Nowa seria smartfonów iPhone 13 posiada pod maską procesor Apple A15 Bionic. Wiemy, że jest on szybszy od swojego poprzednika. Nie wiedzieliśmy natomiast, że jest też szybszy od tego, co mówiło samo Apple. Czyżby firma chciała, aby układ zaskakiwał bardziej niż ich własne słowa?
iPhone 13 Pro jest piekielnie szybki
Jestem posiadaczem iPhone 13 Pro, którego test możecie przeczytać na łamach naszego serwisu. Z własnego doświadczenia mogę więc zapewnić, że układ A15 jest szybki i wydajny. Nie tylko bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem energetycznym, ale przede wszystkim w czasie używania smartfona wyczujemy płynność działania, do której w żaden sposób nie można się przyczepić.
TEST Apple iPhone 13 Pro. Zaskakuje tam, gdzie się tego nie spodziewasz
Coś, co trzy modele smartfona wstecz staje się już zauważalne, ale nie jest dotkliwe. Nie ma w tym nic dziwnego, ale w bezpośrednim porównaniu różnica jest już dużo bardziej dostrzegalna. Mimo wszystko nie jest coś, co miałoby wywrócić doświadczenie z iPhone’m do góry nogami.
Apple twierdzi, że procesor Apple A15 Bionic jest szybszy o 50% od konkurencji. Wyniki niezależnych badań zdają się potwierdzać te informacje.
Procesor A15 jest szybszy od konkurencji o 62%
Jeden z serwisów przeprowadził testy nowego procesora Apple A15. Wynika z nich, że w porównaniu do konkurencji, układ A15 nie jest szybszy od konkurencyjnych rozwiązań o 50% (jak twierdzi Apple), ale aż o 62%! Większe rdzenie mają większe zapotrzebowanie energetyczne, ale wciąż są o wiele wydajniejsze, niż moglibyśmy przypuszczać.
120 Hz w iPhone 13 Pro Max robi robotę! To ma być najlepszy ekran na świecie
Układ został stworzony wciąż w 5 nm technologii, podobnie jak A14 dla iPhone’a 12. Dwa nowe układy CPU składają się z mikroarchitektury zaprojektowanej dla dwóch szybszych i czterech wydajniejszych rdzeni. I chociaż wydaje się, że zmian nie było zbyt wiele to jednak ulepszona mikroarchitektura — szczególnie wspomnianych czterech wydajniejszych rdzeni przyczynia się do lepszych osiągów.
Klucz do zmian to większy cache?
Sam cache został zwiększony do 32 MB, co sprawia, że liczba ta została podwojona względem układu A14. To rzekomo klucz, który sprawia, że procesor Apple A15 Bionic wyprzedza w tym roku konkurencję i świetnie zarządza pamięcią.
Apple także powiększyło cache szybszych rdzeni (z 8MB do 12MB). W ten sposób mają one taką samą wartość jak L2 w układzie M1. To także podwojenie względem chociażby procesora konkurencji, jak Snapdragon 888.
Osoby przeprowadzające badanie były także pod wrażeniem nowego GPU, które jest znacznie lepsze, aniżeli twierdzą marketingowe slogany Apple.
Jedyny minus? System chłodzenia procesora i rozprowadzania ciepła jest jednym z najmniej wydajnych.
Wydawać by się mogło, że wprowadzone w A15 zmiany są w pewien sposób „kosmetyczne”. Jednak mają one być także jedną z głównych przyczyn wydłużenia czasu działania na jednym, pełnym ładowaniu baterii.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.