Kolejne testy porównujące procesory z Galaxy S21 mówią jasno: Snapdragon 888 to układ lepszy od Exynosa 2100. Co prawda autorska jednostka marki Samsung zaliczyła spory postęp w stosunku do poprzednika, tak pod względem wydajności ciągle odstaje od rywala ze stajni Qualcomma.
Już od kilku lat starcie Exynos vs Snapdragon jest niezwykle ważne dla tych ManiaKów, którzy są zainteresowani zakupem flagowego telefonu marki Samsung. Ostatnio zdecydowanie częściej lepsza okazuje się jednostka Qualcomma, którą Koreańczycy – niestety – montują tylko w Galaxy S na wybrane rynki
Szczególnie bolesne okazało się to w zeszłym roku, gdyż Exynos 990 okazał się wyjątkowo nieudany, zaś Snapdragon 865 okazał się procesorem niemal idealnym. Można powiedzieć, że udowadniał to coraz bardziej z każdą minutą, utrzymując stałą wydajność i energooszczędność, podczas gdy jego rywal słabł i grzał się coraz bardziej.
Na szczęście Exynos 2100 z Galaxy S21 okazał się bardziej udany, co potwierdzają kolejne testy i recenzje najnowszych flagowców Samsung. Niestety, Snapdragon 888 ciągle radzi sobie lepiej, choć sam ma swoje problemy…
Snapdragon 888 vs Exynos 2100 w Galaxy S21 Ultra
Bardzo szczegółową analizę porównawczą obu układów przygotował serwis AnandTech. Mówi ona, że rzeczywiście Exynos 2100 jest znacznie lepszy od poprzednika praktycznie pod każdym względem, jednak całościowo ciągle wypada gorzej od bezpośredniego rywala ze stajni Qualcomma. Dotyczy to zarówno energooszczędności, jak i wydajności (także pod obciążeniem).
Tym razem jednak sytuacja jest trochę inna, niż w zeszłym roku, bo obie jednostki okazują się dość problematyczne. Zarówno Snapdragon 888, jak i Exynos 2100, wykazują spory apetyt na energię, dość mocno słabną przy dłuższym wysiłku i potrafią się solidnie nagrzać.
To wszystko sprawiło, że doszło do ciekawej sytuacji. Exynos 2100 zanotował spory postęp w porównaniu do E990, bo ten był po prostu nieudany. Tymczasem Snapdragon 888 nie wygląda już tak imponująco w starciu z SD865, który w porównaniu do następcy radzi sobie znacznie lepiej pod obciążeniem, generując znacznie mniej ciepła.
To jednak nie zmienia faktu, że mimo wszystko SD888 jest mocniejszy od E2100. Widać to choćby w porównaniu GSMArena, które sprawdziło, jak oba układy radzą sobie z utrzymaniem wydajności przez dłuższy czas, wykorzystując do tego Galaxy S21 Ultra.
Test CPU wykazał, że autorska jednostka Samsunga zwolniła nawet do 56% początkowej mocy! Dziecko Qualcomma też nie błysnęło w tym teście, ale spadek wydajności do 77% maksymalnych osiągów i tak wygląda znacznie lepiej.
Jeszcze bardziej bezlitosne okazało się AnTuTu. Piąty test z rzędu wykazał, że wydajność Galaxy S21 Ultra z Exynosem spadła o niemal 25%, gdy w przypadku rywala było to niecałe 10%. Snapdragon okazał się też mocniejszy w teście GPU (choć w pierwszej turze wypadł delikatnie gorzej), ale już throttling okazał się niemal taki sam.
Jeśli to kogoś pocieszy, to w teście baterii GSMArena, który przez wielu ManiaKów uznawany jest za wyrocznię, Galaxy S21 Ultra (Exynos) osiągnął taki sam wynik, jak Galaxy S21 Ultra (Snapdragon). To więcej niż solidne 114h, czyli wynik odpowiedni dla telefonu z baterią 5000 mAh.
Wnioski nasuwają się same
Z tego wszystkiego można wyciągnąć dwa główne wnioski. Po pierwsze, Snapdragon znów okazał się lepszy od Exynosa, ale tym razem nie jest to tak bolesne, jak w zeszłym roku, bo oba układy mają swoje problemy, a nie tylko jeden z nich.
Po drugie, kupujmy ex-flagowce z układem Snapdragon 865, zwłaszcza jeśli są dostępne w dobrych promocjach. Mocy im nie brakuje, a przynajmniej unikniemy gorącego problemu…
Na koniec mam ciekawostkę. Według badań AnandTech 5nm proces technologiczny 5LPE, w jakim wykonane są Exynos 2100 i Snapdragon 888, odpowiada osiągami… 7nm procesowi technologicznemu TSMC (N7P), w którym został wykonany Snapdragon 865.
To może wyjaśniać, dlaczego nowy flagowiec Qualcomma ma problemy z przegrzewaniem – moc procesora wzrosła bardziej niż efektywność energetyczna.
Polecamy:
Samsung „pozamiatał” konkurencję z Androidem: wsparcie wydłużone do 4 lat!
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.