Sam smartfon to dzisiaj za mało. Praktycznie zawsze dokupujemy do niego odpowiednie etui. Podpowiadam, jakie etui wybrać do iPhone 13 Pro na swoim przykładzie. W artykule testuję także nowe case’y od firmy Mujjo i porównuję do zwykłych przezroczystych etui, których na rynku jest bardzo dużo.
iPhone 13 Pro — przede wszystkim ochrona
Apple twierdzi, że iPhone 13 Pro jest niezwykle wytrzymałym smartfonem. Wydaje się jasne, że z roku na rok firma polepsza osiągi swojego flagowca pod tym kątem. Tymczasem od kilku lat popularnym dodatkiem do urządzenia są różnego rodzaju etui czy pokrowce.
Apple wie, że można zbić na tym majątek i samo sprzedaje mnóstwo akcesoriów kompatybilnych z „nowym bajerem” zwanym MagSafe. Natomiast ja skupię się tutaj wyłącznie na samych etui (tych z kolei Apple sprzedaje również całkiem sporo po dosyć wysokiej cenie).
TEST Apple iPhone 13 Pro. Zaskakuje tam, gdzie się tego nie spodziewasz
O tym, jak sprawuje się iPhone 13 Pro, co w nim jest najlepsze i o jakich wadach nikt zazwyczaj głośno nie mówi, przeczytasz w moim teście iPhone 13 Pro TEST — zaskakuje tam, gdzie się tego nie spodziewasz.
Dlaczego warto używać etui?
Wbrew pozorom głównym powodem, dla którego warto wybrać etui, nie musi być ochrona iPhone 13 Pro przed upadkiem (chociaż to oczywiście jest prawda). Wystarczy zastanowić się, jak używamy smartfona — czasem gdzieś go rzucimy, zamiast położyć, dotykamy rękoma pełnymi różnego rodzaju bakterii i innych zarazków. Wreszcie — nosimy w kieszeniach, w których nierzadko znajduje się coś więcej, aniżeli sam smartfon.
Mając etui na smartfonie — wyznaczamy granicę pomiędzy tym, co dotyka stal nierdzewną na ramkach iPhone 13 Pro, jak również wobec szkła na jego pleckach. Czy będą to klucze, kurz, brud albo innego rodzaju elementy noszone w kieszeniach — zabezpieczenie smartfona to dosyć istotna rzecz.
Jeszcze ważniejsze wydaje się to, że iPhone 13 Pro ma bardzo dużą wysepkę dla potrójnego aparatu. Wystające obiektywy to nie lada wyzwanie. Już samo kładzenie smartfona tyłem na jakąkolwiek powierzchnię z wystającymi elementami w naturalny sposób sprowadza ryzyko porysowania szkła, co może odbić się na problemach z jakością zdjęć. Ewentualnie ucierpieć może sam aspekt wizualny smartfona.
iPhone 13 Pro zabezpiecza nas sam w sobie przed tego rodzaju uszczerbkami na wyglądzie. Co więcej, nawet mając etui lub pokrowiec może do niego wlecieć niechciany, drobny element, który pod siłą nacisku również porysuje smartfona.
Używanie odpowiedniego etui pozwala nam mimo wszystko w pewien sposób zamortyzować potencjalny upadek smartfona. Dodatkowo ułatwia ono czyszczenie urządzenie z brudu, ochrania je przed niechcianymi zarysowaniami, nieco bardziej wyrównując plecki smartfona, a także pozwala zmienić jego wygląd/kolor (aspekt wizualny).
iPhone 13 Pro — jakie wybrałem etui?
W moim przypadku dla testów otrzymałem etui od firmy Mujjo — Full Leather Case for iPhone 13 Pro, które kosztuje 44.90 euro (około 207 złotych). Dla swoich potrzeb kupiłem nieco tańsze rozwiązanie Liquid C od firmy Spigen (koszt to około 50 złotych). Co cechuje oba rozwiązania?
