Sprawdziłem ColorOS 11 – nakładkę systemową ze smartfonów OPPO (m.in. OPPO Reno 5). To dojrzałe, bezpieczne oprogramowanie, pełne praktycznych funkcji. Sprawdź, co musisz wiedzieć o OPPO ColorOS.
Dla wielu osób smartfon to przede wszystkim specyfikacja. Wybierając nowy telefon, patrzymy na ekran, podzespoły, aparat, baterię, elementy wyposażenia itd. Tak, wszystkie te elementy są bardzo ważne. Nie możemy jednak zapominać, że poza sprzętem liczy się także oprogramowanie.
W świecie Androida rządzą nakładki. Każda z nich została stworzona w bardzo podobnym celu – jej zadaniem jest wyróżnienie smartfonów konkretnego producenta wśród innych urządzeń.
Dziś przyglądamy się bliżej jednej z nich: ColorOS od OPPO. Marka ta jest na polskim rynku stosunkowo krótko. Co prawda ciągle rośnie w siłę i podkręca sprzedaż, jednak ciągle są osoby, które nie wiedzą, czy mogą zaufać nakładce OPPO. Wie to jednak ponad 400 mln aktywnych użytkowników z całego świata.
W tym wpisie poznasz najmocniejsze strony nakładki OPPO i jej wygląd. Do przetestowania ColorOS 11 posłużył mi najnowszy OPPO Reno 5 – sprawdź, gdzie go kupisz i ile zapłacisz.
ColorOS 11 nastawiony jest na bezpieczeństwo
W tych nieprzewidywalnych czasach szeroko pojęte bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Wie to także OPPO, które w ColorOS 11 wprowadziło rozwiązania mające na celu zabezpieczenie danych użytkownika i jego prywatność.
Bezpieczeństwo jest kluczowe przy płatnościach zbliżeniowych. Sam niemal w 100% przypadków płacę telefonem, podobnie jak wielu ManiaKów. OPPO o tym wie, dlatego płatności mobilne w ColorOS są szczególnie chronione. Dzieje się to poprzez kontrolę bezpieczeństwa systemu, kodu weryfikacyjnego i aplikacji.
Takimi telefonami jak Reno 5 nie tylko płacimy. Smartfony są często naszym mobilnym centrum dowodzenia. Logujemy się w różnego rodzaju serwisach, opłacamy rachunki, wpisujemy mnóstwo haseł. Bezpieczna klawiatura w ColorOS 11 zapobiega wyciekowi takich danych, bo ich nie rejestruje, nie łączy się z siecią i nie wyświetla podpowiedzi. Blokowane są także zrzuty ekranu.
Zapewne niejeden ManiaK często dzieli się swoim telefonem z innymi osobami, np. dzieckiem czy znajomym. Wtedy przyda się prywatny profil, w którym zablokujemy dostęp do niektórych aplikacji i funkcji. Co ważne, da się między takimi profilami łatwo przełączać. Nie tylko hasłem, ale także przypisanym odciskiem palca.
Na pokładzie znalazła się też specjalna strefa dla dziecka. W niej ustawimy, jak długo może ono korzystać z naszego telefonu. Zastosowano tutaj także specjalne mechanizmy, blokujące możliwość wysłania SMS-a premium i dokonywania modyfikacji systemu.
Oczywiście w ColorOS 11 nie mogło zabraknąć takich standardowych rozwiązań, jak alarmowe SOS, automatyczne zablokowanie opcji instalowania aplikacji spoza sklepu Google Play czy szyfrowanie danych.
Wysoki poziom bezpieczeństwa systemu potwierdzają certyfikaty najważniejszych europejskich i amerykańskich organizacji zajmujących się bezpieczeństwem.
Wydajność mocną stroną nakładki OPPO
W oprogramowaniu ważna jest jego wydajność, rozumiana jako pakiet narzędzi, aplikacji i usług, które przyspieszają i ułatwiają pracę ze smartfonem.
Jednym z flagowych rozwiązań w tej dziedzinie jest Flex Drop. To narzędzie pozwalające na korzystanie z więcej niż jednej aplikacji w tym samym momencie, dzięki podziałanie ekranu na dwie części lub włączenie jednej z aplikacji w okienku – małym lub malutkim.
Jak to wykorzystać w praktyce? Prosty przykład. Oglądasz na OPPO Reno 5 jakiś film lub transmisję sportową. Dostajesz pilną wiadomość od bliskiej Ci osoby. Nie przerywasz oglądania, bo w osobnym oknie odpalasz komunikator. Sprawa załatwiona.
OPPO chwali się współpracą z Google, co widać w wielu aspektach nakładki ColorOS. Przykładowo, z oprogramowaniem producenta zintegrowane zostało Google Lens. Jedną z kluczowych funkcji jest tutaj błyskawiczne tłumaczenie, działające przy dokumentach, stronach internetowych i aplikacji aparatu.
