Już nie musisz kupować flagowca, by wygodnie i komfortowo grać w gry mobilne. Idealnym na to dowodem jest niedrogi realme 8 5G. Wydajne podzespoły, ekran 90 Hz i dobra bateria sprawiają, że realme 8 5G świetnie sprawdza się jako smartfon do gier.
Smartfony przeszły długą drogę od telefonów z dostępem do internetu i aparatem do mobilnego narzędzia do wszystkiego. Teraz smartfon potrafi nam zastąpić (lepiej lub gorzej) lub być alternatywą dla laptopów, tabletów, aparatów, czytników czy… konsol.
Do niedawna sensowne osiągi w grach zapewniały tylko modele z najwyższej półki. Czasy się jednak zmieniły i teraz także model ze średniej półki może świetnie sprawdzić się w rękach gracza.
Takim telefonem jest realme 8 5G, nowość na polskim rynku. Jego cena w startuje z poziomu 999 złotych. Ta niewygórowana kwota wystarczy, by kupić zadowalający smartfon do gier.
Wydajność: MediaTek w realme 8 5G daje radę!
Nie ma dobrego smartfona do gier bez mocnych podzespołów. W 2021 roku zadowalające moce obliczeniowe gwarantują nie tylko topowe układy, ale także jednostki ze średniej półki.
realme 8 5G napędzany jest przez procesor MediaTek Dimensity 700, wyposażony w mocne rdzenie Cortex-A76. Wspiera go układ graficzny Mali-G57 MC2 o taktowaniu 950 MHz. Całość wykonano w energooszczędnym, 7nm procesie technologicznym.
Swoje trzy grosze dorzuciło realme, montując w głównym bohaterze tego wpisu do 6 GB RAM LPDDR4X (2133MHz) oraz bardzo szybką pamięć UFS 2.1. Oto osiągi tego zestawu w testach benchmarkowych:
Bardzo ważne jest to, co napisałem w teście realme 8 5G:
realme 8 5G nie ma też żadnych problemów z przegrzewaniem. Telefon pod obciążeniem robi się tylko ciepławy w okolicy aparatu. GPU nawet przez kilkanaście minut pracuje niemal na 100% mocy. CPU słabnie raptem o kilka procent, czego nie da się zauważyć gołym okiem. To wszystko testowałem, gdy na dworze było ponad 20 stopni ciepła.
Wszystko to sprawia, że realme 8 5G zapewnia komfortową rozgrywkę w znakomitą większość gier dostępnych w sklepie Google Play. Sam grałem m.in. w Asphalt 9, DLS21, Gold King, GUNSHIP BATTLE, Rocket Car Ball, Ski Jumping 2021 czy Soccer Star i realme 8 5G dał sobie radę z każdą z wymienionych gier. Bez zadyszki.
Już to wystarczy, by uznać realme 8 5G za dobry smartfon dla gracza. Model ten ma jednak kilka innych asów w rękawie!
Ekran 90 Hz to rozgrywka na wyższym poziomie
Każdy ManiaK wie, że w graniu kluczowa jest płynność wyświetlanego obrazu. Każda przycinka może sprawić, że coś przegapimy, przez co stracimy szansę na strzelenie gola, czy też damy się zaskoczyć przeciwnikowi.
Z realme 8 5G nie ma takiego problemu. Nie tylko dzięki mocnym podzespołom i optymalizacji systemu. Smartfon wyposażono bowiem w ekran o odświeżaniu 90 Hz. Dzięki temu wszystkie animacje są nieskazitelnie płynne. To sprawia, że na wyświetlacz aż miło się patrzy, a gry wyglądają lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Warto jednak pamiętać, że nie każda gra obsługuje 90 Hz.
Wyższa częstotliwość odświeżania to nie jedyna mocna strona ekranu realme 8 5G. Pochwalić mogę go za dobre odwzorowanie kolorów, wierne rzeczywistości. Jeśli ktoś woli, by były one bardziej podkręcone, to realme dało potrzebne ku temu narzędzie w ustawieniach.
Pochwalić muszę też kontrast – czerń jest zaskakująco głęboka, jak na panel IPS. Dobra jest też jasność maksymalna, więc wygodnie pograsz nie tylko w domowym zaciszu, ale także na biwaku czy wycieczce.
realme 8 5G, czyli gracz długodystansowy
realme 8 5G świetnie radzi sobie z grami, bo ma mocne podzespoły i ekran 90 Hz. To jednak jeszcze nie wszystko. Smartfon dla gracza powinien też długo pracować na baterii. Na szczęście także i na tym polu realme 8 5G błyszczy.
Smartfon został wyposażony w ogniwo o pojemności 5000 mAh. Poświęciłem się dla ManiaKów i sprawdziłem, jak długo realme 8 5G wytrzyma, gdy będę na nim bez przerwy grał. Bateria rozładowała się po niemal 5 godzinach. WOW, po prostu WOW.
Jeśli damy trochę odpocząć realme 8 5G od grania i zajmiemy się czymś innym, to spokojnie wytrzyma on do 7,5h pracy na ekranie. Czasami jeszcze dłużej. Szczerze wątpię, by ktoś bez problemu rozładował ten sprzęt w ciągu jednego dnia.
Przestrzeń gier – praktyczne narzędzie dla gracza
Podzespoły to oczywiście bardzo ważny element w smartfonie do grania, ale nie wolno zapominać o oprogramowaniu. Przydałyby się bowiem narzędzia, które uprzyjemniłyby rozgrywkę i uczyniły ją łatwiejszą.
W tym celu realme przygotowało Przestrzeń gier oraz Asystenta gier. Ten pierwszy grupuje w jednym miejscu wszystkie zainstalowane tytuły. Ustawimy też tutaj blokadę powiadomień. Bez wątpienia użyteczna jest też funkcja przyspieszająca uruchamianie tych produkcji, w które gramy najczęściej.
W Przestrzeni gier możemy też wybrać jeden z trybów wydajnościowych. Tryb niskiego zużycia ogranicza moc CPU i GPU, więc pogramy dłużej, ale przy gorszej jakości obrazu. Tryb optymalny szuka złotego środka między komfortem rozgrywki a oszczędzaniem energii, zaś Pro Gamer wyciska z podzespołów wszystkie soki.
Tymczasem Asystent gier pojawia się już po odpaleniu interesującej nas gry. Tutaj także przełączymy się pomiędzy poszczególnymi trybami, sprawdzimy obciążenie CPU i GPU oraz liczbę klatek na sekundę, a także zablokujemy poziom jasności w razie potrzeby.
Wisienką na torcie możliwości Asystenta gier jest szybki dostęp do aplikacji Messenger, WhatsApp czy Wiadomości SMS, byśmy nie musieli wychodzić z gry. Producent umieścił tutaj także skróty do zrobienia zrzutu ekranu lub jego nagrywania.
Transmisja na żywo? Dzięki 5G to żaden problem
Jeśli lubisz transmitować swoją rozgrywkę na zewnętrzne serwisy, to realme 8 5G Cię nie zawiedzie. Oczywiście to zasługa wsparcia dla sieci najnowszej generacji. 5G bez problemu radzi sobie z szybkim wysyłaniem zapisu naszej gry w wysokiej jakości bez drażniących opóźnień.
Nasz test realme 8 5G
Oczywiście gamingowe możliwości realme 8 5G to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten smartfon. Jeśli chcesz wiedzieć o nim wszystko, to koniecznie zajrzyj do naszego testu realme 8 5G.
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z realme
Ceny Realme 8 5G
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.