Apple, jak co roku rozpoczęło swój deweloperski tydzień od ogólnodostępnej prezentacji. Co nowego w oprogramowaniu Apple? Przekonajcie się sami.
Apple rozpoczęło swoją konferencję dotyczącą oprogramowania od filmiku stworzonego z udziałem deweloperów i ich wizji tego, jak powinno wyglądać intro keynote’u. Chwilę później firma przeszła do prezentacji pierwszych nowości.
Craig Federighi rozpoczął od Face Timeu’u, który zyska technologię Spatial Audio. Widok siatki i tryb Portretowy trafia także do wideorozmów Apple. Od teraz także osoby na Androdzie czy używając PC-eta, za pomocą udostępnionego linku będą mogły dołączyć do rozmowy Face Time.
Share Play to kolejna nowa usługa umożliwiająca wspólne oglądanie, słuchanie czy granie – takie funkcje znamy chociaż z Messengera.
W aplikacji Wiadomości pojawią się Stacki dla zdjęć wysyłanych całymi porcjami, jak również i możliwość łatwego udostępnia treści jak np. utwory muzyczne.
Pojawi się podsumowanie notyfikacji i wszystkiego, co dostaliśmy, jak również ich nowy wygląd. Dymki będą mniejsze, aś ikony aplikacji dużo większe. Jeśli włączymy tryb „Nie przeszkadzać”, wtedy osoby używające iMessage będą mogły wiedzieć, że mamy taki status.
Zgodnie z plotkami będzie można dostosować wygląd notyfikacji do sytuacji, w której będziemy. Na podstawie kontekstu, mogą być widoczne notyfikacje dotyczące np. tylko pracy. W ten sposób mogą nam się pojawiać nawet tylko te widgety czy aplikacje, które będą dedykowane biurowym obowiązkom.
W iOS 15 będzie można zaznaczyć numer na zdjęciu i od razu wygenerować skrót do dzwonienia. Tak samo będzie można np. zaznaczyć jakichkolwiek tekst i wyszukać o nim informacje w sieci. Zamiast przepisywać – będzie trzeba tylko zaznaczyć i gotowe.
W Spotlight poprawiono wyszukiwanie informacji. W iOS 15 pojawi się opcja przeszukania biblioteki z książkami, czyli tekstu w samych książkach. Informacje o aktorach i inne również zyskają nieco bardziej rozbudowany widok.
W Aplikacji zdjęcia pojawią się bardziej rozbudowane opcje generowania automatycznych podsumowań i wspomnień. Całość będzie personalizowana na tyle, że nawet soundtrack będzie tworzony na podstawie słuchanych najczęściej przez nas gatunków muzycznych i utworów.
W aplikacji Wallet od iOS 15 mają być dostępne wirtualne karty, które np. dostajemy w hotelach. Będzie można trzymać tam również zeskanowane prawo jazdy (w USA), jak również inne karty. Wygląda na to, że Wallet w końcu zyska trochę więcej funkcji, ale pewnie ominą one Polskę.
Aplikacja pogoda otrzymała dużo bardziej rozbudowane możliwości i szczegółowe informacje. W iOS 15 mamy pełne mapy temperatury, jakości powietrza czy zmianę interfejsu na podstawie aktualnych warunków atmosferycznych. Zmiany robią wrażenie.
Rozbudowane Mapy wkraczają do kilku kolejnych europejskich miast. Polski póki co nie ma na liście, ale ostatnio pojawiły się informacje, że samochód do Street View od Apple Maps jeździł po Polsce 🙂
Jeśli chodzi o aplikację Mapy to w iOS 15 pojawią się zmiany związane z nawigacją, jak również udoskonalony widok 3D (ten będzie dużo bardziej realistyczny). Niektóre miasta na świecie otrzymają również opcję podążania drogą wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość.
Siri odczyta powiadomienia, które dostaniemy na iPhonie. Co więcej, osoby rozmawiające z nami będą dla nas lepiej słyszalne bez potrzeby wyjmowania ich z ucha (system wspomoże przekazywanie dźwięku osoby, która do nas mówi) w danym momencie. Mowa była także o Spatial Audio.
Do iPada trafią widżety, jak również App Library. Te zmiany pojawiały się początkowo w iOS 14. Jednak w iOS 15 Apple zdecydowało się dodać jeszcze jedną wielkość widżetów. Nie będzie ona dostępna w iPhone’ach ze względu na mniejszy wyświetlacz.
Poprawiono także multitasking. Od teraz wielozadaniowość powinna działać dużo prościej i płynniej. Mając dwie otwarte aplikacje spokojnie wyświetlimy dodatkowe informacje w pop-upie. Pojawi się opcja także dużo łatwiejszego łączenia kilku okien na jednym ekranie.