Gdy chcemy przeczytać po polsku dokument napisany w nieznanym nam języku, to wystarczy odpalić pasek boczny i wybrać opcję Tłumacz. Wspomniany pasek boczny to nic innego, jak wyświetlany na nasze żądanie zbiór najważniejszych dla nas narzędzi i aplikacji. Listę widocznych skrótów można edytować.
W nakładce OPPO nawet kierowcy znajdą coś dla siebie. Gdy prowadzisz, włącz funkcję Inteligentny kierowca lub ustaw ją tak, by odpalała się automatycznie po połączeniu z Bluetooth. Pomoże on w blokowaniu powiadomień, aby ograniczyć elementy odciągające uwagę. Wszystko oprócz połączeń przychodzących zostanie domyślnie wyciszone, a Ty zdecydujesz, kto może się z Tobą połączyć.
Wygodę korzystania z ColorOS 11 podnoszą gesty. Służą one nie tylko do nawigacji w interfejsie. Działają one nawet wtedy, gdy ekran jest wygaszony. Dzięki temu możemy narysować literkę O i włączyć aparat czy V w celu odpalenia latarki. Da się też dodać własne akcje. To naprawdę wygodna rzecz.
ColorOS 11 łatwo dostosujesz do swoich potrzeb
Jeśli lubisz mieć jak największą kontrolę nad swoim smartfonem, zwłaszcza pod względem personalizacji, to ColorOS to nakładka dla Ciebie.
Customizacja interfejsu obejmuje motywy. Zmienić możemy styl ikon aplikacji i ich układ w siatce (do 5 × 6), wygląd animacji odblokowywania ekranu, kolory przełączników i ikon wybranych programów, rozmiar i krój czcionki, a nawet wygląd i elementy Always On Display. W tym ostatnim przypadku można nawet spróbować stworzyć własny styl zegara!
Bardzo ciekawą opcją jest wybranie jednego z kilku ustawień trybu nocnego. OPPO przygotowało trzy style: wzmocniony, średni i delikatny. Zmieniają one intensywność czerni. Co więcej, OPPO rozwija funkcję wymuszania trybu nocnego w aplikacjach firm trzecich. Aktualnie jest ona w fazie testów.
Z tą nakładką nigdy nie zabraknie Ci mocy
OPPO Reno 5 obsługuje szybkie ładowanie SuperVOOC 2.0 o mocy 65W. To jeden z najlepszych wyników w branży. Dzięki temu telefon odzyskuje 100% stanu naładowania w zaledwie 35 minut, a w 15 minut aż 60%. Co więcej, 5 minut ładowania pozwala na nawet 4 godziny oglądania wideo. Co ważne, system ma certyfikację TUV, świadczącym o bezpieczeństwie tak szybkiego ładowania.
W nakładce ColorOS 11 nie zabrakło funkcji wydłużający czas pracy na baterii. Inteligentne ładowanie nocne optymalizuje tempo ładowania i dostosowuje je do zwyczajów użytkownika. Nie musisz już martwić się o przeładowanie ogniwa.
Tryb intensywnego oszczędzania energii pozwala na np. 100 minutowe korzystanie z WhatsAPP przy 5% naładowania, zaś nocne oszczędzanie baterii sprawia, że w ciągu nocy (ok. 8 godzin) poziom naładowania wyniesie zaledwie 3 punkty procentowe.
ColorOS 11 – interfejs praktyczny i ZOPTYMALIZOWANY
Wisienką na torcie w ColorOS jest optymalizacja. OPPO zapewnia, że:
(interfejs) jest głęboko zoptymalizowany, od kodu źródłowego po animacje interfejsu. Cały system operacyjny jest szybki niczym SPORTOWY SUPERSMOCHÓD, wyposażony w najmocniejsze komponenty!
Brzmi to górnolotnie, ale ważniejsze jest to, jak to wszystko działa w praktyce. Na podstawie mojej przygody z OPPO Reno 5 mogę powiedzieć, że dokładnie tak, jak zapowiada producent.
Mimo średniopółkowego procesora OPPO Reno 5 śmiga jak flagowiec. Bardzo szybko odpala aplikacje i równie szybko się między nimi przełącza. OPPO było nawet w stanie tak ogarnąć działanie swojego sprzętu, że dłuższe sesje foto nie wyrzucały wszystkich aplikacji z tła, co często zdarza się konkurentom. Tak pisałem w pierwszych wrażeniach i podtrzymuję tę opinię.
W czasie testowania OPPO Reno 5 nie odnotowałem żadnych problemów z oprogramowaniem. To niezwykle mnie cieszy, bo hardware może bronić się sam, ale software musi być dopracowany. Taki na całe szczęście jest ColorOS 11.
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z marką OPPO
Ceny OPPO Reno 5
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.