realme 8 Pro udowadnia, że nie musisz kupować flagowca, by cieszyć się dobrym aparatem w smartfonie. To zasługa m.in. jednostki głównej 108 MP i ciekawych rozwiązań w oprogramowaniu. realme 8 Pro to naprawdę dobry fotosmartfon ze średniej półki.
Jesteśmy już po teście realme 8 Pro. Jego możliwości fotograficzne oceniłem bardzo pozytywnie, dając mu wysoką – jak na średniaka – ocenę.
Zapewne niejeden ManiaK zastanawia się teraz, czy aparat realme 8 Pro jest wystarczająco dobry, by nie trzeba było dopłacać do flagowca? Jak dla mnie tak właśnie jest.
I nie, nie chcę nikomu wmówić, że średniopółkowy realme 8 Pro robi najlepsze zdjęcia na rynku. Chcę powiedzieć, że robi je na tyle dobrze, że można wybrać właśnie jego, a potem cieszyć się z fajnych fotek i niejednej stówki więcej w naszej kieszeni. W końcu realme 8 Pro jest znacznie tańszy od topowych modeli.
Dobrze, przejdźmy do rzeczy: jak dobry jest aparat realme 8 Pro?
108 MP pozwala na wiele!
Najbardziej imponującym elementem fotograficznego wyposażenia jest 108-megapikselowy aparat główny. Producent oparł go o sensor Samsung ISOCELL HM2. Jego rozmiar to aż 1/1.52″. W poprzedniku było oto 1/1.7”. W modelach z logo nadgryzionego jabłka mamy 1/2.55″. Dzięki tak dużej matrycy smartfon realme przechwytuje więcej światła, co pozytywnie wpływa na jakość zdjęć.
Co ciekawe, realme 8 Pro domyślnie rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 12 MP. Wynika to z grupowania aż dziewięciu sąsiadujących ze sobą pikseli w jeden, więc piksel rośnie z 0,7 μm do 2,1 μm. To poprawia m.in. dynamikę zdjęć i usuwa część cyfrowych artefaktów, dzięki czemu wyglądają one lepiej.
Producent przewidział tryb zdjęć 108 MP, co może nam się przydać zwłaszcza przy edycji – takie fotki można bardzo swobodnie przycinać bez utraty jakości. Jeśli więc nie wiesz, czy w danym momencie skorzystanie z zoomu (o którym porozmawiamy za chwilę) jest dobrym pomysłem, to lepiej sięgnij po maksymalną możliwą rozdzielczość. Później wszystko przytniesz sobie samodzielnie, uzyskując idealny efekt.
To wszystko sprawia, że realme 8 Pro robi naprawdę dobre fotografie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, ile trzeba za niego zapłacić. Zdjęcia są przede wszystkim zadowalająco szczegółowe. Rozpiętość tonalna jest bardzo dobra, a kolory lekko i przyjemnie nasycone.
Jeśli ktoś woli bardziej podkręconą kolorystykę zdjęć, to warto skorzystać z funkcji Ulepszanie sceny z AI. Podbija on intensywność barw i jasność. To może się przydać, gdy dzień jest wyjątkowo szary i jakby smutny. realme 8 Pro nada mu nowego życia.
Wisienką na torcie jest tutaj zaawansowany tryb profesjonalny EKSPERT, pozwalający na ręczne dostosowanie najważniejszych parametrów. Tutaj znajdziemy m.in. opcję zapisu RAW, jak w znacznie droższych telefonach. Pliki tego typu idealnie nadają się do nawet profesjonalnej przeróbki w programach graficznych.
Czy realme 8 Pro radzi sobie z aparatem 108 MP?
Zapewne niejedna osoba zastanawia się, jak z tym wszystkim radzi sobie średniopółkowy procesor z realme 8 Pro. Przyznam, że zaskakująco dobrze. Szczególnie podoba mi się to, że korzystanie z aparatu nie sprawia, że wszystkie inne procesy w tle są zamykane. Zawsze mnie to drażni, a problem występuje w wielu telefonach. Na szczęście nie w realme 8 Pro.
Gdy potężne matryce 108 MP debiutowały w smartfonach, niemal każda czynność powodowała mniejsze lub większe zamyślenia. Ucieszyło mnie to, że w realme 8 Pro pojawiają się one bardzo rzadko – tak naprawdę odnotowałem je tylko przy korzystaniu z trybu nocnego.
Skoro już o tym mowa…
Tryb nocny sprawia, że realme 8 Pro nie boi się mroku
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny smartfon bez trybu nocnego. Początkowo mogły się nim pochwalić flagowce, jednak producenci tacy jak realme zadbali o to, by szybko przeniósł się on do telefonów z niższych półek cenowych. Nie mogło go więc zabraknąć w realme 8 Pro.
Zasada działania trybu nocnego jest prosta. Jego głównym zadaniem jest wyciąganie detali z ciemniejszych partii kadru, zniwelowanie prześwietleń w zbyt jasnych i nadanie całości odpowiedniej ostrości.
