W OPPO Reno5 5G mocno podkreślane są ciekawe funkcje wideo. Sprawdziliśmy więc, jak dobre filmy kręci ten smartfon. Jednym z bardziej akcentowanych narzędzi w nowej serii jest tryb AI Highlight Video, pozwalający na osiągnięcie idealnego ujęcia niezależnie od oświetlenia.
Spis treści
Sprawdzając aparaty w smartfonach, najczęściej skupiamy się na fotografowaniu. To całkiem naturalne, bo zdjęć robimy zdecydowanie najwięcej. Nie zapominajmy jednak o tym, że smartfony świetnie sprawdzają się także w kręceniu filmów, a same urządzenia zdają się nas do tego coraz bardziej zachęcać.
Zauważyło to już wiele osób. To właśnie urządzenia mobilne służą nam do tworzenia filmów, które potem trafiają na nasze konta społecznościowe. Materiały na Instastories czy TikToku powstają głównie w ten sposób.
AI Highlight Video – idealne ujęcia niezależnie od oświetlenia
Flagową funkcją wideo w OPPO Reno5 jest AI Highlight Video. OPPO postanowiło wykorzystać algorytmy sztucznej inteligencji, by smartfon mógł pomóc w nakręceniu jak najlepszego filmu.
AI Highlight Video to przede wszystkim dwa tryby. Live HDR poprawia i ulepsza filmy kręcone przy mocnym lub nierównym nasłonecznieniu. Prześwietlenia są korygowane, a z cieni wyciągane są szczegóły. Dodatkowo podbijane są kolory, dzięki czemu nagranie wygląda żywiej.
Z OPPO Reno5 da się nagrywać piękne filmy nie tylko w ładny dzień, ale także i w gorszych warunkach oświetleniowych. Gdy smartfon rozpozna, że warunki są trudne, uaktywni Ultra Night Video. Tryb ten skutecznie rozjaśnia kadr i podkręca szczegółowość.
Dzięki temu rozwiązaniu trudne warunki i zmniejszona ilość światła nie są wyzwaniem. OPPO Reno5 sprawdzi się więc idealnie jako narzędzie do zarejestrowania np. pięknych widoków w czasie wieczornego spaceru wśród lekko oświetlonych obiektów lub kolacji przy świecach. Do niedawna smartfony byłyby w takich sytuacjach bez szans.
OPPO Reno5 nagrywa z dwóch kamer jednocześnie
Jedną z najciekawszych funkcji wideo w OPPO Reno5 jest tryb Dual-View Video, pozwalający na jednoczesne kręcenie filmu zarówno głównym aparatem, jak i kamerką selfie.
Do wyboru mamy trzy różne schematy wyświetlania kręconego obrazu. Kadr możemy podzielić pół na pół lub umieścić widok z aparatu frontowego w małym okienku, lub prostokącie. Ich położenie da się swobodnie zmieniać, także w czasie nagrywania.
By nie ograniczać naszej kreatywności, producent pozwala na korzystanie z zoomu w czasie używania Dual-View Video. Dzięki temu możesz swobodnie przybliżać oddalone elementy lub te, które się oddalają – jakieś zwierzę czy dziecko. Pole do działania jest nieograniczone. Takie nagrania świetnie się sprawdzą np. na profilu na TikToku.
Wydajna stabilizacja to podstawa
Nie byłoby dobrego wideo bez efektywnej stabilizacji obrazu, o czym niektórzy producenci zapominają. Na szczęście OPPO i Reno5 to nie dotyczy, gdyż filmy są stabilizowane cyfrowo. Dotyczy to zarówno głównego aparatu, jak i kamerki selfie.
Jeśli w czasie nagrywania dojdziemy do wniosku, że przyda nam się wzmocniona stabilizacja, to z łatwością możemy uruchomić Ultrastabilizację. Różnica w płynności będzie widoczna gołym okiem.
W ekstremalnych scenariuszach warto odpalić Ultrastabilizację Pro. Ona skutecznie zniweluje negatywne skutki drżenia naszych rąk w czasie szybkiego poruszania się. Dzięki temu uchwycimy nawet najbardziej dynamiczne sceny w idealnej gładkości obrazu.
Kreatywnych funkcji wideo jest więcej!
AI Highlight Video, Dual-View Video i Ultrastabilizacja (Pro) to najważniejsze funkcje wideo w OPPO Reno5, ale nie jedyne. Przykładowo, skorzystać możemy z ładnych filtrów (mój ulubiony to monochromatyczny). Dostępny jest film poklatkowy oraz zwolnione tempo.
Wisienką na torcie jest tutaj manualny tryb kręcenia wideo. Współpracuje on zarówno z jednostką główną, jak i obiektywem ultraszerokokątnym. Co ważne, kluczowe parametry, takie jak ekspozycja, balans bieli, ISO czy czas naświetlania da się ustawić przed kręceniem i modyfikować w czasie kręcenia.
Dzięki temu narzędziu Reno5 idealnie sprawdzi się jako kamera nie tylko do amatorskich, ale także w półprofesjonalnych zastosowaniach.
OPPO Reno5 robi też świetne zdjęcia
Oczywiście ponadprzeciętne wideo to nie wszystko – dobry smartfon powinien też sobie radzić z robieniem zdjęć. Pod tym względem OPPO Reno5 również się broni, zapewniając ponadprzeciętne efekty w swojej klasie.
Jednostka główna w Reno5 ma 64 MP. Zastosowano tu dużą matrycę o rozmiarze 1/1.7″, co w połączeniu z technologią grupowania pikseli pozwala na przechwytywanie dużej ilości światła.
To wszystko sprawia, że OPPO Reno5 robi ostre i szczegółowe zdjęcia. Dotyczy to zarówno dobrych warunków oświetleniowych, jak i fotek nocnych. W tym drugim przypadku pomaga tryb Ultra Night, podkręcający jasność w ciemniejszych punktach kadru i redukującą ją na źródłach światła.
Na wyposażeniu aparatu OPPO Reno5 znajdziemy także mój ulubiony aparat ultraszerokątny, wykonujący zdjęcia o polu widzenia aż 118 stopni. Dzięki temu już nie musimy się cofać lub korzystać z panoramy, by uchwycić więcej widoków na jednej fotografii.
Nie wolno też zapominać o aparacie selfie. Zastosowana jednostka 32 MP pozwala na zrobienie szczegółowego autoportretu z artystycznie rozmazanym tłem. Takie fotki robią furorę na portalach społecznościowych.
Jeśli szukasz dobrego smartfona do kręcenia filmów z szeregiem innowacyjnych rozwiązań, który jednocześnie da Ci frajdę bez przytłaczania skomplikowanymi „ficzerami”, to OPPO Reno5 będzie dla Ciebie idealnym wyborem.
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z OPPO
Ceny OPPO Reno 5
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.