Aplikacja Notatki będzie dużo łatwiej dostępna. Prezentacja szybkich łączy i dodawania notatek w mini pop-upie zapowiada się świetnie. Rozwiązanie ma być dostępne nie tylko na iPadzie, ale również w iPhonie i na Macu. Przeszukiwanie stron i elementów zapisanych w Notatkach w końcu zyska dużo większe ułatwienie.
Na urządzeniach Apple pojawi się również dużo większa dostępność automatycznych translacji różnych treści. W tym przypadku nowość będzie dostępna nie tylko na iPadOS 15, ale także w iOS 15 czy macOS.
W aplikacji Mail ukryjemy adres IP, lokalizację i to, czy otworzyliśmy dany e-mail. Oznacza to koniec śledzenia dla części marketingowców 😉
App Privacy Report to z koleji nowy panel w ustawieniach, dzięki czemu będziemy wiedzieć, która aplikacja i z jakiej domeny oraz jak często pozyskiwała czy przekazywała o nas dane.
Usprawnienia w zakresie prywatności w iOS 15 i iPadOS 15, oraz innych systemach dotknęły także Siri. Asystentka głosowa w końcu będzie w stanie wykonać więcej komend głosowych bez użycia Internetu.
W iCloud będziemy mogli dodać osoby, którym „w razie czego” będziemy mogli przekazać wszystkie zebrane przez nas dane.
Z kolei iCloud+ to nowa usługa od Apple, której zadaniem będzie strzeżenie personalnych informacji na nasz temat tak, aby Apple, ani żadna inna strona nie wiedziała co przeglądamy. Dodatkowo będziemy mogli stworzyć „anonimowe maile”. Usługa ta wygląda, jak znany 10-minutowy e-mail, który wygasa po dziesięciu minutach od jego wygenerowania. Trzeba przyznać, że to odważny ruch ze strony Apple!
W aplikacji Zdrowie pojawią się Trendy, które znane są dotychczas z aplikacji Fitness. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy osiągamy nasze cele także w kwestii zdrowia.
Apple wprowadza w iOS 15 także możliwość dzielenia się informacji z aplikacji Zdrowie pomiędzy członkami rodziny.
watchOS 8 zyska bardziej rozbudowaną aplikację Oddech. Kolejną nowością jest tarcza, która będzie na bieżąco wyświetlać nam nasze zdjęcia jako tło. Oznacza to także, że całkowicie przeprojektowano appkę Zdjęcia w watchOS 8, która wyświetli teraz także wspomnienia. O dziwo w watchOS 8 dużo lepiej będą wspierane same gify czy możliwość tworzenia wiadomości za pomocą Scribble.
Zaprezentowanych zmian jest, jak na lekarstwo. Spodziewać mogliśmy się jednak czegoś więcej.
Wszystkie zmiany, które były wymieniane wcześniej na temat aplikacji Notatki, Wiadomości, Face Time, programowania czy innych będą dostępne także na macOS Monterey.
Universal Control to przeprojektowane Continuity, którego zadaniem będzie płynne przejście pomiędzy iPadem, a macOS. Od teraz tablet obsłużymy także za pomocą gładzika i klawiatury z iPada. Prezentacja tej części wyglądała naprawdę nieźle. Niezależnie od tego, czy działamy na iMacu, Macbooku czy iPadzie – przenoszenie różnych plików pomiędzy systemami i urządzeniami będzie odbywać się dosłownie w locie.
W macOS Monterey pojawi się w końcu wsparcie dla AirPlay. Oznacza to, że będzie można puścić na głośnikach Maca muzykę z iPhone’a czy Apple Watcha.
Na macOS Monterey dostępne będą również Skróty znane z iPadOS i iOS. Spodziewać się powinniśmy także zupełnie przeprojektowanej przeglądarki Safari. Przeglądarka nie tylko otrzyma grupowanie otwartych kart, ale również lepiej wykorzysta przestrzeń – widok kart będzie zupełnie inny. Co więcej, całe okno będzie dostosowywać się kolorystyczne do otwartej strony.
Zmiany w Safari będą dostępne na każdym systemie. Z kolei na iOS 15 pojawi się również przeprojektowany wygląd Safari. Od „piętnastki” pasek adresu będzie u dołu ekranu – dzięki czemu nawigacja będzie ułatwiona. Pojawi się także nowy widok siatki otwartych kart w tle.
Wtyczki do Safari trafią także na iPada i iPhone’a. Wygląda na to, że zmiany w Safari będą najważniejsze w macOS Monterey.
Prezentacja nowości w oprogramowaniu Apple na WWDC 2021 pokazuje, że w tym roku nie powinniśmy spodziewać się nadzwyczajnych nowości. Będzie to bardziej ewolucja niż rewolucja. Główne zmiany to usprawnienia w zakresie automatyzacji i płynności działania aplikacji. Przed wydaniem stabilnych wersji oprogramowania dowiemy się zapewne jeszcze więcej ciekawostek, ponieważ Apple zazwyczaj opowiada tylko o wybranych zmianach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…