Z tymi wszystkimi zadaniami realme 8 Pro radzi sobie zadowalająco, więc śmiało możesz z nim ruszyć w noc i fotografować. Jeśli dodatkowo wiesz coś więcej o mobilnej fotografii, to producent udostępnia w trybie nocnym wygodne suwaki do zmiany ISO, czasu naświetlania czy balansu bieli. Dzięki temu możesz samemu zdecydować, który parametr wymaga dodatkowej korekty.
W dość oczywisty sposób z nocą powiązany jest tryb gwiaździstego nieba. Działa on w ten sposób, że wydłużany jest czas ekspozycji pojedynczego zdjęcia, a do tego nakładane są na siebie kolejne klatki. Wszystko to sprawia, że przy pomocy realme 8 Pro możesz wykonać przepięknie zdjęcie gwiaździstego nieba.
Król cyfrowego zoomu
W realme 8 Pro zabrakło teleobiektywu. Z jednej strony szkoda. Z drugiej jednak producent postanowił to zrekompensować w niezwykle przemyślany sposób, wykorzystując potencjał jednostki głównej o ponadprzeciętnej rozdzielczości.
Jak już sobie mówiliśmy, 108 MP pozwala na przycinanie kadru bez wyraźnej utraty jakości. Właśnie tak działa to w przypadku przybliżenia w realme 8 Pro. Algorytmy przygotowane przez producenta dodatkowo podnoszą szczegółowość, nakładając na siebie kilka klatek. To zaś dało niezwykle dobry efekt.
realme chwaliło się tym, że 3-krotny zoom cyfrowy w modelu 8 Pro radzi sobie tak samo, a może nawet lepiej od telefonów osiągających 3-krotny zoom optyczny/hybrydowy przy pomocy teleobiektywu. Odważna deklaracja, prawda?
Ważniejsze jest to, że to naprawdę działa. Korzystając z realme 8 Pro ani razu nie poczułem, że brakuje mi prawdziwego teleobiektywu. Jakość przybliżenia cyfrowego nie daje żadnych powodów do narzekań. Wspomniana szczegółowość w niczym nie ustępuje temu, co możemy osiągnąć po samodzielnym przycięciu kadru w maksymalnej rozdzielczości.
Aż trudno mi uwierzyć, że to wszystko zapewnia średniak, a nie flagowiec. Niektóre modele z najwyższej półki mogą tego zazdrościć realme 8 Pro.
Dobry szeroki kąt zawsze pochwalę
Od zawsze jestem fanem aparatów ultraszerokokątnych w smartfonach. Ponadprzeciętne pole widzenia sprawia, że na jednym obrazku możemy uchwycić znacznie większą przestrzeń. To znacznie łatwiejsze i szybsze niż np. bawienie się w panoramę.
Ja jestem zadowolony z tego, jak radzi sobie 8-megapikselowy szeroki kąt z realme 8 Pro. W porównaniu do jednostki głównej podobna jest rozpiętość tonalna, a w większości przypadków także kolorystyka. To bardzo ważne, by zdjęcia z różnych aparatów były do siebie podobne. Cieszy mnie też to, że degradacja w szczegółowości jest stosunkowo niewielka – spodziewałem się, że będzie wyraźnie gorzej.
realme dostanie ode mnie pochwałę za to, że obiektyw ultraszerokokątny w modelu 8 Pro pozwala na kręcenie filmów wideo, a do tego współpracuje zarówno z trybem nocnym, jak i profesjonalnym. W mało którym średniaku o to zadbano, a i nie wszystkie flagowce mogą się tym pochwalić.
realme 8 Pro kręci też świetne wideo!
Trudno mówić o dobrym smartfonie fotograficznym, jeśli nie potrafi on kręcić dobrego wideo. Na szczęście w przypadku realme 8 Pro nie ma takiego problemu.
Główny bohater tego wpisu rejestruje filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 kl./s. Wyglądają one bardzo dobrze. Gdyby komuś brakowało stabilizacji, to realme 8 Pro oferuje ultrastabilizację (standardową i dodatkowo wzmocnioną) w Full HD. Oto rezultaty jej pracy:
Oczywiście realme nie byłoby sobą, gdyby nie dorzuciło kilka dodatkowych opcji wideo. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim tryb pozwalający na nagrywanie filmów z kamerki głównej i frontowej jednocześnie, a także tilt-shift – sposób fotografowania ludzi i budynków, by wyglądały jak miniatury:
realme 8 Pro – tańsza alternatywa dla flagowców
Wszystkie opisane możliwości fotograficzne realme 8 Pro sprawiają, że może on zastąpić Ci flagowca. W wielu aspektach foto i wideo nie poczujesz aż tak dużej różnicy, jak w ilości gotówki, która zostanie w Twojej kieszeni.
Naprawdę, piękne nastały czasy, skoro smartfon ze średniej półki może być tak dobrym fotosmartfonem.
Polecamy:
Test realme 8 Pro po miesiącu. Nie wolno go nie doceniać – potrafi pokazać pazur!
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z realme
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.