 GB pamięci RAM w niemal flagowym standardzie LPDDR4x. Dzięki temu wszystkie aplikacje działają sprawnie, a mocy nie brakuje nawet w grach – na plus wypada też układ chłodzenia, ponieważ telefon nie ma tendencji do przegrzewania się w czasie użytkowania.
Co więcej, przez te kilkanaście dni spędzonych z telefonem nie zauważyłem kłopotów ze stabilnością urządzenia, stąd zaryzykuję stwierdzenie, że mocy Helio G85 wystarczy na lata, a do tego użytkownicy otrzymują solidne 64 GB pamięci na dane. Dodam, że tę przestrzeń da się łatwo rozbudować za pomocą karty microSD (do 256 GB).
Czym jednak byłby procesor bez odpowiedniego oprogramowania? W realme 7i stanowi je nakładka realme UI, która zaskoczyła mnie swoją intuicyjnością i prostotą – po pierwszym uruchomieniu telefonu znajdziemy w niej tylko podstawowe aplikacje Google oraz przydatny pakiet biurowy wraz z kilkoma autorskimi programami, w tym świetny odtwarzacz muzyczny.
Interfejs ułatwia użytkowanie początkującym, a nieco bardziej zaawansowanym umożliwia pełne dostosowanie wyglądu urządzenia – od żywych tapet, po ustawienie kształtu ikon aplikacji.
W smartfonach za 700 zł zazwyczaj nie znajdujemy znakomitych aparatów fotograficznych, jednak model wykorzystany w realme 7i o dziwo daje radę – szczególnie w dobrych warunkach oświetleniowych.
Producent zastosował matrycę o wysokiej rozdzielczości 48 MP tworzącą zdjęcia o finalnej rozdzielczości 12 MP. Wynika to z faktu, że oprogramowanie aparatu łączy cztery piksele w jeden punkt o wyższej jasności i szczegółowości – w efekcie fotografie wyglądają znakomicie i pozwalają uchwycić scenerię z dużą dokładnością.
Dla osób preferujących szersze kadry przewidziano aparat szerokokątny 8 MP, którego specjalnością jest odbijanie na „wirtualnej kliszy” obiektów z polem widzenia do 119º. Zastosowania obiektywu tego rodzaju są – jak sama nazwa wskazuje – szerokie. Docenisz tę opcję zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcesz w kadrze złapać ładną panoramę, albo kilka ciekawych obiektów rozłożonych na większej przestrzeni. Ba, jak się postarasz, dasz nawet radę nawet wykadrować grupę osób stojących w regulaminowych, 2-metrowych odstępach od siebie.
Całość zaplecza fotograficznego realme 7i spajają ze sobą rozmaite tryby pomagające skupić się na wybraniu kadru i wciśnięciu przycisku migawki. Do dyspozycji mamy panoramę, HDR i wzmocnienie chromatyczne, 48M, tryb portretowy, film poklatkowy i zwolnione tempo, a także gratkę dla profesjonalistów: działający tryb ekspert.
Realme 7i to zdecydowanie telefon warty uwagi
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw muszę przyznać, że mamy do czynienia z bardzo opłacalnym smartfonem ze średniej półki. Niejako gwarantuje on znakomity czas pracy na baterii oraz dogodną kulturę pracy, dodając przy okazji szereg miłych usprawnień.
Aparat o rozdzielczości 48 MP potrafi tworzyć znakomite zdjęcia i nakręcić szczegółowy film w Full HD, czytnik biometryczny i rozpoznawanie twarzy działają błyskawicznie, a nakładka realme UI ułatwia korzystanie z telefonu początkującym użytkownikom. Dodając do tego elegancki i modny design, otrzymamy niemal idealny telefon dla każdego użytkownika szukającego solidnego smartfona do 1000 zł.
W tej klasie cenowej trudno o lepszy telefon od realme 7i, a na pewno niemal niemożliwe jest znalezienie smartfona z wydajniejszą baterią. Takich średniaków brakowało nam w Polsce!
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z marką Realme.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.