Etui Mujjo Full Leather Case dla iPhone 13 Pro
Etui od firmy Mujjo wykonano z wysokiej jakości, licowej skóry garbowanej roślinnie. Czarny kolor w połączeniu z białą wysepką dla potrójnego aparatu idealnie ze sobą współgra. Prosty design, smukły profil i właściwe dopasowanie do iPhone 13 Pro — etui od Mujjo jest zrobione dosłownie na wymiar.
Muszę przyznać, że w porównaniu do poprzednich etui od Mujjo, które testowałem — to jest najlepsze. Doskonale podkreśla biznesowy czy luksusowy charakter smartfona. Skóra jest przyjemna w dotyku, a smartfon doskonale leży w dłoni, dzięki zaokrąglonym kantom. Otwory są wycięte we właściwych miejscach, a w środku znajdziemy mikrofibrę.
Jedyna wada? W tym etui, aby aktywować fizyczny przycisk (np. głośności) trzeba użyć nieco więcej siły. Dla niektórych barierą może być także dosyć wysoka cena – ale tutaj jakość wykonania jest jej warta. Jestem pod wrażeniem jakości tego etui.
Jeśli chodzi o pakowanie to Mujjo dalej korzysta z tych samych rozwiązań, tzn. dostajemy pudełko zamykane na magnesy. W środku pojawia się etui ułożone tak, jak to było w przypadku produktu stworzonego dla poprzednich modeli iPhone’a.
Etui Spigen Liquid C dla iPhone 13 Pro
Tańsze etui od firmy Spigen posiada w każdym rogu technologię „poduszek powietrznych” Air Cushion, której zadaniem jest absorpcja uderzenia o twarde powierzchnie. To element, który występuje domyślnie właściwie w każdym etui tej firmy. W swoim przypadku wybrałem wersję przezroczystą, aby nie zakrywać srebrnych ramek smartfona i białego tyłu. Samo etui jest wykonane wyłącznie z termoplastycznego poliuretanu (TPU).
W przeciwieństwie do Mujjo — nazwa producenta nie jest umieszczona na dole etui, ale na jednym z boków, co czyni ten element mało widocznym. Tutaj również wykonanie etui jest bardzo dobre — na wymiar. Spigen dostosował także swoje akcesorium pod głośnik do rozmów głosowych wyniesiony na górną ramkę urządzenia.
W przeciwieństwie do etui od Mujjo, które nie ma takiego wycięcia — ponieważ nie zakrywa ono całej, stalowej ramki od przedniej strony urządzenia, tutaj tak właśnie się dzieje. Dlatego też Spigen wyciął lekkie wgłębienie w etui pod wspomniany głośnik.
Etui od Mujjo czy Spigena — które wybrać?
Etui od firmy Mujjo lepiej leży w dłoni ze względu na większe zaokrąglenie kantów. Wygląda obłędnie i doskonale sprawdzi się pod względem wizerunkowym. Z kolei przezroczyste etui od firmy Spigen lepiej zabezpiecza smartfona pod względem uderzeń.
Z drugiej strony — przezroczyste etui, które odsłania dosłownie wszystko — prędzej czy później zacznie żółknąć i będzie trzeba je wymienić. Różnica pomiędzy nimi to także cena.
W zależności od tego, na czym nam zależy, powinniśmy wybrać albo jedno etui, albo drugie. Oba są świetne, ale gdybym już miał wybrać jedno konkretne — to biorąc pod uwagę stosunek ceny do ochrony smartfona wybrałbym etui od Spigena.
I taki też był mój pierwszy wybór. Byłem jednak ciekawy czy Mujjo poprawiło coś w swoich etui dla iPhone 13 Pro. Tutaj również pozytywnie się zaskoczyłem — etui jest bardziej ergonomiczne i doskonale leży w dłoni, aniżeli poprzednie jego edycje. W kwestii ergonomii i przyjemności z korzystania — Mujjo wygrywa bezapelacyjnie.
Każde z nich jest na pewno dużo lepsze niż jakikolwiek inny plastikowy case lub też etui z ramkami TPU i plastikowymi pleckami. Takie rzeczy odradzam. Te pierwsze nie chronią smartfona, a drugie mimo wszystko mogą przyczynić się do szybszego porysowania urządzenia.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.