Microsoft Windows Phone 7 gości już na rynku wystarczająco długo, aby można było pokusić się o pewnego rodzaju podsumowanie, które jednocześnie może okazać się całkiem ciekawym prognostykiem dla kolejnej generacji mobilnych okienek, która spróbuje odebrać użytkowników Androidowi oraz Apple już wkrótce, bo zapewne na przełomie lata i jesieni tego roku. Nie od dziś wiadomo, że jedną z miar sukcesu są statystyki. Jak wyglądają one dla systemu od Microsoftu? Czy Android i spółka mają powody do niepokoju? Zobaczcie sami!
Spis treści
Jest w sieci taka ciekawa strona: statcounter.com. Zlicza ona różnego rodzaju statystyki, w tym także te, które prezentują popularność wybranych systemów operacyjnych w skali całego świata. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Windows Phone 7 wypada w tych statystykach. Aby dane były miarodajne, postanowiliśmy, że interesuje nas tylko ostatnie dziesięć tygodni. Tabelki wygenerowane dzięki statcounter.com mają tu relatywnie duże znaczenie, bowiem od razu nasuwa się pytanie, komu Microsoft będzie w stanie podebrać użytkowników, jeśli na poważnie myśli o zawojowaniu sektora mobilnego.
Polska
Dziwne, patrząc chociażby na mnogość komentarzy w wielu wpisach traktujących o Windows Phone w naszym maniaKalnym portalu, jednak po ponad roku obecności na rynku mobilne okienka od Microsoftu nie zdołały wybić się ponad 3,58% popularności (tyle ma bada os) w zestawieniu, dlatego też można wyjść z założenia, że lansowany przez Microsoft system operacyjny wchodzi w skład wykresu dedykowanego dla kategorii Other (Pozostałe), który zdołał ugrać dla siebie 3,5% mobilnego rynku w Polsce. Pierwsze miejsce, z wynikiem 36,5% okupuje Google Android. Zaskakuje bardzo wysoka pozycja Symbiana, który zainstalowany jest aż na 15,8% urządzeń oraz niskie notowania iOS’a, którego w Polsce używa „aż” 5,8% użytkowników telefonów komórkowych.
Wielka Brytania
Dlaczego wybraliśmy Wielką Brytanię? Ze względu na fakt, że w tym kraju Microsoft do spółki z Nokią prowadził bardzo intensywną kampanię, promującą nowy system operacyjny. Udało się zdobyć 1% rynku. Jest to dobry prolog do dalszej ofensywy bowiem wydaje się, że jedyna droga zdaje się prowadzić stopniowo w górę tabeli. Windows Phone może podkraść wielu użytkowników pogrążonemu w kryzysie BlackBerry oraz Symbianowi, który cały czas pozostaje bardziej popularny, aniżeli nowy owoc współpracy Nokii i firmy z Redmond.
Niemcy
Pamiętacie, jak na ulicach wybranych niemieckich miast Nokia ustawiała ogromne bryły z lodu w środku których znajdowała się rewelacyjna Nokia Lumia 800? Widać takie podejście do sprawy bardzo spodobało się naszym zachodnim sąsiadom, bowiem wszystko wskazuje na to, że już 1,56% Niemców przestawiło się na Windows Phone’a. Możliwości ekspansji są bardzo duże, jeśli Nokia przekona użytkowników Symbiana i linii S40 do migracji na mobilne okienka, popularność systemu osiągnie wysoki poziom rzędu 5-6%.
Europa
Zbliżone wyniki z Niemiec i Wielkiej Brytanii zdają się być miarodajne dla całego Starego Kontynentu. W tej chwili, na kilka miesięcy przed debiutem ósmego Windowsa, platforma od Microsoftu podbiła serca 1,31% Europejczyków. Waszym zdaniem, jest szansa na progres? 😉
USA
Gigantyczna, interaktywna Nokia Lumia o wysokości kilku pięter na niewiele się zdała. W ojczyźnie Microsoftu, mobilnego Windowsa używa 1,04% użytkowników popularnych komórek. Szokuje bardzo słaby wynik BlackBerry, które jeszcze dwa lata temu byłoby jednym z faworytów takiego zestawienia.
Świat
Ostatnia tabelka daje nam najlepsze podsumowanie obecnego status quo w świecie mobilnych systemów operacyjnych. Android wybił się na pierwsze miejsce i znajduje się na 24,6% wszystkich urządzeń, drugie miejsce należy do Apple (23,9%) a najniższe miejsce na podium okupuje Symbian z dobrym wynikiem 18,4%. Windows Phone ponownie nie zmieścił się w zestawieniu i znajduje się w kategorii Other, która zamyka się wynikiem 2,25%.
Warto jednak na moment zwrócić uwagę na wyniki dwóch największych graczy, czyli Androida oraz Apple iOS: można pokusić się o stwierdzenie, że telefony z logiem nadgryzionego jabłuszka wybierają głównie użytkownicy zamożnych krajów, ot chociażby państw skandynawskich, Kanady czy Wielkiej Brytanii. Android dominuje w krajach szybko rozwijających się które mają aspiracje do tego, aby dokonać znacznego wzrostu poziomu życia: Polska, Brazylia, Argentyna czy też bliższe nam Czechy, Hiszpania lub Estonia. Nie można lekceważyć Symbiana, jednak zdaje się on dominować w tych państwach, które jeszcze nie dorosły finansowo ani gospodarczo do poziomu, jaki reprezentuje flagowy system od Google’a czy Apple. Zgodzicie się z takim założeniem?
źródło: statcounter.com, opracowanie: własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.