Raz na jakiś czas pojawiają się w sieci przecieki na temat prototypów iPhone’a, które ostatecznie nie zostały zmaterializowane na taśmie produkcyjnej, na szeroką skalę. Zebrałem listę czterech takich modeli, o których mogliście nie słyszeć, ale Apple faktycznie je testowało. Informacje o nich pojawiały się w ciągu ostatnich miesięcy.
Spis treści
iPhone 4s – ostatni model przed odejściem Jobsa
Pierwszy prototyp iPhone’a, o którym mogliśmy nie mieć pojęcia to jeden z modeli iPhone 4s. Informacje o nim pojawiły się na kanale Apple Demo, na początku 2021 roku. Urządzenie to pochodzi z etapu walidacji designu urządzenia i testów. Dla przypomnienia warto dodać, że jest to środkowa faza testów i ewaluacji urządzenia.
Pierwszy to EVT – związany z inżynieryjnymi aspektami projektu, drugi to właśnie DVT, a ostatni PVT – to faza sprawdzająca model pod względem możliwości masowej produkcji.
DVT 4s’s – A Nice Stack pic.twitter.com/yZ4r9UzGAc
— Dongle (@DongleBookPro) February 21, 2021
Na wideo możemy zobaczyć, jak testowany model w fazie DVT sprawdza współdziałanie aspektów oprogramowania i samych komponentów urządzenia. Nawet jeśli „coś pójdzie nie tak”, urządzenie musi być w stanie się zresetować i wrócić do działania, dając możliwość kolejnego odczytania plików. To, co chyba jest najciekawsze to, że iPhone 4s był właściwie ostatnim modelem iPhone’a, który zaprezentowano przed śmiercią Steve’a Jobsa. Co jest szalenie interesujące – ten konkretny model na wideo został wyprodukowany na tydzień przed jego odejściem ze stanowiska CEO.
iPhone 5s – Black & Slate design, jakiego nie widzieliście
Kolejnym prototypem jest iPhone 5s, którego zdjęcia pojawiły się również na początku tego roku. Widzimy tutaj model, który miał mieć ciemny wygląd i ciekawe, matowe wykończenie. iPhone 5 był modelem, który pojawił się w takim wariancie kolorystycznym oraz White & Silver. Natomiast rok później, Apple zaprezentowało iPhone’a 5s w kolorach Silver, Gold oraz Space Grey. Jak widać początkowym pomysłem była kontynuacja wariantów kolorystycznych z „piątki”.
Inna teoria głosi, że iPhone 5s w takim kolorze wiernie przypominał „piątkę”, co było Apple na rękę. Firma mogła łatwiej ukryć zmiany i zamaskować projekt prototypu. Wydaje się, że to całkiem trafne spostrzeżenie i faktycznie tak mogła wyglądać sytuacja tego prototypu.
Co jeszcze ciekawsze, prototyp ten powstał trzy miesiące po premierze iPhone’a 5, czyli na dziewięć przed premierą 5s.
iPhone 5s Prototype
This unit has a slate gray iPhone 5 style housing (likely to try and conceal the device) with numerous differences from production (matte top & bottom)
Additionally it was manufactured in December of 2012, months after the 5 was released pic.twitter.com/qmKBxCuih7
— Dongle (@DongleBookPro) January 17, 2021
Jeszcze jedną fajną ciekawostką jest to, jak prototyp iPhone 5s (jeszcze starszy niż ten wyżej) wyprodukowany w październiku 2012 roku miał matowe wykończenie. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu.
Early #iPhone 5S #prototype
Manufactured one year before the official release date, October 2012.It comes with an iPhone 5 like shell, with matte top and bottom back glass parts.
This color was then replaced with the one we know as Space Grey in later stages.#AppleCollection pic.twitter.com/jV06nFbJ9b— Giulio Zompetti (@1nsane_dev) February 6, 2021
iPhone X – czarny model, który nie wszedł do obiegu
Pamiętacie jeszcze premierę iPhone’a X w 2017 roku? To już prawie cztery lata temu! Okazuje się, że Apple myślało o wprowadzeniu czarnej wersji tego urządzenia do obiegu. Prototyp, który ujrzał światło dzienne w porównaniu do finalnej wersji, jest jak zestawienie wypłowiałego ubrania po 20 praniach ze smołą. To nie żart.
iPhone X miał pojawić się bowiem w kolorze Jet Black, który znany jest z iPhone’a 7. Miało to być bardzo ciemne i błyszczące wykończenie. W porównaniu do Space Grey różnicę widać gołym okiem. Na prototypie nie ujrzymy żadnych napisów.
Nie wiadomo, na którym etapie Apple zrezygnowało z takiego wariantu kolorystycznego. Pewne jest jednak to, że w komisji FCC znalazły się zdjęcia złotego iPhone’a X, który ostatecznie także nie trafił do sprzedaży. Apple zdecydowało się dodać złoty model dopiero w wersji Xs.
They have tried iPhone X Jet Black before pic.twitter.com/md5p9nNER3
— Mr·White (@laobaiTD) March 12, 2021
iPhone 12 – prototyp modelu Pacific Blu
Ostatnim ciekawym prototypem, na który warto zwrócić uwagę jest na pewno iPhone 12 w kolorze Pacific Blue. Na zdjęciach widzimy model, który posiada najnowszy SwitchBoard – oprogramowanie iOS 14 dla testów bez UI. SwitchBoard jest na testowych iPhone’ach od dawna, co widać chociażby w tym artykule na podstawie zebranych zdjęć ze starych modeli smartfona. Narzędzie posiada te same funkcjonalności, co poprzednie wersje, ale dostrzeżemy także nowości takie, jak Ness czy Astro.
Jasne jest, że Apple produkuje mnóstwo różnych prototypów każdego roku. Pewne smaczki czy rezygnacje z niektórych elementów widzimy dopiero po czasie, co nie oznacza, że firma nie bierze ich pod uwagę w trakcie projektowania. Dlatego tak szalenie interesujący będzie zapewne pierwszy prototyp składanego iPhone’a, jeśli już jakiś zostanie oficjalne zaprezentowany.
A to, że firma testuje takiego rodzaju model jest już właściwie przesądzone.
Pacific Blue #prototype iPhone 12Pro,
running a factory operative system called SwitchBoard, which is a nonUI variant of our well known iOS 14.1.#AppleCollection #AppleInternal #iPhone12Pro pic.twitter.com/yvEL30jZQl— Giulio Zompetti (@1nsane_dev) January 13, 2021
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.