Jakie są najpopularniejsze hasła używane przez internautów w Polsce i na świecie? Jeśli korzystasz z któregoś z nich, to jak najszybciej je zmień – hakerzy potrafią złamać je w mniej niż sekundę!
Firma NordPass opublikowała właśnie listę najpopularniejszych haseł w 2021 roku, zarówno tych w Polsce, jak i na świecie. Niestety nie mam dobrych wieści – wciąż najchętniej korzystamy z najbanalniejszych rozwiązań, które w żaden sposób nie gwarantują nam bezpieczeństwa w sieci.
Jeśli chodzi o hasła najczęściej używane globalnie, w pierwszej piątce znalazły się: 123456 (wybrane ponad 103 miliony razy!), 123456789, 12345, qwerty i jakże nieoczywiste: password. Kolejne w zestawieniu znalazły się: 111111, 123123, 1234567890, 1234567.
NordPass podaje również, ile czasu zajmie potencjalnemu hakerowi złamanie takiego prostego hasła. W przypadku powyższych przykładów zajmie to…mniej niż sekundę!
Najpopularniejsze hasła nad Wisłą
Podobnie jest w Polsce. Tutaj również króluje hasło 123456 (wybrane przez 564 tysiące Polaków!), a zaraz po nim qwerty oraz 123456789. W pierwszej dwudziestce nie zabrakło też takich oczywistości jak polska czy password, a także imion, mi.n. damian, monika, bartek czy mateusz.
W pierwszej setce znalazło się też miejsce dla takich tworów jak:
- 1qaz2wsx (22 miejsce, mniej niż sekunda na złamanie),
- lol123 (13 miejsce, 3 godziny na złamanie),
- dragon (wybrane przez prawie 30 tysięcy Polaków, mniej niż sekunda na złamanie),
- samsung (prawie 28 tysięcy haseł, mniej niż sekunda na złamanie),
- barcelona (14,6 tys. haseł, 17 minut na złamanie),
- komputer1 (14,6 tys. haseł, 1 dzień na złamanie).
Jak wyjaśnia NordPass, lista haseł została opracowana we współpracy z niezależnymi badaczami specjalizującymi się w badaniu incydentów cyberbezpieczeństwa. W raporcie czytamy też, że kraje najbardziej dotknięte wyciekami danych to m.in. USA, Chile, Australia, Nowa Zelandia, Rosja i Francja.
Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Niestety z roku na rok w takich zestawieniach niewiele się zmienia. Pomimo propagowania w sieci wiedzy dotyczącej zabezpieczania kont, wciąż najchętniej wybierane są najprostsze zbitki znaków.
Jak więc dobrze zadbać o bezpieczeństwo swojego konta? Ważne jest, aby wybrane przez nas hasło było długie, a także składało się z cyfr i liter różnej wielkości – warto w tym celu skorzystać z pomocy menadżera haseł.
Coraz więcej stron oferuje również możliwość weryfikacji dwuetapowej, przy pomocy odpowiedniej aplikacji lub numeru telefonu – to dobry sposób, aby zadbać o to, by nasze kontro nie trafiło w niepowołane ręce.
Weryfikacja dwuskładnikowa już niedługo stanie się obligatoryjna w Google:
Chcesz dalej korzystać z Google? Musisz wykonać ten ważny krok
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.