Zastanawiasz się, jaki byłby najpopularniejszy smartfon 2020 roku, gdyby zebrać do siebie wszystkie preferencje użytkowników? Sprawdziłem, ile RAM, jaki procesor oraz jaka pamięć są najczęściej wybierane. Dodajmy do tego przekątną ekranu i wychodzi nam, że najpopularniejszym telefonem na świecie powinna być… Xiaomi Mi Note 10 Lite.
Po każdym kwartale autorzy benchmarku AnTuTu publikują raport, w którym podsumowują najbardziej popularne elementy specyfikacji, które przewijają się przez ich testy. Sprawdźmy, jaki procesor, ile RAM i pamięci na dane, jakie ekrany oraz wersje Androida były najbardziej popularne pod koniec 2020 roku.
Jaki ekran w smartfonie?
Zaczniemy od wyświetlaczy i już tutaj widać pierwsze zmiany. Użytkownicy coraz częściej kierują się w stronę większych przekątnych – choć nie jestem pewien, czy to przez ich szczere chęci, czy może przez to, że ciężko o mniejsze urządzenia. W Q3 2020 królowało 6.4 cala, kwartał później najpopularniejsze jest już 6.5 cala.
Ogromny skok popularności dotknął urządzenia z 6.7-calowym wyświetlaczem (dwa razy więcej, niż w trzecim kwartale). Jeśli chodzi o rozdzielczość, to nadal najbardziej popularne są wariacje na temat FullHD. Można zauważyć, że ekrany się wydłużają, bo typowe jeszcze kilkanaście miesięcy temu 18:9 traci na znaczeniu, co oczywiście jest powiązane z większymi przekątnymi przy tej samej szerokości matrycy.
Kliknij/ tapnij w miniaturkę, aby powiększyć:
Spada znaczenie HD i pokrewnych mu rozdzielczości, a rośnie kategoria „inne”, czyli wszelkiej maści QHD, 2K oraz rzadkie 4K. Z niecałych 13% w trzecim kwartale urosła do ponad 20%. Trendowi poddało się nawet Xiaomi, które również wyposaża już swoje flagowce w panele o rozdzielczości powyżej FullHD.
Jaki procesor w telefonie w 2021 roku? Ile RAM?
Jeśli chodzi o procesory, to sytuacja niespecjalnie się zmienia. Qualcomm rządzi i ma ponad połowę udziałów, Samsung nieco zmalał, a MediaTek nieznacznie urósł. Co ciekawe, kompletnie nie zmieniła się popularność Kirinów, choć to na pewno nie będzie obowiązującym trendem w 2021 roku. Nie dodałem tutaj wykresu z rodzajem architektury, bo od miesięcy dominują ośmiordzeniowe układy.
Kliknij/ tapnij w miniaturkę, aby powiększyć:
W przypadku pamięci operacyjnej mamy zmianę na fotelu lidera. Zarówno producenci, jak i użytkownicy wiedzą już, że obecnie rozsądną ilością RAM jest 6 GB. Wszystko, co poniżej, traci na znaczeniu w stosunku do poprzedniego okresu. Jednocześnie modele z 8 i 12 GB RAM zyskują na popularności, ale ciągle bardzo powoli.
Świetnie widać to po średniej półce cenowej. 6 GB jest standardem, 4 GB to domena budżetowców. 8 GB to standard w telefonach za około 2000 złotych (choć zdarzają się chlubne wyjątki, bo przecież Oppo i Realme oferuje 8 GB znacznie taniej). 12 GB w tym roku zniknęło nawet z Galaxy S21 i S21+, więc nie ma się co spodziewać, że szybko trafi do tańszych modeli.
Na koniec kilka słów o przestrzeni na dane. Z kwartału na kwartał do lamusa odchodzi 32 GB. Modele z 64 GB też tracą na popularności, a spory wzrost notuje 128 GB, które obecnie znajdziemy (przynajmniej jako droższą opcję) w większości niedrogich średniaków.
Jaka wersja Androida jest najpopularniejsza?
Ostatnia kategoria to wersja Androida. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zestawienie oparte na aktualnej bazie testów, więc siłą rzeczy najczęściej znajdują się w nim telefony z Androidem 10 i to widać na wykresie. Cieszy za to fakt, że Android 11 zdążył już zyskać sobie ponad 11% urządzeń – niemal tyle, co będący na rynku od ponad dwóch lat Android 9.
Jaki byłby teoretyczny najbardziej popularny smartfon świata?
Na koniec zabawiłem się w zebranie tego wszystkie w całość i spróbowałem znaleźć telefon, który odpowiada wszystkim tym danym. Jest więc to urządzenie, które:
- Ma ekran o przekątnej 6.5 cala oraz rozdzielczości 1080 na 2340 pikseli,
- Procesor Qualcomm o 8 rdzeniach,
- 6 GB pamięci operacyjnej RAM,
- 64 GB przestrzeni na dane użytkownika,
- Pracuje na Androidzie 10 lub nowszym.
Jeśli zaokrąglimy przekątną ekranu (tak zrobiło to AnTuTu), to idealnie pasuje Xiaomi Mi Note 10 Lite. Procesor, RAM, pamięć i Android się zgadzają, proporcje też. Ciekawe, bo to bardzo udany model, który teoretycznie mógłby piastować takie stanowisko.
Przy okazji raportów AnTuTu warto jeszcze wspomnieć o najwydajniejszych telefonach w styczniu 2021 roku. Więcej o tym znajdziesz w poniższym tekście:
Mamy 2021 rok, miesiące mijają, a Redmi Note 8 Pro nadal jest wybitnym smartfonem
Ceny Xiaomi Mi Note 10 Lite
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.