iPhone 14 nie przyniesie znacznej różnicy w wydajności. Apple A16 Bionic zostanie wykonany z 5 nm litografii. To pierwszy raz, kiedy są z tyłu za Androidem.
Wszystkie topowe procesory w 2022 roku zostały wykonane w 4 nm litografii. Z różnym efektem – Exynos 2200 poległ, Snapdragon 8 Gen 1 jest niewiele lepszy, SD 8+ Gen 1 – bardzo obiecujący, a MediaTek Dimensity 9000 ociera się o doskonałość. I tu wchodzi Apple, które sięga po… zeszłoroczną technologię.
iPhone 14 z 5 nm SoC w każdej z wersji
Apple A16 Bionic miał występować w dwóch wersjach. Tak twierdziły poprzednie przecieki, według których tylko warianty Pro miały dostać procesor wykonany w nowej litografii. Nowe źródła (w tym rzadko mylący się Ming-Chi Kuo) twierdzą, że Apple zamierza kompletnie zignorować nowy proces technologiczny. TSMC wykona je w 5 nm litografii – zupełnie, jak przed rokiem.
I tu się na moment zatrzymamy. W teorii 4 nm litografia pozwala na niższe temperatury, niższe zużycie energii oraz lepszą wydajność. W praktyce widzieliśmy, że Samsung i Qualcomm się na nim przejechały. Do tego iPhone 13 w benchmarkach nadal króluje, więc tak naprawdę użytkownik nie straci nic. Procesory mobilne osiągnęły możliwości, których smartfony po prostu nie są w stanie zagospodarować.
Nie jest też tak, ze A16 Bionic i A15 Bionic to ten sam procesor. Do tego nowszy model ma dostać szybszą pamięć RAM i już to może przełożyć się na większe możliwości. Przypomnę też, że według przecieków iPhone 14 i iPhone 14 Max będą korzystać z zeszłorocznego Apple A15 Bionic pod zmienioną nazwą. Zobaczymy, czy to się potwierdzi.
Wszystkiego na temat iPhone 14 i iPhone 14 Pro w każdej z wersji dowiesz się z naszego podsumowania przecieków. Zebraliśmy tam każdy przeciek, który do tej pory trafił do sieci. Cena, specyfikacja, warianty i aparaty nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic.
iPhone 14 (Plus) oficjalnie. Najbardziej niepotrzebny smartfon 2022 roku? Niekoniecznie
Ceny iPhone 13
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.