Google i Samsung zaczynają współpracę na rzecz Wear OS, czyli systemu dla smartwatchów. Zmiany robią wrażenie i sprawią, że zechcesz kupić nowy zegarek z systemem Google.
Smartwatche Samsung odchodzą od platformy Tizen OS na rzecz Wear OS, czyli systemu operacyjnego od Google. To jedna z najważniejszych wiadomości z dzisiejszej konferencji giganta z Mountain View. Połączenie sił obu firm przyniesie wiele dobrego dla rozwoju gadżetów noszonych.
Już niebawem w sklepach pojawią się pierwsze zegarki Samsung z Wear OS, a sam system doczeka się wielu zmian usprawniających codzienną aktywność. Łatwiejsze zadania czekają także na deweloperów, którzy tworzą mobilne aplikacje na zegarki – napisać program na jeden system jest prościej, niż na dwa.
Współpraca Samsunga i Google wisiała w powietrzu od tygodni, a teraz została oficjalnie potwierdzona. W grę od razu weszły liczby, a mianowicie – szybkość uruchamiania apek ma wzrosnąć o aż 30% przy zastosowaniu obecnych procesorów z wysokiej półki. Podkręcona wydajność to większy komfort dla użytkowników i oszczędność czasu.
Odnośnie czasu, Google zapowiedziało poprawę czasu pracy zegarków na baterii. Zegarki będą działać dłużej bez dostępu do gniazdka, co spowoduje, że dotychczasowi przeciwnicy Wear OS mogą nabrać wody w usta – dotychczas małe akumulatory zegarków słabo radziły sobie z wymagającym Wear OS.
Teraz czas pracy w cyklu znacznie się wydłuży dzięki optymalizacji dolnych warstw systemu operacyjnego. Funkcje pokroju monitorowania tętna oraz śledzenia snu będą korzystać z energooszczędnych rdzeni procesora, dzięki czemu użytkownik skorzysta z nich dłużej.
Ponadto Google dodało do systemu nowe gesty nawigacyjne (np. dwukrotne wciśnięcie klawisza na obudowie przeniesie nas do poprzedniej apki lub ekranu głównego), ma zamiar poprawić działanie Google Maps, usługi płatności Google Pay oraz asystenta głosowego, a także przymierza się do poszerzenia palety dostępnych aplikacji Google Play dla smartwatchy.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ korporacja chce być bardziej elastyczna i pozwoli różnym firmom projektować interfejsy nakładane na Wear OS. To oznacza, iż na rynku niebawem mogą się pojawić smartwatche Samsung Galaxy Watch z Wear OS i nakładką One UI – co ważne, za aktualizacje oprogramowania będą wówczas odpowiadać producenci.
Na sam koniec dwie ważne uwagi: nadciąga redesign Spotify dla zegarków oraz partnerstwo z Fitbit, w ramach którego użytkownicy Wear OS otrzymają dostęp do sportowych analiz.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Czy Google Pixel Watch 3 wreszcie dorównuje konkurencji? Ulepszono design, baterię i fitness, ale czy…
Taniutki Hack and Slash skradnie całe twoje serce. Kusi on nie tylko ciekawą rozgrywką, ale…
OnePlus 13 Mini z baterią 6000 mAh to kpina w kierunku Apple. Kompaktowy flagowiec ma…
Samsung zaprasza do rywalizacji – startuje właśnie konkurs „Pary w RINGu”, a do wygrania są…
Operatorzy T-Mobile i Heyah w ofercie na kartę w najnowszej promocji podwajają gigabajty za doładowania.…
Xiaomi potwierdza globalną datę premiery flagowych smartfonów Xiaomi 15 i Xiaomi 15 Ultra. Zapisz tę…