Masz telefon Xiaomi i denerwują Cię różne rzeczy w nakładce MIUI? Nie rzucaj smartfonem o ścianę! W naszym poradniku znajdziesz kilka praktycznych porad, dzięki którym korzystanie z MIUI na Twoim Xiaomi stanie się przyjemniejsze.
Xiaomi jest jednym z największych producentów telefonów na świecie. Wielu Polaków polubiło tę markę, dzięki czemu na naszym rynku zajmuje ona stabilne drugie miejsce w sprzedaży smartfonów.
Jak to często w takich przypadkach bywa, spotkać możemy zarówno zadowolonych, jak i niezadowolonych użytkowników sprzętów Xiaomi. W tym drugim aspekcie często problemem jest MIUI.
Znam fanów MIUI, lecz wielokrotnie widziałem też niezadowolone opinie o nakładce na telefony Xiaomi. Nie tylko na błędy pojawiające się po aktualizacjach, ale także na pewne dziwactwa MIUI.
Postanowiłem przygotować poradnik, który pomoże Ci w okiełznaniu MIUI. Skupiłem się na najczęściej spotykanych zarzutach wobec oprogramowania Xiaomi, z którymi można łatwo poradzić sobie na własną rękę.
Oczywiście nie przedstawię tutaj sposobu na załatwienie wszelkich możliwych problemów z oprogramowaniem, bo to leży w gestii programistów Xiaomi. Mam jednak nadzieję, że ten poradnik uprzyjemni Ci korzystanie z własnego telefonu.
Xiaomi, jak każdy producent, dużo mówi o swojej trosce o bezpieczeństwo użytkowników. To bardzo miło, ale jest jeden element z tym związany, który drażni niektórych użytkowników.
Gdy instalujemy aplikacje ze sklepu Google Play, telefony Xiaomi automatycznie je skanują w poszukiwaniu zagrożeń. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w czasie tego skanowania jesteśmy zmuszeni do oglądania poniższego ekranu:
Jeśli Ciebie też to drażni, to mam dobrą wiadomość: łatwo tę funkcję wyłączyć. W czasie skanowania kliknij na ikonę koła zębatego, a następnie odznacz opcję Skanuj aplikacje z Google Play.
Czy wyłączenie tej funkcji zmniejszy Twoje bezpieczeństwo? Teoretycznie nie, praktycznie być może. W sklepie Google Play, mimo weryfikacji Play Protect, zawsze można trafić na jakąś złośliwą aplikację.
Warto więc przed instalacją sprawdzić ocenę danego programu, sekcję komentarzy i opinie w sieci.
Nakładka Xiaomi kojarzy mi się z ładnymi animacjami. Są one jednak dość długie, przez co może się wydawać, że telefon z MIUI działa wolniej od konkurentów z podobnymi podzespołami.
By to poprawić, wystarczy tylko skrócić czas trwania animacji. Trzeba udać się do Ustawień i najpierw aktywować Opcje programistyczne, jeśli wcześniej tego nie robiliśmy. Procedura jest prosta: w sekcji O telefonie -> Wszystkie parametry klikamy kilkukrotnie w Wersja MIUI.
Potem trzeba udać się do Dodatkowych ustawień i wybrać Opcje programistyczne. Odszukujemy Skala okna animacji, Skala przemiany animacji i Skala czasu trwania animacji. Ustawiamy 0.5x i gotowe!
Zasadniczo nie jest polecane całkowite wyłączenie animacji. Jeśli już chcesz to zrobić, to zdecydowanie wystarczy zrobić to przy tej ostatniej opcji.
Jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji w nakładce MIUI jest możliwość sterowania działaniem poszczególnych aplikacji. Jedną z kluczowych opcji jest zarządzenie energią przez poszczególne programy.
Domyślnie oprogramowanie Xiaomi, podobnie jak sam Android, stawia na oszczędzanie energii, by wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Wizja jest genialna w swojej prostocie: system rozpoznaje kluczowe dla nas aplikacje i pozwala im działać, a pozostałe odcina od możliwości pracy w tle.
Niestety, nie zawsze wszystko działa dokładnie tak, jak należy. Zdarza się bowiem tak, że większość programów jest usypiania, przez co zarządzanie pamięcią operacyjną nie jest idealne. Pojawiają się też dodatkowe problemy, choćby z opóźnieniem przy powiadomieniach.
Jak sobie z tym poradzić? Opcji jest kilka. Najprościej odpalić menadżer wielozadaniowości i przytrzymać okno z interesującą nas aplikacją. Zobaczymy wtedy cztery ikony. Klikamy na kłódkę. Ten zabieg sprawi, że wybrany program nie będzie zamykany razem z innymi.
Później wybieramy się do zbioru wszystkich aplikacji w Ustawieniach. Wybieramy Zarządzaj aplikacjami. Wybieramy trzy kropki i zaznaczamy Pokaż wszystkie aplikacje. Następnie wchodzimy w kluczowe dla nas programy, odnajdujemy Oszczędzanie energii i wybieramy Bez ograniczeń. Warto też pozwolić na autostart.
Warto też zajrzeć do sekcji dotyczącej baterii. Znajdziemy tam trzy tryby. Jeśli wydajność stawiasz ponad wszystko, to wybierz Wydajność.
Spora część telefonów Xiaomi ma czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania. Zasadniczo działają one genialnie, bardzo szybko i celnie skanując nasz palec.
Jest jednak pewna drażniąca sprawa. Skaner jest duży, więc łatwo go przypadkowo dotknąć. To zaś może prowadzić do jego zablokowania, ze względu na zbyt liczne próby odblokowania zakończone niepowodzeniem. To zaś wymusza od nas wpisanie kodu lub narysowanie wzoru.
Z tym również można sobie łatwo poradzić. Czytniki w telefonach Xiaomi mogą działać w dwóch trybach. Można albo go musnąć, albo wcisnąć w celu odblokowania urządzenia.
Domyślnie ustawiona jest ta pierwsza opcja. Jeśli wolisz tę drugą, to w sekcji Hasła i bezpieczeństwo znajdź opcję Odblokowywanie odciskiem palca. Tam znajdziesz Metodę rozpoznawania odcisków palców i wybierz Naciśnij.
Początkowo pasek powiadomień w MIUI działał w ten sposób, że jego ściągnięcie najpierw ukazywało nam następujący widok:
Na jednej karcie widzimy zarówno powiadomienia, jak i część przełączników. Kolejne przeciągnięcie palcem ukazywało nam pełne centrum kontroli.
Później Xiaomi wprowadziło następujące ustawienie domyślne:
Pociągnięcie palcem z lewej strony ekranu głównego wyświetla powiadomienia. Gdy robimy to z prawej strony, naszym oczom ukazuje się centrum kontroli z przełącznikami poszczególnych funkcji.
Z tego co wiem z obserwacji, większość użytkowników smartfonów Xiaomi preferuje pierwotne rozwiązanie. Powinniśmy więc się cieszyć, że Xiaomi ciągle pozwala z niego korzystać.
Jeśli chcesz włączyć stary system, wystarczy w sekcji Powiadomienia i Centrum kontroli zmień jego styl na starą wersję.
Przed długie lata Xiaomi lubiło się inspirować Apple. Nic w tym dziwnego, gdyż niejako wymusili to klienci z Chin, którzy bardzo lubią rozwiązania amerykańskiej firmy, tyle że najlepiej przeniesione na telefony z Chin.
Tak czy inaczej, iOS i MIUI łączył brak szuflady aplikacji. O ile Apple raczej nie zamierza nic z tym fantem robić, tak Xiaomi wsłuchało się w głos klientów i wprowadziło omawianą funkcję.
Jeśli nie wiesz, jak włączyć szufladę aplikacji w swoim Xiaomi, to służę pomocą. Udaj się do ustawień Ekranu głównego i wybierz opcję z szufladą aplikacji. Prawda, że proste?
Ciężko pozbyć się przyzwyczajeń. Łatwo można przyzwyczaić się do jakiegoś skrótu i bardzo denerwować, gdy zostanie on usunięty lub zamieniony na coś nam niepotrzebnego.
W świecie Xiaomi natrafiłem na jeden z takich przykładów. Jakiś czas temu do MIUI producent wprowadził Codzienne tapety. Zasadniczo jest to świetna sprawa i w testowych modelach zawsze mnie cieszą.
Producent zrobił jednak przy okazji coś, co zdenerwowało niektórych użytkowników. Skrót na ekranie prowadzący do codziennych tapet zastąpił skrót do latarki i aplikacji Mi Pilot. W ich opinii był on znacznie bardziej praktyczny.
Na szczęście jest metoda, która pozwoli nam na pozbycie się tej niedogodności. We wspomnianym już wcześniej Zarządzaniu aplikacjami szukamy Codzienne tapety lub Karuzela tapet, a następnie klikamy Odinstaluj.
Jest jeszcze jedna metoda: w przeglądarce Chrome wpisujemy https://play.google.com/store/apps/details?id=com.miui.android.fashiongallery, który przeniesie nas do sklepu Google Play. Tam usuwamy program.
Ten temat zostawiłem na koniec, gdyż został on już przede mnie dogłębnie omówiony. Sprawdź, jak wyłączyć reklamy w smartfonach Xiaomi:
https://www.gsmmaniak.pl/1214465/xiaomi-jak-wylaczyc-reklamy-w-miui-redmi-poco/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip6 może być Twój całkiem za darmo. O ten model…
Producent niemal oficjalnie dał nam do zrozumienia, że realme GT 7 Neo otrzyma ogromną baterię…
Uber nie chce wozić już tylko Polaków, ale także ich paczki i przesyłki. Taka nowość…
Black Friday 2024 rozpoczął się na dobre. Multum promocji zaczęło pojawiać się w sklepach i…
Android zyska świetną nowość, którą warto będzie znać. Nowa funkcja sama zaloguje nas do wszystkich…
WhatsApp wprowadza globalnie funkcję transkrypcji wiadomości głosowych. To genialne rozwiązanie, które pozwoli odsłuchać głosówkę nawet…